Čtvrtek, 2 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Přijetí eura Českou republikou by znamenalo zavedení CBDC! Je 30 miliard důkazů, že to ECB myslí vážně

V České republice opět zesílily politické tlaky na zavedení eura, přestože podle průzkumů většinová společnost zůstává proti jeho přijetí. Ruku v ruce s eurem by do ČR mohla záhy dorazit také digitální měna centrální banky (CBDC).

Evropská centrální banka (ECB) aktuálně hledá poskytovtele, kteří umožní offline platby a další služby pro digitální euro. Minulý týden rozeslala pět výzev k podávání žádostí pro poskytovatele.

Jen pro tyto poskytovatele služeb pro CBDC již ECB vyčlenila až 1,2 miliardy eur (téměř 30 miliard korun). Více než polovina z toho je určena na službu offline plateb.

EU patří mezi nejzapálenější zástupce více než stovky ekonomik, které zvažují zavedení digitální měny centrální banky (CBDC). V roce 2023 dokonce výkonná složka bloku navrhla legislativu pro digitální měnu, která by postavila mimo zákon úroky a velké držby a zároveň slíbila offline platby od prvního dne.

„Moje první reakce byla, panečku, tohle je opravdu hodně peněz,” řekl Jonas Gross, předseda průmyslové skupiny Digital Euro Association (DEA).

Ale když se nad tím zamyslíte, je to smlouva na několik let, kde ECB skutečně očekává, že partneři dodají produkt, který je… opravdu tak dokonalý, aby mohl být implementován na trh, dodal.

Pokud se v nastaveném kurzu nic zásadně nezmění, tak k zavedení CBDC v EU nakonec téměř jistě i přes mnohá ujištění představitelů ECB dojde. Eurozóna má nyní skutečně našlápnuto být po Číně jednou z prvních ekonomik, které zavedou programovatelné centralizované digitální peníze.

I podle Grosse je astronomická výška rozpočtu vyhrazeného na služby okolo digitálního eura výrazem toho, jak moc to šéfové ECB potažmo EU skutečně chtějí.

Myslím, že to ukazuje, že je to vážné, chtějí to… Také to můžete interpretovat tak, že stále existují některé otevřené otázky a je potřeba hodně odborných znalostí od dodavatelů, aby to dostali na ulici, dodal.

Zavedení offline plateb je široce považováno za jednu z nejdůležitějších překážek, které je třeba překonat, pokud jde o implementaci CBDC. Současně je jednou z posledních.

V roce 2022 byla ECB kritizována zákonodárci EU, že si vybrala amerického technologického giganta Amazon k vytvoření prototypu elektronického obchodu pro digitální euro.

Tlak na přijetí CBDC však  vyvolává znepokojení mnoha svých odpůrců. Důvodů je celá řada a tím asi nejvážnějším potenciální využití vládami k ještě většímu omezení svobody.

Digitální měna dokáže poskytnou dokonalou kontrolu nad peněženkami lidí a není až takovým překvapením, že se ji rozhodla využít využít právě komunistická Čína, kde se již několik let ve stále větší míře používá.

CBDC není nebezpečná od prvního dne. Není to tak, že ji ECB zavede a okamžitě se EU propadne do diktatury. Je však třeba si uvědomit, že je branou do světa, kde nejste těmi jedinými, kdo má možnost řídit, co děláte se svými penězi. Možnosti potenciálního zneužití takových peněz ze strany centrální autority jsou prakticky neomezené a v současnosti ani nejsou známé všechny možné negativní dopady na společnost.

Pokud nyní v ČR někteří politici plánují protlačit navázání koruny na euro, což je nákladný proces, kterým jednotlivé členské země po alespoň dvou letech fixace přijímají euro, měli by veřejnosti vysvětlit, že se tím současně zahají příprava budoucího přijetí evropské CBDC.

Čtěte dále, co je CBDC:

Co je CBDC a jaký je rozdíl oproti běžným kryptoaktivům

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *