Recese je tady! Co bude znamenat pro kryptomarket?

pád, propad, krize, výprodej, grafy, krev,

Bitcoin a celý trh kryptoměn by mohl vůbec poprvé zažít ekonomickou recesi. Bude z něj bezpečný přístav? Zatím to tak moc nevypadá, ale jak si krypto povede ve srovnání s jinými druhy aktiv?

Hospodářská recese je tady!

Pokud nepočítáme krátké covidové ekonomické zděšení, které bylo masivně zalepeno tiskem peněz, je tohle poprvé od vzniku Bitcoinu, kdy si kryptoměny pravděpodobně projdou ekonomickou krizí či recesí.

Podle čtvrteční zprávy se americká ekonomika nyní technicky vzato nachází v recesi. Ta je běžně definována jako dvě po sobě jdoucí čtvrtletí hospodářského poklesu.

Podle údajů zveřejněných americkým Úřadem pro ekonomickou analýzu dosáhl anualizovaný hospodářský růst v zemi ve druhém čtvrtletí -0,9 %. Potvrdily se tak další tři měsíce v propadu po nečekaně velkém poklesu hrubého domácího produktu o 1,6 % v prvním čtvrtletí 2022.

„Pokles reálného HDP odrážel snížení soukromých investic do zásob, fixních investic do bydlení, výdajů federální vlády, výdajů státní a místní správy a nerezidenčních fixních investic, které bylo částečně kompenzováno zvýšením vývozu a výdajů na osobní spotřebu (PCE).“

Co bude znamenat pro kryptoměny

Budete “překvapení”, názory na reakci kryptotrhu na příchod ekonomické recese jsou různé. V zásadě jedna strana očekává, že v konečném důsledku recese povede k růstu cen kryptoměn, zatímco druzí čekají naopak prohloubení bear marketu.

Úředník z Mezinárodního měnového fondu (MMF) Tobias Adrian v rozhovoru pro Yahoo Finance řekl, že v blízké budoucnosti by mohlo dojít k dalším poklesům na akciových i kryptoměnových trzích.

Adrian reprezentuje názor patřící spíše ke striktním odpůrcům krypta, kteří očekávají další problémy, další pády stablecoinů a další bolest kryptoinvestorů obecně…Nicméně v propady během recese věří i celá řada kryptonadšenců.

TIP: Federální rezervní systém zvýšil úrokové sazby o dalších 0,75 %

Na začátku každé recese či krize v ekonomice zpravidla stojí propady aktiv, jako jsou akcie, ale i nemovistosi či dokonce cenné kovy. I vzhledem k mnohými obchodníky vyzdvihované korelaci Bitcoinu s akciovými trhy a zejména indexem Dow Jones se jeví reálným scénář, kdy se Bitcoin připojil k propadům těchto aktiv během recese.

Ekonomika brzy spadne „z útesu,“ což podnítí nárůst peněžní zásoby, předpověděl nedávno Generální ředitel společnosti Real Vision. Raoul Pal, bývalý výkonný ředitel Goldman Sachs, očekává růst cen kryptoaktiv.

Říká, že na kryptotrh bude mít vliv obrat v nabídce peněz. V reakci na inflaci vlády a centrální banky reagují utahováním, ale inflace pomine a recese je podle ekonoma donutí opět zvyšovat nabídku peněz a kryptoměnám se díky tomu bude dařit.

TIP: BlockFi recenze: Vydělávejte úroky ze své kryptoměny, zatímco spíte

Závěr

Recese zaklepala na dveře americké, potažmo globální ekonomiky a inflace dosud stále láme rekordy. Centrální banky chycené do pasti dlouhodobých dopadů vlasních politik stojí před problémem, který zdánlivě nemá řešení. – Podpora ekonomiky vedla k rekordní inflaci a boj s inflací nyní podporuje vznik recese.

Mezitím, co ekonomové řeší rébus, na trhu s Bitcoinem a na kryptomarketu probíhá bear market. Jaké budou důsledky nepříznivého ekonomickckého vývoje pro krypto? Zatím se bohužel teorie o bezpečném přístavu během inflace příliš nepotvrzuje a recese bude pro kryptoaktiva premiérou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.