Pondělí, 27 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Znamenají výprodeje ceny Bitcoinu po schválení ETF selhání? Je teď na místě smutek, případně jásání medvědů?

Po 75% nárůstu během 90 dnů před schválením ETF zaznamenala cena Bitcoinu mezi 11. lednem a 12. lednem pokles o 6,8 %. Vyskytly se názory, že jde o potvrzení toho, že tyto fondy kryptoměnám uškodily, ale jak je to ve skutečnosti?

Krátce po schválení spotových burzovně obchodovatelných fondů na Bitcoin došlo ke zhruba 7% propadu ceny hlavní kryptoměny. Jde o potvrzení cenové akce typu “sell-the-news.”

O co se jedná? Blížící se událost tahala pozornost krátkodobých investorů, kteří spekulovali na růst ceny BTC díky očekávání bullish události. Tyto spekulace podpořily růst ceny před přijetím ETF.

Velmi očekávaná událost následovala po 75% bull runu během 90 dnů. Tím, že byly ETF úspěšně schváleny, byla událost dokončena a spekulanti vybrali zisky.

Začátkem ledna jsme v článku takto odpovídali na otázku, co se stane s cenou BTC, když budou ETF schváleny.

V hypotetické situaci schválení fondu by se střetly dva protivětry na trhu. Bitcoin by tak současně tlačili dolů spekulanti, kteří by vybírali zisk po zřejmě úspěšné transakci, zatímco všeobecné nadšení a FOMO by naopak mělo tendenci cenu BTC prudce zvyšovat. Vítězná strana tohoto souboje býků a medvědů by nakonec rozhodla, přičemž v delším časovém horizontu bude býkům nahrávat fakt, že ETF přiláká s velkou pravděpodobností značné množství kapitálu se strany velkých hráčů a institucí.

To se nakonec i stalo, když krátce po schválení nejprve převzali iniciativu býci a krátkodobě vytáhli cenu Bitcoinu až někam ke 49 tisícům dolarů, ale následně převzali vedení medvědi a Bitcoin začal padat.

ETF je nová realita trhu kryptoměn. Ať se vám to líbí, nebo ne, nyní začala nová éra, kdy budou investoři zvyklí na tradiční trhy využívat regulované cesty, jak s nízkým rizikem vlastní chyby a bez nutnosti samostudia investovat do krypta pomocí třetí strany, na kterou jsou zvyklí.

V tomto duchu je vývoj ceny Bitcoinu během prvních dní po spuštění fondů prakticky bezpředmětný. Skutečné vlivy ETF na Bitcoin budou patrné až v delším časovém horizontu a nezahrnují jen očekávaný příliv kapitálu, ale i možné necenové negativní dopady, jako je koncentrce kryptoměny v rukou správců aktiv či menší zájem lidí o vlastní správu.

ETF fondy vzbudily velký hype a FOMO, což vedlo k několikaměsíčnímu růstu ceny Bitcoinu. Nyní, po přijetí, tato vlna nadšení odezněla a došlo k (alespoň zatím) velmi mírné korekci BTC, který se aktuálně obchouje za 42 533 USD po 3,68% propadu za posledních 7 dní.

Za první dva dny obchodování bitcoinové ETF zaznamenaly celkem 500 000 obchodů v objemu cca 3,6 miliardy dolarů. Yahoo Finance pak dokonce hovoří o objemech 4,5 mld. USD za první den obchodování. Analytik Bloombergu Eric Balchunas uvedl, že celkově do fondů přiteklo 1,4 mld. USD za dva dny.

Po odečtení odlivu Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) v hodnotě 579 milionů dolarů hovoříme o čistém přílivu do bitcoinových ETF v hodnotě 819 milionů USD za první dva dny obchodování.

Počáteční aktivita je v souladu s předchozími předpověďmi ETF analytika Jamese Seyffarta, který se domnívá, že bitcoinové ETF by mohly v prvním roce přilákat kolem 10 miliard dolarů.

Pokud by k tomu došlo, pravděpodobně by to vedlo k prudkému růstu BTC. Ani takový vývoj by však sám o sobě nevyvracel ani nepotvrzoval pozitivní či negativní dopad vstupu na Wall Street pro samotný Bitcoin jako takový.

Totéž platí i pro Ethereum a další krypoměny, které mohou následovat. Zejména u PoS kryptoměn se může koncentrace ve fondech namísto vlastní správy hypoteticky ukázat jako kritická hrozba pro jejich správné fungování. Nicméně již nyní je velké množství jednotek bez větších problémů hromaděno na kryptoburzách.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *