Pátek, 12 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Zakladatel zaniklé kryptoburzy FTX Sam Bankman-Fried odsouzen k 25 letům vězení! Došlo i na křivou přísahu

Bývalý generální ředitel FTX Sam „SBF“ Bankman-Fried si po slyšení u amerického federálního soudu odpyká 25 let ve vězení.

Dne 28. března odsoudil soudce Lewis Kaplan z okresního soudu Spojených států pro jižní obvod New Yorku Bankmana-Frieda na 240 měsíců a 60 měsíců – tedy celkem na 25 let odnětí svobody.

Zakladatel nechvalně známé kryptoburzy FTX byl uznán vinným v 7 bodech obvinění z těžkého zločinu. Po vynesení rozsudku se SBF stává první osobou navázanou na FTX a Alameda Research, která čelí trestu vězení po zhroucení burzy v listopadu 2022.

Podle soudce se SBF během procesu dopustil manipulace se svědky, což vedlo ke zrušení kauce v srpnu 2023, a také křivé přísahy u soudu ohledně uživatelských fondů FTX.

Soudce připustil Bankman-Friedovu “společenskou neobratnost,” ale na základě výpovědi bývalé generální ředitelky společnosti Alameda Research Caroline Ellisonové uvedl, že SBF věděl o své vině, ale nehodlal nic přiznat.

Podle soudu bývalý CEO FTX často mlžil a když zrovna nelhal, tak se vyhýbal odpovědi a snažil se přimět žalobce, aby mu přeformulovali otázky.

…Tuto práci dělám již téměř 30 let. Nikdy jsem neviděl takový výkon, uvedl soudce Kaplan poté, co prohlásil: Trest musí odpovídat závažnosti zločinu. A tohle byl vážný zločin!

Kromě trestu odnětí svobody soudce navrhl i rozsudek ve výši 11 miliard dolarů. Uvedl, že investoři FTX přišli o 1,7 miliardy dolarů, věřitelé o 1,3 miliardy dolarů a zákazníci o 8 miliard dolarů.

Tvrzení, že zákazníci a věřitelé dostanou zaplaceno v plné výši, je zavádějící. Obžalovaní ztotožňují ztrátu s dolarovým objemem konkurzní podstaty. Náhodný nárůst hodnoty některých kryptoměn nemá žádnou souvislost se závažností spáchaných trestných činů. Zloděj, který si svůj lup odveze do Las Vegas a úspěšně si vsadí, nemá nárok na snížení trestu.

Než soudce oznámil rozsudek, Bankman-Fried řekl, že je mu líto, co se stalo a tvrdil, že FTX by přežila, kdyby nebyla vypnuta. V závěrečném prohlášení jeho právníci vylíčili bývalého generálního ředitele FTX jako nepochopeného génia:

Sam nebyl bezohledný finanční sériový vrah. Nebyl dravý. Rozhoduje se s matematikou v hlavě, ne se zlobou v srdci.

Gary Wang, Caroline Ellison, Nishad Singh a Ryan Salame – čtyři další osoby spojené s FTX a Alamedou obviněné ve stejném případě jako SBF – přiznali vinu a přijali dohody. Salame, bývalý co-CEO FTX Digital Markets, bude 1. května. pravděpodobně dalším, kdo bude čelit rozsudku.

Další:

Americká vláda obvinila KuCoin a dva zakladatele z multimiliardového zločinného spiknutí a praní peněz

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *