Pondělí, 22 červenceVítejte na českém hodlerském webu!

Sága pokračuje: YouTube obviněno z cenzury po trvalém smazání kryptoměnového kanálu Crypto Crow

Na cenzuru kryptoměnových tvůrců videí na YouTube KryptoHodler upozornil již dříve. Před měsícem jsme vás informovali o dalších “čistkách” v tomto rozsáhlém skandálu největší platformy pro videoobsah na světě. Sága však neskončila a kryptotvůrci mají další důvod k obavám o svoji existenci na této platformě. Problém není v tom, že YouTube něco maže. Problém je, že varuje, strikuje, maže videa a banuje ty youtubery, kteří v mnoha případech odvádějí dobrou práci pro komunitu, informují o novinkách a nikoho se nesnaží podvést. Dalším zásadním problémem pak je, že autorům neposkytuje informace o tom, co přesně porušili a za co jim bylo smazáno video. Tentokrát mnozí věří, že to již přesáhlo všechny meze. Platforma totiž trvale odstranila celý kanál Crypto Crow.

Zdrcený youtuber uvedl: „Nevím, proč byl můj kanál tímto [banem] zasažen. Opravdu vám nic neřeknou. Právě jsem rozdrcen. Jsem ohromen. Cítím, že jsem všechno udělal správně.“

Crypto Crow byl cenzurován

Tento krok vyvolal vlnu rozhořčení. Mnozí obviňují YouTube z cenzury a ostatní krypoměnoví youtubeři jsou zprávou rovněž zasaženi. Pohoršující je i bezohledný způsob, jakým platforma přistupuje ke svým uživatelům. Ti nemají žádný jednoznačný návod, jak se mají banu vyhnout. V mnoha případech jsou přesvědčeni, že nic neporušují a jednají v souladu se všemi pravidly, a to až do poslední chvíle před trvalým smazáním. Zažili jsme to se slovenským kryptoměnovým kanálem Crypto Invest, který byl rovněž z youtube “vyčišťen”. Opakovně nás ve svých videích informoval, že byl varován a dělá vše pro to, aby se to nestalo znovu. Konkrétní důvod trvalého smazání kanálu si však mohl jen domýšlet a i přes veškeré úsilí o kanál přišel, stejně jako nyní Crypto Crow.

Youtuber The Moon nemůže uvěřit, že byl jeho kolega smazán a nešetří kritikou.

„Co?! 😮 @YouTube právě trvale odstranilo krypto kanál! To je šílené, čistá cenzura! Nemůžu uvěřit, že se to právě stalo!“ Smazání kanálu je pro tvůrce velmi smutná věc. Jde v podstatě o nevyčíslitelnou ztrátu času, ztrátu všeho obsahu, videí, ale i odběratelů a v neposlední řadě také zdroje příjmů. Jelikož YouTube nemusí porušení pravidel nijak prokazovat, žádný youtuber vlastně nemá jistotu, že jeho kanál bude ještě zítra existovat, což může být velmi stresující. O to více v době, kdy svět bojuje s pandemí, což pro mnoho lidí už tak znamená zvýšený stres či dokonce existenční obavy, např. kvůli výpadku příjmů. Tato platforma proto s každým dalším dnem, kdy její banovací sága pokračuje, ztrácí kousek po kousku svou popularitu, dobré jméno a pomalu se mění její vnímání veřejností.

YouTube, nauč se mazat podvody!

Na druhou stranu jsme nedávno zaznamenali také rozčilený komentář šéfa Ripplu. V tomto případě se však nejednalo o to, že by platforma něco smazala, ale právě naopak. Jméno Brada Garlinghouse bylo zneužito podvodníky na YouTube. Ti si zde vytvořili scamerský kanál a nabízeli podvodný airdrop mincí XRP jeho jménem. Garlinghouse neskrýval své pobouření, protože tento podvodný kanál s videi, které byly určeny k okrádání lidí, nebyl platformou smazán. CEO společnosti Ripple uvedl: „Co je moc, to je moc – v době globální krize, kdy jsou lidé obzvláště zranitelní – sociální platformy musí zastavit podvodníky (s kryptem a jiné) odpovědné za krádeže peněz nevinných obětí pomocí falešných dárků.“

Závěr

YouTube sklízí zaslouženou kritiku za mazaní videí, banování a cenzuru kryptoměnových youtuberů. Crypto Crow (česky – krypto vrána) nebyl informován, co přesně porušuje, a byl mu odstraněn celý kanál. V kontrastu s tím některá skutečně podvodná videa na platformě zůstávají a není se proto co divit, že se to mnohým zdá nespravedlivé a šílené. Určitě není ideální, že na světě existuje jediná platforma s takovou silou, která vás prakticky jako tvůrce videí dokáže umlčet, resp. znemožnit přístup milionů svých uživatelů k vašemu obsahu po celém světě. Naštěstí existují alternativy a bude jistě zajímavé sledovat, jestli se lidé začnou přesouvat z YouTube třeba na DTube, 3speak a další alternativní videoplatformy.

Co si o tom myslíte vy, napraví si YouTube reputaci a změní svůj přístup k mazání a banování? A nebo se uživatelé rozčílí a půjdou jinam?

Toto zůstalo po hodnotných videích kanálu Crypto Invest, které jsme s jeho souhlasem sdíleli na Hodlerovi

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *