Čtvrtek, 2 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Americký regulátor cenných papírů v soudní žalobě říká, že krypto aktiva nemají žádnou inherentní hodnotu

Americký regulátor, zdá se, ignoruje tržní kapitalizaci kryptoměn či technologický pokrok sektoru a hovoří o nulové hodnotě digitálních aktiv. Co ho k tomu vede?

V soudním návrhu podaném minulý týden proti Coinbase, největší americké kryptoburze podle objemu obchodování, regulační agentura SEC uvádí, že digitální aktiva nemají žádnou skutečnou hodnotu, protože samy o sobě nemohou generovat zisky.

Regulátor používá poněkud zvláštní terminologii a hovoří o „krypto tokenech.” Taková aktiva ve skutečnosti nejsou, krypto je nadřazený pojem zahrnující jak coiny s vlastním blockchainem, tak i tokeny, které využívají síť jiné kryptoměny.

SEC uvádí:

Nemovitosti mají přirozenou hodnotu, zatímco kryptotoken nebude generovat žádný zisk, pokud neexistuje ekosystém, který pohání poptávku.

Project Atlas: BIS, ECB a další centrální banky EU vytvářejí datovou platformu pro sledování toků kryptoměn

Regulátor se odvolává na Howeyho test, což je právní kritérium často citované k určení, zda se transakce považuje za cenný papír či nikoli.

Podle Howeyho testu je investiční smlouva „smlouva, transakce nebo schéma, pomocí kterého osoba investuje své peníze do společného podniku a je vedena k tomu, aby očekávala zisky výhradně z úsilí předkladatele nebo třetí strany.“

Komise tato zdůvodnění podala v případu proti kryptoburze Coinbase, který je společně s žalobou na Binance klíčovým případem pro budoucnost celého odvětví v USA. Podle argumentu SEC se kvůli nedostatku vlastní hodnoty kryptoměny jedná o investiční smlouvu, a proto spadá pod jurisdikci SEC.

Pokud krypto aktiva ztělesňují nějakou základní hodnotu (jako záznam v účetní knize), je tato hodnota přístupná prostřednictvím digitálního tokenu. Ale token (což je pouze software) nemá žádnou vlastní vrozenou nebo inherentní hodnotu – je vázán na svou podkladovou hodnotu, kterou je v tomto případě pro kryptoaktiva, o která se jedná, investiční smlouva. Bez přístupu ke službě nebo duševního vlastnictví, které tato kryptoaktiva znamenají, by byla bezcenná.

Koneckonců, investoři nenakupují tato aktiva, aby vlastnili digitální sekvenci písmen a čísel, dodal regulátor.

Ačkoli SEC v zásadě tvrdí, že kryptoměny jsou (bezcenné) cenné papíry, nedávný rozsudek v kauze Ripple to nepotvrdil. Soudkyně Analisa Torresová trvala na tom, že nabídka XRP na kryptoburzách nespadá do definice cenného papíru, jak ho v americkém právu stanovuje tzv. Howeyho test.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *