V posledním díle týdeníku HODL jsme se věnovali ICO a IEO. Slíbili jsme vám, že se k tomuto tématu brzy vrátíme s analytikem ICO Adamem Kracíkem, který se této oblasti aktivně věnuje již delší dobu. V tomto článku vám nabízíme rozhovor, který vám zodpoví řadu otázek, které si možná v souvislosti s ICO a IEO kladete. Řeč bude o výhodách a nevýhodách ICO. Do kterých ICO se vyplatí investovat? Kde a jak hledat vhodné příležitosti? A vyplatí se to vůbec ještě?
Obsah článku:
Ahoj Adame, díky, že jsi tady. Tak jak to vidíš, má ještě smysl hledat příležitosti v ICO? Vyplatí se to ještě?
Jednoznačně. Ale už se nedá mluvit o ICO. Zdá se, že ICO jsou s velkou pravděpodobností mrtvé. Nahradil je formát IEO (Initial Exchange Offering). V podstatě je to to samé, ale je to pod záštitou a systémem burzy.
Výhody IEO
To má několik výhod, protože burzy samy budou chtít úspěšné projekty. Budou dohlížet na to, aby si neutrhly moc velkou ostudu tím, že propagují a prodávají scamy, což by mohlo vést k trochu čistšímu prostředí. ICO totiž byly (a jsou) opravdu legendárně nebezpečné. IEO budou také, ale možná o trochu méně.
A jestli se to vyplatí?
První IEO téměř všechny byly minimálně na krátkou dobu v zisku. To znamená, že se správnou taktikou jednoznačně. Je to ale extrémně rizikové prostředí a nesmí se to dělat nárazově. Jakmile totiž člověk nesleduje bedlivě, co se děje, tak ho to může stát hrozně moc.
První burzovní IEO ale signalizují nejen obrovský zájem investorů, ale také funkční a spravedlivější systémy na rozdělování tokenů. A to jsou rozhodně pozitivní známky pro prostor úvodních nabídek.
O jak dlouhém časovém horizontu se při investici do ICO (IEO) bavíme?
To se nedá jednoznačně říct. Záleží na taktice. Osobně to dělám tak, že mám svůj vlastní přehled blížících se projektů, a ty mají svoje hodnocení. Každý projekt má různé atributy. Podle toho volím svoji taktiku:
- Pokud vidím, že je projekt vyhypovaný, ale vyrábí naprosto nesmyslný produkt, tak jej rovnou po nákupu a zalistování na burzu prodám.
- Jindy vzniká projekt, kolem kterého není hype, ale zase má bezvadný fundament. V tom případě počkám na zalistování na burze a nakupuji až potom.
- Nejobvyklejší je ovšem taktika, kdy po zalistování odprodám část, abych pokryl náklady na investici a zbytek si nechávám. To ale musí být projekty, kterým věřím, které jsou aktivní a mají bezvadný tým.
Časový horizont investice do IEO
Takže časový horizont musí být přímo závislý na tom, s čím do toho jdu. Pokud v projektu vidím nadějnou budoucnost, může jít o řády let. Pokud v projektu vidím naději na rychlý zisk, ale zároveň mám obavy o fundament, tak se jedná o dny.
Naposledy jsem nakupoval 3 IEO na burze BIBOX. Ani jednomu z nich jsem nevěřil, takže jsem investoval malé částky a rovnou po zalistování na burzu jsem je všechny se ziskem prodal.
Panuje zde velký hype kolem toho, že ty burzy, které konkrétní IEO pořádají, rovnou token také zalistují. To byla totiž největší obava ICOs, že se nedostanou na žádnou burzu.
Do kolika projektů jsi sám investoval, popř. vedeš si nějakou statistiku úspěšnosti?
Bylo jich opravdu hodně. Jedná se o desítky projektů. Bohužel bear market byl k ICO extrémně nemilosrdný. Takže tak před půl rokem už bylo riziko neúnosné a rozhodl jsem se investování stopnout. To se nakonec ukázalo jako bezvadný nápad, protože dnes jsou ty projekty (i ty dobré) za daleko přívětivější ceny a dají se dokoupit.
Nejlepší ICO?
Myslím, že snad nejlepším výsledkem pro mě byl Pundix. Ten se mi podařilo nakoupit dokonce pod cenou ICO, protože po vydání tokenu nastal problém a lidé hromadně zpanikařili. A nakupovat (alespoň ty dobré projekty) se má ve chvíli, kdy se ostatní bojí.
