Úterý, 16 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Velocity | Cena XRP bude s růstem počtu zapojených bank klesat, tvrdí ekonom

Zaznamenali jsme znepokojivou zprávu pro hodlery XRP, ale i dalších kryptoměn. V tomto článku bude řeč o velocity. Jedná se o rychlost, s jakou je měna utrácena. Čím rychleji přechází z vlastnictví do vlastnictví, tím je její rychlost (velocity) vyšší. Podle ekonoma Londýnské Královské univerzity růst využití XRP spojený s růstem velocity povede k inflaci, tedy snížení ceny dané kryptoměny.

S velocity (rychlostí oběhu) údajně roste inflace

Na tuto poněkud znepokojivou věc upozornil ve svém novém videu youtuber Crypto Invest – Cesta k Bohatstvu. Slovo velocity by se u kryptoměny dalo popsat jako rychlost, jakou mince či tokeny cestují od jednoho majitele k druhému. Dle informací v článku z cryptobriefing.com by s vyšší velocity kryptoměny mělo docházet k inflaci. Opírají se přitom o poznatky ekonoma, který se touto problematikou zabývá.

Kterých kryptoměn se velocity týká?

První věc, která nás napadne, je otázka, zda to má mít vliv na všechny kryptoměny, a pokud ne, tak tedy které z nich budou inflační? Jak už bylo řečeno, má se to týkat např. XRP, ale proč? Na to nám snad odpoví Emiliano Pagnotta, odborný asistent financí na Imperial College London, který je autorem této teorie, vycházející z jeho studia kryptoměn, především XRP.

Emiliano v podstatě varuje hodlery XRP. Tvrdí, že by se tzv. mass adopce, tedy masové rozšíření a využití této kryptoměny mohlo projevit zcela opačně, než si většina z nás myslí. Čím více hodlerů drží XRP, tím je jeho rychlost nižší, jakmile ho začnou používat banky, rychlost se zvýší a dojde prý k i inflaci.

Tu by zřejmě mělo způsobit to, že banky vlastně XRP nedrží, ale pouze ho bleskově nakoupí a hned zase prodají v rámci transakce. Domnívám se, že právě tato okolnost ho k této teorii vede. Takže se to vztahuje i na další kryptoměny, u kterých se při větším využití bude snižovat podíl hodlerů vůči těm, kteří provádějí jednorázové platby bez nutnosti vlastnit danou kryptoměnu před či po transakci.  Jednoduše řečeno, čím více uživatelů provádějících pouze určité bleskové transakce a kteří hned zase vystupují, tím vyšší riziko inflace.

Inflace sníží cenu XRP?

Je třeba dodat, že Emiliano sám uvádí, že to neví jistě a jedná se o neprobádanou oblast. Obecně je ale vždy určující především nabídka a poptávka. Bitcoin je deflační kryptoměna, která má pevně stanoven maximální počet coinů. Naproti tomu tu máme řadu kryptoměn, které májí inflační povahu, neboť takový strop nemají. Patří i nim i aktuálně 2. největší kryptoměna, Ethereum (ETH) a celá řada dalších. Většinu XRP naproti tomu vlastní zakladatelé a více mincí již nebude, jenže možná nebude třeba, když při využití nebude potřeba, aby je držel kdokoli jiný.

Osobně se domnívám, že se především právě tato skutečnost jednou doopravdy projeví. Zatím je to však jen spekulace, protože kryptoměny nedosáhly takové úrovně kapitalizace a rozšíření, při které začnou více méně držet na určitých hodnotách a cenové cykly se mnohonásobně prodlouží a zmírní. To může trvat ještě desítky let. Do té doby je kryptomarket stále ještě v bouřlivém vývoji, kde dokonce i nesmyslný projekt může velmi prudce růst.

Hodleři jsou užiteční

Zatím kryptoměny stále ještě používá malé množství lidí. To právě dává prostor hodlerům, kteří jsou pro kryptomarket nesmírně užiteční. Snižují celkovou rychlost (velocity) dané kryptoměny a především pak dostupné množství mincí či tokenů na burzách (nabídku), čímž udržují hodnotu kryptoměn. Za to si zaslouží odměnu, která se dostaví při příchodu dalších lidí, kteří svým nákupem zvyšují cenu kryptoměny.

Závěr

Měli bychom dobře volit co držíme, protože tím vlastně volíme, které kryptoměny mají mít budoucnost. Zároveň věřím, že budeme za pár let díky dobré volbě bohatší. Pokud XRP z tohoto hlediska splňuje tvé požadavky, tak je vše v pořádku. Inflaci fiat měn způsobuje růst peněžní zásoby, zatímco vliv veličin jako velocity je dle mého názoru zanedbatelný, byť si ekonom Emiliano Pagnotta pravděpodobně myslí opak. I přesto tento názor určitě vezmi do úvahy, protože co kdyby měl pravdu? Na mém blogu Publish0x vychází téměř ke každému článku něco navíc, určitě se tam ke mně nezapomeň přidat. Dnes se chci zabývat významem slova velocity. Pokud nechceš čekat, sleduj mě na steemitu a budeš mít vždy jako první čerstvé info.

-Kytka (fb stránkasteemitPublish0x)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Určitě se přidej do naší fb HODL skupiny a využij odkazy na decentralizované platformy výše. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

 

Video

Níže si pusťte danou část videa, která se týká možného problému velocity. Po rozkliknutí přejdete přímo na celé video, kde můžete youtubera odměnit třeba lajkem.

https://youtu.be/P5cyT7ShcvA?t=658

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

2 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *