Středa, 22 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Bitcoinový whitepaper dnes slaví již 15 let! Odkaz Satoshiho Nakamota žije dál a krypto zažívá další Haloween

„Pracoval jsem na novém elektronickém hotovostním systému, který je plně peer-to-peer, bez důvěryhodné třetí strany,” napsal Satoshi v e-mailu z 31. října 2008. Tehdy svět poprvé poznal první fungující kryptoměnu.

Bitcoin byl spuštěn začátkem roku 2009. Jeho spuštění předcházel dokument, který ho popisuje. Autorem je Satoshi Nakamoto a zmíněným textem je bitcoinový whitepaper, česky bilý papír, chcete li bílá kniha.

Kryptografie a crypto, je v angličtině velmi lehce zaměnitelné za slovo crypt – krypta. Satoshi musel mít smysl pro humor, když tuto skutečnost jemně zdůraznil tím, že první krypto představil právě na Haloween.

Whitepaper dnes slaví již 15 “narozeniny, autor ho pojmenoval: Bitcoin: elektronický peněžní systém Peer-to-Peer.

Bílá kniha navrhla decentralizovaný systém, který by mohl usnadnit transakce typu peer-to-peer a současně vyřešit problém „dvojího utrácení,“ který je často spojován s digitální měnou. Navrhla toho dosáhnout prostřednictvím sítě uzlů pro ověřování a zaznamenávání transakcí prostřednictvím mechanismu proof-of-work.

Samotný bitcoinový blockchain byl spuštěn jen o dva měsíce později, 3. ledna 2009. Jak připomínají tweety níže, Satoshi nebyl první, kdo crypto pomáhal budovat, ale byl tím, kdo využil veškeré dosavadní technologie jako skládačku a zapracoval je do kryptoměny, která i po 15 letech a desítkách tisíc konkurentů stále drží pozici jedničky na kryptomarketu – Bitcoin (BTC).

Tip: Celý originál textu v případě zájmu naleznete na stránce Bitcoin.org. KryptoHodler před časem vydal částečný překlad, který si můžete přečíst – ZDE.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *