Sobota, 20 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Rozhovor s BTC analytikem IXOYEm + SOUTĚŽ o akademii v hodnotě 2 500 Kč!

Dnes máme na Hodlerovi speciálního hosta. Pozvání k rozhovoru přijal analytik a trader, působící na webu Trading 11, známý pod jménem IXOYE Tento poněkud tajemný člověk, známý svým kontroverzním přístupem k haterům, se kterými se rád hádá, nám dnes prozradí něco o sobě i strategii institucionálních investorů. Dozvíte se, jak přistupuje K HODLu, jaké metody sám používá a řadu dalších informací o trhu i o IX.. samotném. Jak začínal, kdo ho učil a co vlastně znamená to IXOYE Nebude chybět ani soutěž o členství v akademii zdarma.

Bude i soutěž! Kromě zajímavého rozhovoru se mi dnešního hosta podařilo přemluvit, aby čtenářům Hodlera nabídl do soutěže měsíční členství ve své akademii, kterou můžete najít na webu IXtrading.live. Vše potřebné k tomu, aby ses mohl soutěže zůčastnit, nalezneš v závěru tohoto rozhovoru. Vyhodnocení soutěže pak proběhne v sobotu 13. dubna, kdy na Hodlerovi vyjde druhý díl rozhovoru.

 

Ahoj, díky, že jsi přijal pozvání. Co říkáš na aktuální situaci na kryptomarketu, co bys teď doporučil hodlerům, kteří nestihli nakoupit, když byl Bitcoin pod 4 tisíci dolarů?

Ve svých článcích, ať už ve svém vlastním projektu IXtrading nebo i na Trading11 jsem velmi často čtenářům prozrazoval institucionální strategii. Těm, kteří mě čtou pravidelně, by současná situace měla být zcela jasná. Tedy alespoň členům IXtrading je.

Většina lidí, a to především z CZ/SK komunity, mě zná podle mých názorů na trh. Vědí, že jsem předpověděl pád pod 6K v době, kdy měli všichni na této hladině nakoupeno All In. V podstatě jsem to předpověděl již říjnu roku 2017, kdy se na trhu vytvořil technický pattern Hidden Gap. Tehdy jsem zašel tak daleko, že jsem čtenářům představil součást institucionální strategie. Je to know how, které si například banky střeží. Já jsem ale celkem rebel, takže mě “bankovní tajemství” moc nezajímá..

Ano, to můžu potvrdit, psal jsem o tobě v týdeníku HODL (tehdy ještě na Kryptomagazínu) a díky tobě jsem vlastně upozornil hodlery, aby si část kapitálu ponechali, kdyby se to potvrdilo.

Listopad 2018: stalo se… Byl jsem tehdy zrovna doma v Izraeli a z pláže koukal na mobilu na TradingView a s úsměvem si dal drink. Pro mě to byl takový vztyčený prostředník na všechny ty celoroční “hejty”.

Nemohu porovnávat zahraniční tradery, ale u nás je situace celkem katastrofální, a to především na kryptotrhu. Nějakou dobu, přibližně dva roky, sleduji dění v CZ/SK “traderské” komunitě a nestačím se kolikrát divit, co dokážou nejen vymyslet, ale jak jsou schopni to odůvodnit.

Je to opravdu tak zlé?

Vážně ano a s klidným svědomím mohu říci, že netuší, která bije. Nikdo z nich si nepřipouští, co nebo kdo stojí za trhem. Do jisté doby byl tento trh skutečně sranda a řekněme si upřímně, plný amatérů, kteří neměli buď žádnou zkušenost s tradingem nebo pramalou. V listopadu 2018 ale přišel krutý zvrat.

Vraťme se na chvíli zpět. Ptal jsem se tě, co bys v tuhle chvíli doporučil hodlerům, můžeš k tomu něco říct?

K tomu se ještě vrátíme později. Odpovím až v průběhu nebo na konci tohoto rozhovoru, aby se čtenáři Hodlera měli na co těšit. 🙂

Dobře, mluvil jsi o zvratu na trhu, můžeš to nějak lépe specifikovat?

Jedná se o zmíněný Hidden Gap se support hladinou na hodnotě 4869 $ (na burze Bitstamp). Už po vytvoření v říjnu 2017 jsem na jedné přednášce posluchačům kladl na srdce, že až dojde na uzavření tohoto konkrétního Hidden Gapu na této hladině (on byl velmi specifický a velmi podstatný, ačkoliv se v trhu nachází více takových úrovní), bude to pro instituce signál ke vstupu na trh.

To je ten zvrat. V listopadu 2018  instituce přišly nakupovat. Ale ne desítky Bitcoinů, ale statisíce a nebál bych se jít s čísly ještě daleko výše. Ono totiž, pokud se Vám něco líbí, nemáte nad tím kontrolu a nechcete to zničit, protože je to skutečně dobré, co uděláte? A obzvlášť při deflačním aktivu? Budete chtít vlastnit většinu dostupných mincí v oběhu.

Hodně lidí, tedy traderů, a zde mi rozum kolikrát vážně zůstal stát, se mylně domnívá, že s institucionálním kapitálem cena poroste. Doopravdy nechápu, kam na to ti lidi chodí, ale je to kardinální omyl, což jsem ostatně také v několika svých analýzách zdůrazňoval.

Naivita některých a to především “odborníků” nezná mezí a vždy jsem se nad takovými posty upřímně zasmál. Mě to jen prokazovalo, že tito lidé netuší vůbec nic a jen oblbují “nevinné”. Instituce na to jdou úplně jinak.

Takže instituce nakupují tak, aby to mělo na cenu co nejmenší vliv?

Institucionální kapitál se přesouvá potichu. Jednoduše proběhla výměna při nízké likviditě, která byla příčinou neustálého poklesu ceny. Všichni sice víme, že když se nakupuje, poptávka roste a cena roste. Pokud se však udržuje poptávka na minimu, a tedy níže než nabídka, cena bude i při nákupech padat. Je to sice velmi zjednodušeně řečeno, ale funguje to tak.

Jednoduše si to lze představit asi takto. Někdo nabízí 3 BTC na prodej, ale já koupím jen 1 BTC. Pokud se nenajde někdo další, kdo by za stejnou cenu koupil zbylé dva, prodávající s cenou půjde o něco níže. Opět koupím 1 BTC, atd… Institucím nahrával strach a panika retailových obchodníků. Celkem paradox, lidi jim to sami odevzdali “zadarmo”.

Instituce takto primitivním způsobem provedly jen lacinou směnu. Ona ta naivita totiž spočívá v tom, že si mnozí mysleli, že jim instituce a tím myslím mnohé banky, fondy, ale i obrovské firmy, zadotují zisky. Nikdo nechce pochopit, že to oni jsou většinou ti, kdo zadotuje zisky institucím.

Sranda spočívá v tom, že až instituce usoudí, že mají dostatek mincí, tak spustí vlastní FOMO, dají prostor médiím, které převážně vlastní a retail začne nakupovat. Do toho krásně nahraje legislativa a je vymalováno..

To ale možná platí spíš pro ty, kteří budou vstupovat, až to poroste nahoru na nové ATH… Kdo podle tebe stojí za nákupem 20 tisíc BTC na 3 burzách zároveň? Vypálil někdo institucím rybník?

Něco jsem zaznamenal. Tedy, opět to zvedlo nějaké udivení v komunitě. 20K BTC je sice balik, ale pro koho? Ten kdo prodal stejné množství BTC v prosinci 2017? Nevidím důvod ke spekulacím, že Rusko nakupuje. Někdo si jen toužil přihřát polívčičku, zviditelnit se a hned mu to zbaštíme. I to svědčí o určité zoufalosti a chytání se za stéblo, místo toho, abychom připustili fakt, že trh reagoval na prostý institucionální signál, březnové CLOSE nad 3971 (Bitstamp).

Nevím, kdo za tím stojí, možná někdo, kdo prodával v lednu 2018, ale určitě si nemyslím, že to hypli Rusové.

 

Během 1. čtvrtletí tohoto roku se někteří tradeři vyjádřili, že uvažují o hodlu, přemýšlel jsi o tom taky?

Samozřejmě a nejen, že uvažuji, já to také aplikuji. A to přesně od ceny 4869 $ níže. To, o čem lidem píšu ve svých analýzách, to také dělám. Dříve jsem používal větu: „neobchoduji kvůli objektivitě analýz,” byl to blábol. Vždy jsem obchodoval, ovšem bylo zajímavý sledovat, jak tuto větu začaly používat desítky amatérů, kteří jen tahají z lidí peníze.

Konkrétně jeden, který mě skutečně rozesmál, bývalý elektrikář s ani ne půlročními zkušenostmi s trhem, který si neuměl ani vytvořit účet na bitstampu, se najednou stal obrovským odborníkem a nyní prodává informace. Asi se mu daří, nevím, nějak moc mě to nezajímá, ale je srandovní vidět, jak mu to lidi žerou. Ale to je jiná věc a není třeba to rozvádět.

Takže ty jsi vlastně z části hodler. No ale když jsi tu větu sám používal, jak mají lidi věřit tobě?

To, co píšu, to dělám. Od Listopadu 2018 jsem začal postupně dokupovat a akumulovat Bitcoin. Denně v různých částkách, dle citového uvážení. Čím níže cena šla, tím se i zvyšovala částka, za kterou jsem denně nakoupil. Klidně prozradím, že při cenách kolem 4000 – 4500 jsem nakupoval podle nálady i kdyby jen za pouhé euro denně.

Já vím, není to moc. Ale ono se to kompenzovalo dále na hladině 3200$, kde jsem nakupoval za větší částky a nečinilo mi problém nakupovat i za 100 € denně. Poslední nákup jsem učinil před pár dny za cenu cca 4080 $. Celkový objem drženého BTC si však nechám pro sebe. Věřím, že to chápeš. Ale rozhodně nevlastním stovky BTC.

Vstupoval jsem i přesto, že jsem čekal další propad pod hladinu 2000 $. Mnohé asi napadne otázka, proč jsem to dělal, když jsem čekal pokles ceny. Analyzovat trh není zas taková legrace, jak to na první pohled vypadá. Mnozí to mají za nějaké omalovánky, čára sem, čára tam. Trh nám nabídne nějaké možnosti, ale nemůžeme tvrdohlavě spoléhat na to, že se všechny budou realizovat.

Dělal jsem to samé, co dle mých zkušeností dělají institucionální investoři. I kdyby došlo na onen pokles, budu dál dokupovat, protože vím, že cokoliv pod cenou 4869 $ je super cena na nákup. Tato cena je dobrá pro instituce a o to lepší je pro mě samotného. Důvěru jsem tedy vložil do institucí a jejich strategie.

Oni si s rizikovým kapitálem nepřišli pro pár desítek procent, ale pro stovky procent, na které si počkají klidně několik let.

TRADER, ANALYTIK, TABULE, čmáranice, grafy, kreslit, IX..
IXOYE na jedné ze svých přednášek

Takže instituce na to jdou vlastně podobně jako hodleři?

Ano, já přistupuji k hodlování, jako instituce k investicím do komodit. Rád uvádím příklad, že je to jako nakupovat vagóny rýže v období hojnosti a posléze čekat na to, až v Číně bude sucho. Ano, mohu čekat deset let, no a? Je to čekání s kapitálem, který jsem již dávno odepsal, ale to sucho jednou přijde.

Obchodovat intradenně kryptoměny je znak zoufalství a naprosté amatéřiny, protože je vidět, že takový člověk absolutně netuší, na kterém trhu se vlastně nachází. Kde je chamtivost, tam není profi trader, nýbrž jen nemocný gambler, který dříve či později skončí s pláčem. A ve finále je to to, co ten trh v jeho mladosti tak neskutečně s prominutím zkurvilo.

 

Řekni nám ještě něco o sobě. Kdo vlastně je ten tajemný IX.. a od koho jsi se učil?

Já jsem v podstatě nikdo, skutečně. Jsem jen trader, který měl neskutečné štěstí, že se narodil tam, kde jsem se narodil. K burze jsem se dostal už jako malý kluk a to díky strýci, který kdysi dávno emigroval do Spojených Států, kde začal v New Yorku pracovat u jednoho brokera na Wall Street jako “uklízečka”. Tím začal jeden neuvěřitelný příběh jednoho muže, který skončil několika oceněními “nejlepší obchodník roku” v oné firmě.

