Úterý, 25 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Bitcoin a kryptoměny poslouží jako hotovost budoucnosti

Dát dětem kapesné, sousedovi zaplatit za půjčení vozíku, nebo prodat přebytky tzv. “ze dvora” jsou běžné věci v současnosti. V budoucnosti digitálních měn centráních bank bude stále složitější někomu zaplatit bez vládního drobnohledu.

Hotovost budoucnosti

Když jsem začínal s kryptoměnami, domníval jsem se, že kryptoměny mohou být i díky decentralizaci nadějí na lepší svět. Dnes považuji za reálnější, že lidem naopak pomohou zachovat svět alespoň tak dobrý, jaký je nyní, bez výrazného zhoršení svobody plateb a vůbec celé finanční stránky života.

Možná se ptáte, proč by se měla zhoršit. Pokud se nezmění směřování vládních politik, dočkáme se do deseti let CBDC na mnoha částech světa. Znamená to programovatelné peníze, které umožní věci jako záporné úročení, datum platnosti či dokonce ban na některé položky, některé platby a některé účty…

Současně to znamená postupné stahování hotovosti a nahrazování právě digitální měnou centrální banky.

Z toho plyne, že pokud zde budou nějaké svobodné peníze, lze kromě návratu k cenným kovům uvažovat pouze o kryptoměnách. Bitcoin a některé kvalitnější kryptoměny nám tak skutečně v budoucnosti mohou umožnit výhody, které jsou prozatím samozřejmostí díky hotovosti.

TIP: Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Úspory

Zatím jsme se věnovali spíše platbám, ale hotovost plní ještě jednu velmi důležitou funkci. Řeč je o uchovateli hodnoty – tedy jedné ze základních funkcí peněz. Už nyní však díky vysoké inflaci tzv. fiat měny v této úloze pokulhávají a v horizontu desítek let se většina hodnoty z vašich úspor vytratí. Z dlouhodobého hlediska tak hotovost schovaná doma na horší časy již nyní není to nejšťastnější řešení, jak uložit úspory.

Řada kryptoměn včetně Bitcoinu má určitým způsobem omezené maximální množství a díky tomu mají lepší předpoklady co se týče zachování hodnoty.

Nespornou výhodou je pak možnost vlastní soukromé peněženky bez třetí strany. Nepotřebujete bankovní účet, účet u brokera ani nějaký depozitář a podobně. Jednoduše si bezpečně uložíte svůj privátní klíč (resp. SEED) a máte své peníze pod svou vlastní kontrolou.

Závěr

Dnes je hlavním cílem lidí, kteří přicházejí do světa kryptoměn, zisk. Včera to byla nová technologie. Zítra to bude svoboda plateb, tvorba úspor a možnost své vlastní soukromé peněženky. Pokud Bitcoin a kryptoměny obstojí, stanou se hotovostí budoucnosti.

 

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *