Pondělí, 27 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

OSN říká, že kryptoměny a další technologie pronikají do vzkvétajícího nelegálního hospodářství jihovýchodní Asie

Zpráva vydaná Úřadem OSN pro drogy a kriminalitu varovala, že kryptoměny jsou zneužívány v nezákonných ekonomikách rozvíjejících se ve východní a jihovýchodní Asii.

Krypto a nejnovější moderní technologické výdobytky jsou využívány organizovaným zločinem, který tak vytváří nové, složité výzvy pro vymáhání práva, uvádí zpráva OSN.

Agentura hovoří o různých zločinech, včetně kasin, které se pohybují v šedé zóně nebo mimo zákon, a “romantických” podvodů známých jako porážka prasat (pig-butchering), o kterých si mimochodem víc přečtete např. zde.

Zpráva uvádí:

Nedávné pokroky v oblasti chatbotů založených na velkých jazykových modelech, technologie deepfake a automatizace daly vzniknout sofistikovanějším a škodlivějším schématům kybernetických podvodů, což představuje velkou hrozbu pro jednotlivce a formální bankovní průmysl.

Další oblast, kterou OSN zmiňuje, je přítomnost nelegálního hazardu a podvodných operací v nedostatečně regulovaných speciálních ekonomických zónách a oblastech pod kontrolou autonomních ozbrojených skupin. Kolem kasin vznikl specializovaný cestovní ruch. Takzvaní junketoví operátoři dělají více než jen zajištění cestování a ubytování:

Junket operátoři byli schopni sloužit jako mezinárodní subjekty podobné bankám a poskytovat různé podzemní finanční služby včetně vydávání úvěrů, směny měn a řešení plateb a vypořádání ve více měnách, převody peněz a mimozákonné mechanismy vymáhání dluhů, které byly využívány organizovaným zločinem.

Umístění kasin v zemích dolního Mekongu v roce 2022. Zdroj: UNODC

Co se týče kryptoměn, zločinci podle OSN údajně zneužívají k nelegálním aktivitám jmenovitě stablecoin Tether, a to kvůli stabilitě, snadnému použití, anonymitě a nízkým poplatkům.

Zpráva obsahovala dlouhý seznam návrhů na zlepšení informovanosti a politik v boji proti finančnímu bezpráví v regionu.

Nutno dodat, že člověk nemusí jet do Asie, aby se stal obětí podvodníků, kteří na webu loví nezkušené uživatele kryptoměn. Pokud by však reakcí vlád na zločin mělo být obvinění a omezení kryptoměn, bylo by to jako zakázat zbraně, osobní automobily, umělou inteligenci a všechno ostatní, co mohli zločinci použít. Je otázkou, co by nakonec zůstalo, pokud vůbec.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *