62 % BTC zůstatků se nepohlo rok; FED spustí instantní platby; Dominance Bitcoinu na minimech: Zprávy týdne

bitcoin, btc, hype, lesk

Vítejte u dalšího dílu pondělních Zpráv týdne na českém hodlerském webu. Bitcoinu na kryptoburzách aktuálně mění majitele na ceně 19 709 USD. Hlavní kryptoměna tak opět padala, nicméně tentokrát pouze o 171 dolarů od minulého dílu. Dominance BTC dosahuje 38,8 %, což je další pokles, a sice o celé 1 procento za týden. Pokud jde o altcoiny v top10, největší růst má za sebou Cardano, které si připsalo 11,75 %. Na desátém místě je Polkadot, který po bezmála 8% růstu sesadil DOGE. 8 procent si pak ještě připsal také Ether.

62 % BTC zůstatků se nepohlo rok

On-chain data TipRanks ukazují, že většina obchodníků s Bitcoinem (BTC) používá již více než rok velmi jednoduchou obchodní strategii: hodl. Navzdory medvědímu trhu 62 % peněženek neprodalo bitcoiny rok a více.

32 % peněženek drželo měsíc až rok. A konečně těch, kteří drží méně než měsíc, je pouhých 6 %. Dále se ukázalo, že 24 % nabídky BTC zůstalo nedotčeno po dobu minimálně pěti let, což naznačuje, že dlouhodobí držitelé nemají v úmyslu prodávat, zejména během bear marketu.

Data také ukázala, že vlasníci kryptoměn jsou nyní pokud jde o zisk rozděleni půl na půl. Podle údajů je mezi současnými držiteli 48 % v zisku a stejný počet držitelů je ve ztrátě.  Zbývající 4 % nejsou ani v zisku, ani ve ztrátě.

TIP: Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

FED spustí instantní platby

Americká centrální banka se chystá spustit novou službu „FedNow.“ Federální rezervní systém očekává, že fáze testování odstartuje příští měsíc a v období od května do července 2023 bude služba zpřístupněna pro veřejnost.

Novinka má lidem i firmám umožnit okamžité platby 24 hodin denně, přičemž nová služba nahradí stávající síť pro platby v reálném čase (RTP). Ta kvůli geografickým a časovým překážkám nefungovala jak měla.

Místopředsedkyně Rady guvernérů Fedu Lael Brainard uvedla:

„Služba FedNow změní způsob provádění každodenních plateb v celé ekonomice a přinese domácnostem a podnikům značné výhody, hlavně díky možnosti odesílat okamžité platby kdykoli a kterýkoli den a také díky tomu, že příjemci budou mít okamžitě k dispozici finanční prostředky, aby mohli provádět další platby nebo efektivně řídit peněžní toky.”

Advertisement

Nový systém by teoreticky mohl nahradit myšlenku na tvorbu CBDC, proti ktéré se mnozí odborníci staví velmi negativně i kvůli obavám o soukromí a svobodné nakládání s penězi.

TIP: Co je CBDC a jaký je rozdíl oproti běžným kryptoaktivům

Dominance Bitcoinu na minimech

Data Cointelegraph Markets Pro ukazují, že dominance Bitcoinu aktuálně dosahuje 38,8 %, což znamená, že je nyní nejnižší od června 2018. Jedná se tak o 4leté minimum pro Bitcoin a naopak 4leté maximum pro veškeré ostatní kryptoměny, tedy altcoiny.

Když data otočíme, údaj znamená, že všechny altcoiny dohromady již tvoří více než 60 % tržní kapitalizace kryptomarketu. V čele je Ethereum, které jen samo o sobě tvoří bezmála 20 % kryptotrhu.

Jak ukazuje graf níže, do roku 2017 se dominance BTC držela relativně stabilně okolo 85 %. Pak následoval boom altcoinů, který zhruba za rok, do února 2018, dopravil bitcoinovou dominanci na historicky nejnižší hodnoty, cca 33,3 %. Těm je nyní Bitcoin blíže než kdy dřív.

Na grafu: oranžová: BTC; šedá: ostatní altcoiny; fialová: ETH; modrá: XRP.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.