Ruské ministerstvo financí usiluje o přísná opatření týkající se používání kryptoměn v zemi. Komisařka SEC Hester Peirce kritizuje dlouhodobý odpor komise vůči bitcoinovému ETF. Evropská komise usiluje o zajištění větší právní jasnosti a jistoty pro odvětví kryptoměn ve svých členských státech.
Rusové mají hlásit adresu peněženky
Podle ruského zpravodajského zdroje RBK připravilo ministerstvo balíček dodatků k ruskému zákonu o digitálních aktivech, který byl již podepsán Putinem. Ministerstvo financí se dříve pokoušelo zavést přísná omezení pro krypto transakce v zemi, po ostré kritice však mu selo ustoupit.
V tomto posledním pokusu chce, aby uživatelé kryptoměn museli hlásit adresu své kryptopeněženky, historii transakcí a zůstatek, pokud peněženka během jednoho roku obdrží více než 100 000 ruských rublů (kolem 1300 USD). Neohlášení peněženky, která za jeden rok obdržela více než 1 milion rublů, by vedlo k trestu až tří let vězení.
Kryptomáma kritizuje blokování ETF
Komisařka SEC Hester Peirce, v kryptokomunitě známá jako Kryptomáma, kritizuje blokování bitcoiných ETF americkou komisí pro cenné papíry a burzy. Jak KryptoHodler ve středu informoval, brazilský Hashdex ve spolupráci s burzou Nasdaq spouští první bitcoinový ETF na světě na Bermudské burze cenných papírů (BSX). Po několika letech čekání si Američané zřejmě musí jít koupit ETF na Bermudy.
Hester Peirce uvedla, že celou dobu veřejně tato zamítnutí odmítala a stále s nimi nesouhlasí. Říká:
„Nemůžete předpokládat, že trhy nebudou fungovat, pokud nebudou podléhat přesně stejnému druhu regulace jako trhy s cennými papíry. […] Myslím si, že bitcoinové trhy jsou vyspělé. Nyní je tam spousta peněz, v tomto prostoru je spousta velmi sofistikovaných hráčů a bylo provedeno hodně práce zejména za účelem legalizace obchodování s bitcoiny. Řekla bych, že trhy jsou dostatečně vyspělé na to, aby na nich bylo možné vybudovat něco jiného.”
Evropská komise přijala “kryptobalíček”
24. září EK oficiálně přijala nový balíček digitálního financování. Ten zahrnuje strategie digitálního financování a retailových plateb, jakož i legislativní návrhy týkající se kryptoměn. V rámci nových legislativních návrhů věnuje Evropská komise zvláštní pozornost stablecoinům. Účelem je zavést přísnější požadavky na emitenty.
Podle úřadu budou nová opatření mít zásadní význam pro podporu hospodářského oživení EU, protože uvolní nové způsoby směrování financování evropským podnikům. „Tím, že Komise učiní pravidla bezpečnějšími a vstřícnějšími k digitálním produktům pro spotřebitele, si Komise klade za cíl podpořit odpovědné inovace ve finančním sektoru EU, zejména u vysoce inovativních digitálních startupů,“ uvedla EK.