Sobota, 2 prosinceVítejte na hodlerském webu! ** KYTKA JE ZPĚT! **

Vývojář Jimmy Song vysvětluje, proč Satoshi pravděpodobně nestojí za včerejší záhadnou transakcí

Včera, v bloku 631058, byla zapsána transakce, která vyvolala velký ohlas v celé krypto komunitě. Převáděla prostředky z peněženky staré takřka stejně jako sám Bitcoin. Přesnji řečeno někdo přesunul mince, které byly vytěženy v únoru 2009 (měsíc po spuštění bitcoinové sítě), a které se dosud celou dobu nehnuly. Krypto Hodler o tom informoval v tomto článku. Ihned bylo jasné, že kdyby se ukázalo, že za transakcí stojí sám Satoshi Nakamoto, způsobilo by to neskutečný rozruch a pravděpodobně i značnou paniku investorů, neboť by se pak mohly začít hýbat také zbylé mince vytěžené zakladatelem. Těch přitom dle různých odhadů může být asi milion! Dosud převažuje přesvědčení, že privátní klíče k těmto mincím jsou již nadobro ztraceny. Není třeba říkat, jak by takový milion mincí zahýbal nabídkou na trhu Bitcoinu. Jimmy Song, bitcoinový vývojář, ve svém příspěvku na Medium vysvětluje, proč si myslí, že za transakcí pravděpodobně nestojí Satoshi.

Pohyb mincí, které se nehly od února 2009

Transakce, která odeslala 50 BTC z odměny za blok vytěžený měsíc po vzniku BTC, je nám záhadou. Kdo vlastnil peněženku 17XiVVooLcdCUCMf9s4t4jTExacxwFS5uh?A proč právě nyní odeslal své mince? Šlo o někoho, kdo náhodně získal přístup k dávno zapomenutým mincím? Nebo to byl sám zakladatel Bitcoinu, který si po 11 letech vybral malou část BTC? Víme jen, že dotyčný pravděpodobně chce (resp. chtějí?) zůstat v anonymitě. Z celkových 50 BTC bylo 40 odesláno na peněženku s adresou 1BzN95J72BLBafwgZiZZvM9s7Wj2bxzA6m, kde zatím zůstávají nečinné. Zbylé mince byly roztroušeny po menších částkách na další adresy, nebo anonymizovány pomocí některého krypto mixéru. To je vše, co zatím víme.

Co zjistil Jimmy Song

Jimmy Song
Jimmy Song (zdroj: Medium)

Jimmy Song je Bitcoin Core vývojář, bitcoinový odborník a podnikatel. Je s Bitcoinem tak dlouho, že měl možnost si koupit pár mincí, když se jejich cena pohybovala jen v desítkách dolarů. Jelikož je podle něj většina dalších kryptoměn úplně zbytečná, řadí se spíše mezi Bitcoin maximalisty. Pokud jde o nějaký zajímavý výrok, který nám lépe nastíní, jak Jimmy Song přemýšlí o bitcoinech, můžeme si připomenout třeba tato slova: „Zdravé peníze jsou ultimátní nástroj, který nás osvobozuje od útlaku států a umožňuje skutečně svobodně nakládat se svým majetkem. To je alespoň pro mě hlavní use case a myslím, že vše ostatní se mu ani nepřibližuje.”

Záhadná transakce pohla s mincemi, které byly vytěženy pouhých 37 dní po založení bitcoinové sítě.”

To pochopitelně znamená, že někdo po celou dobu vlastnil klíč k dané peněžence. „Pokud je to Satoshi, znamenalo by to, že by mohlo být dumpnuto mnohem více bitcoinů.” Po krátké úvaze Jimmy dodává: „Protože všichni těžili a bylo jen málo, pokud vůbec nějaké transakce, které tehdy nebyly transakcemi založenými na coinbase, můžeme se pokusit spojit některé informace založené na kódu zpět v Bitcoinu v0.1.”

Hodnota Nonce

Ve verzi v0.1 existovala v main.cpp specifická funkce tvořící proof-of-work. Jimmy Song k tomu říká: Klíčovou informací, kterou můžeme shromáždit při transakci coinbase, je kromě výstupu něco, co se nazývá extra nonce. […] V řádku 2190 můžete vidět, že bnExtraNonce je nastaven na 0. Dále v řádku 2212 se stejné proměnné zvyšují ve smyčce while pro generování mincí (aka mining). A konečně, také v řádku 2212 je bnExtraNonce přidán do skriptu SS coinbase prostřednictvím operátoru „<<“. Zde můžeme použít nějaké forenzní nástroje, protože tato proměnná je nastavena na 0 a zvyšuje se, pokud je program spuštěn. Pokud se program restartuje, obnoví se to na 0. Takže čím déle běží bitcoinový software, tím vyšší bude toto číslo a dále se toto číslo objeví v poli skriptu Sig transakce coinbase, které můžeme prozkoumat na blockchainu.”

(zdroj: Medium)

Právě tuto hodnotu následně někteří vývojáři použili, aby určili, které bloky mohl vytěžit Satoshi. POd bloku 9 již není jisté, které mince těžil Satoshi, ale u části bloků na sebe navazují vynulované hodnoty “bnExtraNonce“. To znamená, že vždy, když se navyšovaná hodnota nonce “vynuluje”, naváže na ni zpět na nule další vytěžený blok s nonce „0″, což lze zpětně vysledovat až ke Genesis bloku. Tyto bloky jsou proto přisuzovány Satoshimu.

Jimmy Song tedy porovnal hodnotu nonce bloku 3654 a porovnal ji s hodnotou, kterou v době jeho vytěžení podle výše nastíněného postupu mohl vykazovat software spuštěný Satoshim. Nonce našeho zkoumaného bloku, který byl vytěžen měsíc po spuštění BTC a nyní přesunut je „0xdd01.” Jimmy k tomu uvádí, že hodnota je zde uvedena v hexadecimálním formátu a odpovídá 477. Nejbližší bloky, které se přisuzují Satoshimu přitom mají hodnotu nonce 2367 a 2372. Proto si myslí, že tento blok pravděpodobně Satoshi nevytěžil.

Tip nejen pro nováčky: Bezpečnost | Důležitá pravidla při nákupu a hodlování kryptoměn a jak ochránit své krypto

Závěr

Bitcoinový vývojář Jimmy Song říká, že nedávno odeslaná transakce, která pohla s 50 BTC vytěženými jen asi 37 dní po spuštění Bitcoinu, pravděpodobně nepatří k mincím, které vytěžil zakladatel Bitcoinu Satoshi Nakamoto. Dospěl k tomu pomocí kódu, kde sledoval hodnotu bnExtraNonce. Ta dokáže v prvotní verzi Bitcoinu poskytnout údaj o tom, jak dlouho je spuštěný daný software těžaře, než dojde k jeho restartu, resp. kolikátý blok v řadě právě vytěžil. Pomocí této hodnoty se totiž dá odhadnout,  které mince patří Satoshimu. Přestože 100% jistotu nemáme, včerejší transakce nejspíš není spojena s bitcoiny, které vytěžil Satoshi Nakamoto. Jimmy říká, že je sice možné, že Satoshi těžil na více počítačích, ale vzhledem k jasnému vzoru mincí, které se dosud nepohly, „je pravděpodobné, že to není stejná osoba, která vlastní milion bitcoinů.”

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Coinbase

Registrací na Coinbase přes náš odkaz získáte zdarma 10 USD v bitcoinech po prvním nákupu kryptoměny.

VÍCE ZDE

Binance

Registrací na burze Binance přes náš odkaz získáte doživotní 10% slevu na obchodních poplatcích.

VÍCE ZDE

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *