Ministerstvo financí Spojených států uvádí, že bylo připočítáno dalších 215 653 379 240 dolarů k americkému státnímu dluhu za pouhý jeden měsíc.
Podle nově zveřejněných údajů amerického ministerstva financí vzrostl státní dluh z 34 534 845 450 747 USD, což je hodnota zadlužení Američanů z 15. května, na 34 750 498 829 987 USD státního dluhu ke dni 15. června.
S rostoucím dluhem jsou spojeny úroky, které musí USA ze svého rozpoču platit. Od minulého měsíce již zaplacené úroky převyšovaly částku vynaloženou na obranu, medicare a medicaid a jsou také vyšší, než kolik bylo vynaloženo na veterány, vzdělání a dopravu dohromady.
V příspěvku pro Americký institut pro ekonomický výzkum bývalý zástupce ředitele pro hospodářskou politiku Úřadu pro řízení a rozpočet Bílého domu Vance Ginn uvedl, že Amerika je na pokraji fiskální propasti a dodal:
Taková čísla nejsou jen čísla, ale představují hrozící břemeno, které ponesou budoucí generace – břemeno, které přesahuje pouhou fiskální politiku a míří do oblasti etické odpovědnosti. Závažnost tohoto dluhu je umocněna nutnými úrokovými platbami, které se vyšplhaly na více než 1 bilion dolarů ročně, což převyšuje to, co země vydává na národní obranu.
Tato situace ilustruje znepokojivý scénář, kdy se vláda, aby zvládla svůj dluh, uchýlí k vydávání dalších dluhů, což je praxe neudržitelná žádným standardním opatřením zdravého rozpočtování. Ekonomické dopady tohoto cyklu zadlužení jsou hluboké a vedou k vyšším úrokovým sazbám, pravděpodobně zvýšené inflaci a nesprávné alokaci zdrojů, která potlačuje produktivní aktivitu soukromého sektoru.
Ginn varoval, že během příštích deseti let miliony Američanů příjdou o dávky a to jednoduše proto, že tamní programy pomoci zkrachují a skončí, zatímco se mohou nevyhnutelně zvyšovat daně.
Vzhledem k tomu, že čelíme těmto fiskálním otřesům, diskreční výdajové stropy a dluhový strop, jejichž platnost vyprší v roce 2025, zkomplikují již tak náročné rozpočtové prostředí. USA riskují těžkou rozpočtovou krizi bez promyšlené reformy, zejména v takzvaných „nárokových programech,“ jako je sociální zabezpečení a Medicare, které spotřebují podstatnou část federálního rozpočtu. Tyto oblasti je třeba řešit, protože obě v průběhu příštího desetiletí v podstatě zbankrotují a miliony příjemců budou čelit značnému snížení dávek.
Vzhledem ke všem těmto výzvám jsou fiskální a monetární pravidla prvořadá, uzavřel.