Úřady Spojeného království oficiálně uzavřely kryptoakademii s tím, že zakladatel ji použil k „bezohlednému přesvědčování“ lidí, aby se podíleli na ztrátových investičních schématech.
Amey Finance Academy měla poskytovat rady lidem, kteří investovali do různých schémat a nelegitimních kryptoměn, přičemž podle britské vládní agentury The Insolvency Service někteří zákazníci přišli o celé své investice.
Ztráty investorů měly být zapřičiněny na základě zavádějících slibů člověka jménem Desmond Amey – jediného ředitele a akcionáře firmy Amey. Ten byl obviněn z povzbuzování lidí, aby se účastnili ztrátových investic.
Ve zprávách v aplikaci WhatsApp, které si přečetli vyšetřovatelé, Amey údajně jednomu zákazníkovi napsal, že doporučená investice je „100 jistota“ a dodal:
Věř mi brácho.
Jinému zákazníkovi měli slíbit, že jeho investice neklesne pod 90 %, ale ve skutečnosti nakonec přišel o všechno. Mark George, hlavní vyšetřovatel insolvenční agentury, k tomu uvedl:
Desmond Amey použil Amey Finance Academy, aby bezohledně přesvědčil jednotlivce, aby investovali do kryptoměnových schémat, a uvedl je v omyl o rizicích takového jednání.
Jedním z kryptoměnových schémat propagovaných firmou byl HyperFund – později známý jako HyperVerse. Údajně šlo o Ponzi schéma. Dva z hlavních operátorů stojících za HyperVerse byli později obviněni americkým regulátorem cenných papírů, který tvrdí, že firma provozovala podvodný program v hodnotě 1,7 miliardy dolarů .
Mezi říjnem 2019 a březnem 2022 prošlo bankovním účtem Amey Finance Academy asi 143 milionů korun (5 milionů britských liber). Nedostatky v účetních záznamech však údajně vedly k tomu, že insolvenční služba zatím nemohla odhalit skutečný vztah mezi Amey Finance Academy a HyperVerse či jinými schématy.
Britskými úřady uzavřená firma Amey byla zahájena v prosinci 2018 a tvrdila, že je „zavedená a úspěšná nezávislá poradenská společnost poskytující nepřeberné množství finančních služeb.“
Podobné případy poukazují na rizika kryptomarketu a upozorňují na skutečnost, že se nevyplácí hledat zkratky a zdánlivě snádné a rychlé cesty a rady k dosažení pohádkových výnosů. Regulátoři, včetně SEC, by měli investorům po celém světě zodpovědět důležitou otázku, zda jejich role spočívá v postihu legitimních kryptofirem, jako jsou největší kryptoburzy na trhu, nebo jsou zodpovědní za postih podvodů a případů záměrného klamání investorů.