Úterý, 28 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Začátek roku 2024 je rámován schváleným Bitcoin ETF: Rekapitulace 10leté historie boje o vstup do mainstreamu

Vítejte v roce 2024, v nové éře Bitcoinu (BTC). Hlavní kryptoměna se po schválení spotového ETF v USA ze dne 10. 1. 2024 stává součástí hlavního proudu finančních trhů. Cesta kryptoměny na Wall Street však nebyla snadná a už vůbec ne krátká.

11. ledna 2024 se akcie 10 spotových bitcoinových fondů začaly obchodovat na amerických akciových burzách Cboe, NYSE Arca a Nasdaq. Bylo to poprvé, kdy investoři v USA získali přístup k regulovaným produktům držícím fyzické bitcoiny.

Schválení spotového Bitcoin ETF bylo historickým milníkem pro kryptoměny, ale cesta nebyla hladká. Trvalo to více než 10 let, než se král kryptomarketu začal veřejně obchodovat prostřednictvím regulovaných ETF fondů na amerických akciových burzách.

Vše začalo 1. července 2013, kdy spoluzakladatelé Gemini, dvojčata Cameron a Tyler Winklevossovi, podali historicky první žádost o spot Bitcoin ETF ve Spojených státech. Následovalo několik let neúspěšných jednání se SEC a následné zamítnutí v roce 2017.

Ve stejném roce debutoval Greyscale Bitcoin Trust (GBTC) jako otevřený soukromý fond pro akreditované investory. Fond v roce 2015 získal souhlas Úřadu pro regulaci finančního průmyslu (FINRA), ale až do roku 2024 mu nebylo komisí pro cenné papíry povoleno transformovat se na spotové ETF.

Druhý pokus bratrů Winklevossů byl americkou regulační agenturou smeten ze stolu v roce 2018. SEC považovala povahu Bitcoinu z velké části za neregulovanou.

V roce 2021 Spojené státy předběhla sousední Kanada. Fidelity Canada v tomto roce spustila v Kanadě spotový bitcoinový ETF, čímž se stala v té době největším správcem bitcoinových ETF.

Přišel rok 2022 a ochladnutí zájmu kryptokomunity o témata související s bitcoinovými ETF. Po letech zamítání SEC zopakovala to, co už všichni dobře znali. V té době již téměř nikdo nečekal něco jiného, když SEC zamítla další žádosti o spotový bitcoinový ETF od správců aktiv SkyBridge, Fidelity, Bitwise či Grayscale.

Tehdy společnost Grayscale zahájila krok, který se později ukázal jako klíčový moment cesty Bitcoinu do finančního mainstreamu. V polovině roku 2022 Grayscale podala žalobu poté, co SEC zamítla přeměnu jejího bitcoinového fondu na spotové ETF. Rozhodnutí označila za svévolné a protizákonné.

Po odvolání Grayscale spatřil potenciálně volnou cestu největší světový správce aktiv. Společnost BlackRock se přidala do závodu o spotové bitcoinové ETF v roce 2023. Tehdy pro nás bylo překvapením, s jakou silou se vrátila vlna eufórie a nadšení okolo bitcoinových fondů. Od tohoto momentu již řada analytiků a komentátorů považovala přijetí za věc nikoli “jestli,” ale “již brzy.”

V září 2023 svět oběhla zpráva, že odvolací soud společnosti Grayscale vyhověl a zamítnutí zvrátil. SEC navíc již nemohla další odmítnutí podložit údajnou manipulací na trhu s Bitcoinem.

Soud uznal, že regulátor udělal chybu, když schválil futures ETF, které bitcoiny nedrží, ale řídí se jejich cenou, ale odmítl spotové fondy, přestože jsou oba typy produktů navázány na stejnou cenu Bitcoinu. Pro mnohé odpůrce kryptoměny bylo pohodlné, že měli přístup ke shortování BTC, ale zároveň nebylo umožněno velkým i malým investorům a správcům z tradičního světa financí investovat do regulovaných bitcoinových fondů.

Závěrem roku 2023 bylo v SEC tak rušno, že se objevilo srovnání se santovými skřítky, kteří neměli před Vánoci tolik práce, jako úředníci komise při mnohých diskuzích s žadateli o bitcoinové ETF. Proběhla celá řada jednání.

Jednotliví žadatelé do začátku ledna 2024 dokončili dokumenty požadované pro jejich spotové bitcoinové ETF žádosti a čekali na odpověď SEC.

9. ledna oficiální účet SEC na X (Twitteru) zveřejnil příspěvek, že komise schválila žádosti. Předseda SEC Gary Gensler však toto oznámení téměř okamžitě vyvrátil s tím, že účet SEC na sociální síti byl kompromitován a objasnil, že SEC ještě neschválila kotaci a obchodování ETF.

O den později bylo rozhodnutí o schvalení spotových bitcoinových ETF (žádosti 19b-4) od správců aktiv ARK 21Shares, Invesco Galaxy, VanEck, WisdomTree, Fidelity, Valkyrie, BlackRock, Grayscale, Bitwise, Hashdex a Franklin Templeton oficiálně oznámeno americkou Komisí pro cenné papíry a burzy.

Hester Peirce, Mark Uyeda a předseda SEC Gary Gensler hlasovali pro přijetí, zatímco Caroline Crenshaw a Jaime Lizárraga byli proti. Gensler, který byl rozhodujícím zrnkem písku na pomyslné misce vah, později označil soudní rozhodnutí ve prospěch Grayscale za rohodující.

V průběhu let jsme neschválili řadu těchto žádostí [o založení spotového ETF na bitcoiny] a něco se změnilo. Hluboce věřím v právní stát a respekt k soudům a s ohledem na nové rozhodnutí soudu jdeme dál. Myslím, že toto je nejudržitelnější cesta vpřed, uvedl.

Čtěte dále:

Nově přijaté spotové ETF na Bitcoin (BTC) dosáhly celkový objem 100 miliard korun za první den obchodování

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *