Další den, další problémy pro kryptosektor: Coinbase a Kraken pod palbou!

news, oko, bitcoin, kryptoměny, burza, mrtev, tvář, kryptosvět, bezpečnost, oběť, novinky, zprávy, noviny

Coinbase a Kraken – dvě kryptoburzy působící v USA mají vážné problémy s regulátory.

Komentář úvodem

Situace na kryptoscéně zhruba za poslední rok připomíná válečné území. Odvětví dostalo hned několik zásahů.

Poněkud naivně jsme slavili každý krůček k adopci. Každá nová společnost byla důvodem k oslavě? Omyl – přišel Elon Musk a všechny nás vytrolil s Teslou.

Vítali jsme instituce a velké firmy a věřili, že přinesou prosperitu a legitimitu odvětví? Omyl – najednou se řada z nich sype jako domek z karet.

DeFi byl katalyzátor posledního bull marketu, který nás vyšvihne vstříc novým maximům? Omyl – protokoly padaly jako listí na podzim a jeden po druhém působily více bolesti investorům.

Přišel bear market, nad sektorem se rojí možnost škodlivých regulací (EU, USA, atd.). A řada událostí a novinek se vás snaží přinutit prodat ve ztrátě a vzít nohy na ramena. Stablecoiny? Zásah! Decentralizované finance? Zásah! Regulační nejistota? Gensler! Těžba Bitcoinu? Další střela do černého! Co bude dále? Zdá se, že na řadě jsou kryptoburzy.

TIP: Kryptoburza Binance údajně umožnila vyprat 2,35 miliardy dolarů, BNB je navíc podle SEC cenný papír

Coinbase

Akcie americké kryptoburzy Coinbase (COIN) se v úterý propadly o 21 % v důsledku vyšetřování SEC. Jde o nové vyšetřování, oddělené od čtvrteční obvinění bývalého produktového manažera Coinbase z obchodování zasvěcených osob.

SEC pod Genslerovým vedením vyšetřuje společnost za to, že údajně umožňuje Američanům obchodovat s tokeny, které měly být registrovány jako cenné papíry.

„Zatímco se průmysl digitálních aktiv zrodil a rostl mimo jakoukoli skutečnou kontrolu ze strany SEC, zdá se, že se to změnilo,“ uvedl pro CoinDesk Tyler Gellasch, výkonný ředitel Asociace zdravých trhů. „Je to existenční hrozba pro kryptoburzy a brokery, protože mnoho z jejich současných toků příjmů je ve světě cenných papírů pravděpodobně dramaticky omezeno nebo přímo zakázáno.”

Coinbase však má na věc jiný názor. Hlavní právní ředitel společnosti Paul Grewal uvedl:

„Jsem rád, že to mohu znovu a znovu opakovat: jsme si jisti, že náš přísný proces péče – proces, který SEC již přezkoumala – drží cenné papíry mimo naši platformu. Těšíme se na jednání se SEC v této záležitosti.”

Třetí citát je nejzajímavější. V nedávné žalobě agentury proti údajnému schématu obchodování zasvěcených osob totiž SEC možná vůbec poprvé veřejně promluvila o tom, jak posuzuje, zda je určitá kryptoměna cenný papír nebo komodita. Uvádí:

Advertisement

„Digitální token nebo krypto aktivum je cenným papírem krypto aktiv, pokud splňuje definici cenného papíru, kterou zákon o cenných papírech definuje jako „investiční smlouvu“, tj. jde-li o investici peněz do společného podniku s přiměřeným očekáváním zisku plynoucího z úsilí jiných.”

TIP: Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Kraken

Pod vyšetřováním je také další velká kryptoburza – Kraken – která se dříve v USA dokonce dočkala statusu kryptobanky. Alespoň podle nejnovějších zpráv v médiích, které vycházejí z pětice zasvěcených anonymních zdrojů.

Americké ministerstvo financí tak údajně vyšetřuje, zda kryptoburza umožnila uživatelům v Íránu nakupovat a prodávat digitální tokeny. Jednalo by se o porušení sankcí OFAC proti Íránu, které Spojené státy zavedly v roce 1979.

Lidé, kteří odmítli vystoupit veřejně, k tomu řekli, že očekávají udělení pokuty.

Mluvčí ministerstva financí uvedla, že agentura „nepotvrzuje ani nekomentuje potenciální nebo probíhající vyšetřování“ a je odhodlána prosazovat „sankce, které chrání americkou národní bezpečnost.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.