Co se týče úspěšnosti, tak to hodnotím dle jednotlivých projektů. Ke každému přistupuji zvlášť. A to právě podle toho, jakou taktiku zvolím. Pokud je to krátkodobá investice na flip, tak to člověk pozná okamžitě, jestli uspěl nebo ne. Pokud je to dlouhodobá investice, tak často trvá delší dobu, než se vůbec dostane na burzu.
Hodnocení IEO
Celý prostor se radikálně a rychle proměňuje (viz. přechod z ICO na IEO). Proto se musí rychle měnit můj způsob hodnocení. Teď pracujeme s kamarádem na novém systému vyhodnocování úspěšnosti IEO podle burz.
Zatím ze všech IEO plynou minimálně krátkodobé zisky, ale máme málo dat. Brzy bychom už mohli mít podstatně lepší přehled. Je důležité se rychle zorientovat v nové situaci, trh totiž na nikoho nebude čekat.
Co jsi naposledy analyzoval, resp. je aktuálně nějaké ICO (IEO), které bys našim čtenářům uvedl jako příklad dobře vypadajícího a nadějného projektu? Kde by případně stálo za to pouvažovat o případné investici?
ICOs se snažím nedoporučovat. Je to opravdu extrémně rizikové. Pokud člověk nemá dobrý risk management, tak je všechno o úplné náhodě. A to je gambling. Co dělám, je to, že analyzuji projekty pro trading11. V podstatě tak ukazuji lidem, co si myslím, že jsou silné stránky a slabé stránky. Jestli je v projektu nějaká Red Flag.
Lidé se ale musí umět rozhodovat sami. Vždy jsou to jejich peníze.
Příležitost na investici?
V nynější chvíli je obrovská vlna hypu právě kvůli přechodu na IEO model. To jednak žene nahoru ceny burzovních tokenů (viz. BNB a mnoho dalších) a druhak to přilákalo opravdu hodně lidí. A právě proto jsou nyní projekty většinou úspěšné.
Takže v podstatě každý projekt na Binance má dnes velkou naději na to uspět. Osobně jsem vsadil ještě na Kucion, jako na IEO platformu, a to ze dvou důvodů:
- Jednak jejich token vyplácí dividendy, což je milý a ne úplně častý bonus.
- A druhak vím, že lidé z Kucoinu mají nos na dobré a nové projekty.
Brzy by u nich mělo být IEO Chromaway, které je hodně zajímavé a Trias, který si získal hodně pozornosti. Vše se teď ovšem veze na vlně hypu.
Pak je tu pár projektů, na které se hodně těším
Jedná se o Certik, NuCypher, Perlin a Nervos. Ty si podle mě všechny zaslouží pozornost, protože jsou to projekty, které se snaží inovovat prostor kryptoměn. Specificky pak mám hodně rád nabídky burzovních mincí. Ty si totiž často vedou velmi dobře.
Momentálně je prostor hodně zkreslený tím, že jsme v extrémním propadu a myslím, že pokud se potvrdí, že začal bull market, tak nás čekají zlaté časy IEO. Dokud je nezakážou regulátoři, což se může stát velmi rychle. To je největší riziko tohoto přístupu. Ceny burzovních tokenů pak mohou jít extrémně dolů.
Zní to dobře, ale obecně je ICO (IEO) velmi riziková investice. Znáš třeba nějaký fígl, jak toto riziko zmírnit?
Největší chyba, co dělají začátečníci (já ji samozřejmě udělal také, ale chybami se člověk učí), je netrpělivost a nedostatek informací.
Když objevíte svět ICO, tak to je jako byste přišli do obchodu se sladkostmi, kde mají výprodej. A tak chcete všechno. Jenže nejlepší bonbóny už někdo vybral a tak berete ty ostatní. Ty jsou ale často uvnitř shnilé.
Konec 1. části
Rozhovor s ICO, dnes již spíše IEO, analytikem Adamem Kracíkem byl velmi zajímavý, souhlasíte? Rozhodli jsme se proto, že uděláme ještě jeden díl. Stále máme celou řadu otázek, které nás zajímají. Příště se Adama zeptáme, jestli je hodler a které kryptoměny by přidal do svého portfolia. Zajímavý jistě bude i pohled na českou a slovenskou kryptokomunitu, o které Adam opakovaně říká, že by mohla být lepší. A ve kterých odvětvích náš dnešní host vidí budoucnost kryptoměn a jejich uplatnění v reálném světě?
To vše již brzy, ve druhém díle rozhovoru s Adamem Kracíkem, na webu KryptoHodler.cz.
-Kytka (fb stránka; decentralizované platformy: steemit, Publish0x)
KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Sleduj nás na Facebooku, Instagramu a přidej se do naší diskuzní HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!