To ale není podstatné. Když se na počátku devadesátých let vrátil domů do Čech, začal mě učit. Celá rodina věděla, že jsem divně zvláštní, možná geniální(?)  😀 A on toho využil. Říkával, že až jednou budu mít přenosný počítač a půjde obchodovat z pohodlí domova, že to, co mě učí, mi pomůže. (Pozn.red: Pro představu o věšteckých schopnostech tohoto strýce, přikládáme obrázek ukazující, jak tehdy vypadaly notebooky.)

notebook
Jeden z prvních notebooků – Osborne

A co tě tvůj strýc naučil?

Učil mě především tržní psychologii, ve formě vyprávěných příběhů, jako když dětem vyprávíme pohádky, aby poznaly rozdíl mezi dobrem a zlem. Dával mi hádanky v podobě obrázků z akciových grafů a já musel odhadnout budoucí vývoj trhu a dokonce, než mi ukázal výsledek, jak to dál probíhalo, musel jsem to i racionálně a především po psychologické stránce odůvodnit.

Dnes vím, že ty příběhy odrážely skutečnost, jak institucionální obchodníci ždímají davy o poslední dolary. Psychologie se za ty roky nezměnila vůbec nijak. Lidé jednají stále stejně a dvojnásob to platí na trhu. Je to neměnné, bohužel, ale velmi využitelné, resp. zneužitelné.

Až po dlouhé době, když mi bylo asi 20 let, jsem se čirou náhodou dostal k Ducascopy. Byli jedni z prvních, kdo umožňoval obchodovat veřejnosti, ovšem za cenu vysokých vkladů. Na to jsem si musel šetřit, ale zároveň jsem získával čas na nezávazné sledování trhu. Tam došlo na strýcova slova, že jednou jako bych to našel na zemi a budu vědět, co s tím. Je to již 17 let, co jsem poprvé vstoupil na burzu.

Vím, že celé tvé jméno je IXOYE, IX.. je zkratka, ale co to vlastně znamená?

Co se týče mé přezdívky IXOYE (IX..), je to anagram, který není jen tak náhodně zvolený. Vše v mém životě musí mít pevný řád. Je to zřejmě mojí diagnózou, že vše musí být na svém místě, že vždy musím mít pravdu. Hehe! I když všichni víme, že ji stejně mám. 😀  No a to, že jsem k tomu všemu cholerik, tomu taky moc nepřispívá.

Význam přezdívky a vše ostatní si necháme do druhého dílu. Pokud chceš vědět více, navštiv nás příští týden v sobotu večer. Než ale odejdeš, nezapomeň se zapojit do soutěže.

2. díl rozhovoru: Rozhovor | Analytik IXOYE nebude Bitcoin prodávat pod 11 200 $

Soutěž!

Máme tu pro tebe ještě jednu skvělou zprávu. Podařilo se nám IXOYEho přemluvit, aby našim čtenářům poskytl do soutěže měsíční členství ve své akademii v hodnotě 2 500 Kč (cca 100 euro) zdarma.

Vše, co musíš udělat abys vyhrál, je dát lajk na moji stránku na fb (ZDE), přidat se do naší HODL skupiny na fb (ZDE) a odpovědět do pátku 20:00 hod. na soutěžní otázku do komentáře pod soutěžní příspěvek na Publish0x (ZDE).

Uzávěrka odpovědí je v pátek 12. 4. ve 20:00, pozdější odpovědi již nebudou do soutěže zařazeny. Vyhodnocení proběhne příští sobotu 13. 4. 2019 ve 20:00 ve druhém díle tohoto rozhovoru. Vyhrává ten, kdo splní soutěžní podmínky a odpoví nejpřesněji na soutěžní otázku (Jaký bude kurz Bitcoinu v pravé poledne v sobotu 13. 4. 2019 na CMC). V případě nerozhodného výsledku rozhoduje dřívější čas přidání odpovědi. (Registrace na decentralizovaném blogu Publish0x je zdarma a najdeš tam pravidelné komentáře k našim článkům.)

UPDATE: Soutěž prodloužena do 22:00 (12.4.2019) a přesunuta do HODL skupiny na fb

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *