Stablecoin UST spadl pod dolar a Terra (LUNA) cca -55 % během pouhého dne!

Kromě výplachu na širším kryptomarketu se v noci na úterý poměrně brutálně sesypala Terra (LUNA). Hovoří se o cíleném útoku na projekt.

Krach UST a Terra (LUNA)

10. květen se zapíše jako černý den v historii projektu Terra (LUNA) a Terra USD (UST). Obě digitální měny výrazně klesly na hodnotě během posledních 24 hodin.

Zatímco Bitcoin hledal nové letošní low, BTC v hodnotě zhruba 1,4 miliardy dolarů byly přesunuty pryč z peněženky vázané na Luna Foundation Guard (LFG). To vyvolalo otázky ohledně jejich konečného určení v den, kdy cena bitcoinu klesla o více než 11 %. 

Na základě údajů z blockchainového vyhledávače Blockchair je známo, že z peněženky LFG bylo přesunuto 42 530,82827771 BTC. Na Twitteru se poté vynořily spekulace, že došlo k rozdělení prostředků na 12 500 a 30 000 BTC, přičemž část měla být přesunuta na kryptoburzu OKEX.

Tento krok přišel necelý den poté, co LFG oznámila, že podniká rozhodné kroky k „proaktivní obraně stability fixace UST [a] širší ekonomiky Terra.“ Algoritmický stablecoin TerraUSD (UST) přitom výrazně klesl a částečně tak ztratil svou fixaci vůči americkému dolaru.

Podle oznámení LFG byl přesun prostředů určených k zajištění UST nasměrován do rukou profesionálního tvůrce trhu, aby pomohl chránit fixaci UST. To by mělo být docíleno tím, že když cena UST klesne pod dolar, začnou za bitcoinové rezervy nakupovat UST, aby cena opět vzrostla. Naopak při ceně UST nad 1 USD by tyto společnosti nakupovaly BTC.

UST nadále pod 1 dolarem

Navzdory ujištěním, že byl převod přes 42,5 tisíc BTC z peněženky LFG zcela legitimní a v zájmu stability UST, je v době přípravy článku hodnota tohoto stablecoinu stále hluboko pod 1 dolarem a LUNA zažívá hotové peklo. Zatímco aktuálně je UST o 20 % níže na ceně okolo 0,8 USD, v noci se krátce dostal dokonce hlouběji pod 0,7 USD.

Co se týče ceny Terry, ta se dnes propadla o 45 % v době přípravy článku. Aktuálně tak 1 LUNA mění majitele za 34,2 USD. Ještě včera to přitom bylo cca 63 dolarů. To je velmi brutální sešup i na poměry kryptotrhu a krátce se dokonce podívala na 28 dolarů, což odpovídá cca 55% propadu během 24 hodin.

Co se vlastně stalo?

Aktuálně je těžké říct, co kromě údajného FUDu a propadu na širším kryptotrhu vedlo k tak masivnímu výplachu, a zda už jsou oba propojené projekty mimo nebezpečí dalších výplachů. Caetano Manfrini, právní ředitel brazilského kryptoobchodního fóra GEMMA, nicméně tvrdí, že šlo o „promyšlený a koordinovaný” útok.

„Dnešní útok na Terra-Luna-UST byl promyšlený a koordinovaný,“ reagoval v průběhu události Manfrini. „Masivní dump 285 milionů UST na Curve a Binance jedním hráčem, následovaný masivními shorty na Luně a stovkami příspěvků na Twitteru. Čistá inscenace. Projekt někomu vadí. 🌝 Na správné cestě!”

Advertisement

Do Kwon, spoluzakladatel Terra, byl navzdory dramatickému průběhu věcí jednoznačný a na Twitteru naznačil, že čekání na zhroucení UST bude trvat do té doby, než se Země stane nestabilní a vrátí se na ni dinosauři.

Kwonův příspěvek však přišel ještě před úterní katastrofou na trzích s Terrou a UST. Později naznačil, že vlévají více kapitálu do UST.

Extrémní volatilita následuje po akvizici LFG v hodnotě 1,5 miliardy dolarů v bitcoinech, která byla dokončena minulý týden prostřednictvím mimoburzovních swapů s Genesis Trading a přímých nákupů od krypto hedgeového fondu Three Arrows Capital.

Na CoinDesk TV v pondělí ráno generální ředitel Swan Bitcoin Cory Klippsten nazval UST „hrou důvěry.“ Reagoval na obrovský vliv zakladatelů a snahy velkých peněz v aktivní práci na udržení fixace stablecoinu.

Byť existují návrhy na zapečetění bitcoinových rezerv Terry do jejích základních smart kontraktů, dosud neexistuje žádné přímé spojení mezi rezervami LFG a mechanismem mintování a spalování na blockchainu Terra. Jak dále poukázal CoinDesk, v současné době neexistuje ani způsob, jak by uživatelé mohli přímo (on-chain) vyměnit UST nebo LUNA za BTC (kromě kryptoburz).

Navzdory brutálnímu pádu Luny si někteří fanoušci projektu zachovávají naději v budoucí růst, viz tento příspěvek na Twitteru:

Probíhá v podstatě zátežový test, který prověří pevnost samotných základů UST. Až následující vývoj ukáže, zda se dokáže z problémů dostat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.