Čtvrtek, 2 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Zisky bank celosvětově vzrostly o 280 000 000 000 USD kvůli prudkému nárůstu úrokových sazeb: McKinsey

Podle nového hodnocení poradenského gigantu McKinsey banky společně vykazují rekordní zisky. Aktuální čísla jsou největší za posledních deset let.

Zvyšování úrokových sazeb po období jejich extrémního snižování způsobilo některým bankám problémy hraničící s počátky bankovní krize. Přesto jsou pro banky současně požehnáním, alespoň podle prestižní konzultační firmy McKinsey.

Zvýšení úrokových sazeb podle společnosti McKinsey připravilo bankám cestu k tomu, aby rozšířily své čisté úrokové marže a vydělaly více na půjčkách a hypotékách. Globální zisky tohoto odvětví vzrostly náramně – zhruba o 280 miliard dolarů.

Společnost uvedla:

Nedávný vzestup je důsledkem prudkého zvýšení úrokových sazeb v mnoha vyspělých ekonomikách, včetně nárůstu o 500 bazických bodů ve Spojených státech. Vyšší úrokové sazby umožnily dlouho očekávané zlepšení čistých úrokových marží, které v roce 2022 zvýšilo zisky sektoru o přibližně 280 miliard USD a zvýšilo návratnost vlastního kapitálu (ROE) na 12 % v roce 2022 a očekávaných 13 % v roce 2023 ve srovnání s v průměru pouhých 9 % od roku 2010.

McKinsey říká, že čistý příjem bankovního průmyslu vyskočil z přibližně 1 bilionu dolarů v roce 2021 na 1,3 bilionu dolarů v roce 2022, přičemž pro rok 2023 se odhaduje 1,4 bilionu dolarů. Růst zisku přichází uprostřed měsíců odlivu vkladů v největších bankách v USA ve výši 84,5 miliardy dolarů z JPMorgan Chase, Wells Fargo a Citigroup a dalšími 44,35 miliardami dolarů opouštějících Bank of America, Morgan Stanley a BNY Mellon ve 3. čtvrtletí tohoto roku.

McKinsey předpovídá, že budoucnost finančních institucí bude utvářena čtyřmi hlavními globálními trendy:

  • vyššími úrokovými sazbami a tvrdohlavou inflací,
  • technologickým pokrokem,
  • rostoucí vládní kontrolou alternativních finančních institucí a
  • posunem geopolitického napětí.

Za prvé, makroekonomické prostředí se podstatně změnilo, s vyššími úrokovými sazbami a údaji o inflaci v mnoha částech světa a také s možným zpomalením čínského hospodářského růstu. Najednou je možný neobvykle široký rozsah výsledků, což naznačuje, že jsme na prahu nové makroekonomické éry.

Za druhé, technologický pokrok se neustále zrychluje a zákazníci jsou stále pohodlnější a požadují technologicky řízené zážitky. Zejména nástup generativní umělé inteligence by mohl podle našich odhadů změnit hru, zvýšit produktivitu o 3 až 5 % a umožnit snížení provozních výdajů o 200 až 300 miliard USD.

Za třetí, vlády rozšiřují a prohlubují regulatorní kontrolu netradičních finančních institucí a zprostředkovatelů, protože makroekonomický systém se dostává pod tlak a objevují se nové technologie, hráči a rizika. Například nedávno zveřejněné návrhy na konečný „konec“ Basel III by vedly k vyšším kapitálovým požadavkům pro velké a střední banky s rozdíly mezi bankami.

A za čtvrté, systémové riziko se posouvá, protože rostoucí geopolitické napětí zvyšuje volatilitu a podněcuje omezení obchodu a investic v reálné ekonomice.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *