Úterý, 16 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Rakouská Raiffeisen banka pracuje na pilotním programu digitální národní měny – ČR může být součástí plánu

Zatímco řada světových vlád a centrálních bank pracuje na svých CBDC, také soukromé společnosti vyvíjejí digitální národní fiat měny. Raiffeisen Bank International (RBI) za tímto účelem rozšířila spolupráci s polsko-britským fintechem Billon. Přední rakouská banka nyní vyvíjí tokenizovanou státní měnu založenou na technologii DLT.

Raiffeisen banka pracuje na digitální měně

Ve svém oznámení Billon a Raiffeisen uvádějí, že pracují na tokenizační platformě, původně nazvané RBI Coin, kterou vyvinula společnost Billon. Uvádí: Pilotní projekt je plánován do konce roku 2020 a je navržen tak, aby urychlil přeshraniční mezibankovní nebo mezipodnikové transakce a zlepšil řízení likvidity.” A dále:

„Mince RBI bude vázána 1: 1 na euro nebo na jakoukoli jinou národní měnu ve střední a východní Evropě. V případě úspěchu se očekává, že bude pilotní projekt zahájen ve středoevropských a východoevropských (CEE) zemích, kde je provozována RBI [Raiffeisen Bank International]. Mezi tyto země patří mimo jiné Bělorusko, Česká republika, Polsko, Rusko a Ukrajina.

Zatím není jisté, kterou fiat měnu banka digitalizuje

Raiffeisen dále uvádí, že stále diskutuje s dceřinými bankami ve střední a východní Evropě za účelem stanovení, které z nich se budou na pilotním projektu podílet. První testy digitální měny by měly probíhat mezi Rakouskem a dceřinou společností RBI v jiné zemi. Právě v závslosti na zvolené zemi se určí národní měna (měny) pro pilotní projekt digitalizace fiat měny. RBI Coin pak bude dle vyjádření banky touto vybranou měnou podložen 1:1.


O společnostech

Společnost Billon Group Ltd. byla založena ve Velké Británii v roce 2015, po několika letech výzkumu a vývoje v Polsku. Má licenci na vydávání elektronických peněz regulačními orgány ve Velké Británii a Polsku. […] Billon vytvořil první podnikový systém DLT, který sjednotil transakce v národní měně, správu dokumentů a správu identit do jediné architektury.”

„Raiffeisen Bank International AG (RBI) považuje za svůj domácí trh Rakousko, kde je přední firemní a investiční bankou, jakož i střední a východní Evropu (CEE). 13 trhů v regionu je pokryto dceřinými bankami.” Banka se dále dle vyhlášení může pochlubit asi 47 tisící zaměstnanci, kteří obsluhují 16,7 milionů zákazníků v celkem přibližně 2 tisících pobočkách.

Tip: Předseda FEDu Jerome Powell: Tiskneme dolar a sledujeme zdravotnická data

Závěr

Raiffeisen banka oznámila, že chce testovat digitalizovanou státní měnu, nebo více měn. Jednou ze zemí, jejichž národní měny by banka mohla v rámci pilotního programu tokenizovat, je také Česká republika (a koruna). Nejedná se o první blockchainové snahy této banky. V říjnu 2019 se RBI zúčastnila Ivno Global Tokenized Collateral Trial – testování tokenů v hodnotě 18 miliard dolarů založených na blockchainové platformě R3 Corda.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *