Úterý, 23 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Britský finanční regulátor zakázal maloobchodním zákazníkům veškeré kryptoměnové deriváty

Futures, ETF, ETN… Všechny domácí či zahraniční krypto deriváty budou maloobchodním spotřebitelům ve Velké Británii již brzy zakázány. Financial Conduct Authority (FCA) v úterý zveřejnila konečná pravidla zakazující prodej veškerých kryptoderivátů a burzovně obchodovaných produktů navázaných na krypto.

Britský retail má zákaz kupovat deriváty

Ve zcela zásadním rozhodnutí vydaném britským úřadem pro finanční chování se Britům zakazuje prodávat jakékoli deriváty kryptoměn. To zahrnuje veškeré “papírové” odvozeniny, jako jsou futures, opce či směnky obchodované na burze (ETN). FCA uvádí, že považuje tyto výrobky za nevhodné pro maloobchodní spotřebitele kvůli škodě, kterou představují.

Maloobchodní spotřebitelé je podle agentury nadokážou “ocenit,” a to z těchto uvedených důvodů:

  • Inherentní povaha podkladových aktiv, což znamená, že nemají spolehlivý základ pro ocenění,
  • prevalence zneužívání trhu a finanční kriminality na sekundárním trhu (např. počítačové krádeže),
  • extrémní volatilita cenových pohybů kryptoměny,
  • nedostatečné porozumění kryptoaktivům maloobchodními spotřebiteli,
  • nedostatek legitimní investiční potřeby pro maloobchodní spotřebitele investovat do těchto produktů.

Zákaz přicházející po roce příprav

Rozhodnutí, zakázat deriváty, bylo přijato téměř přesně rok od svého prvního návrhu. Zákaz vstoupí v platnost 6. ledna 2021, a to i přes kampaň společnosti CoinShares, která ji v loňském roce zahájila s cílem přesvědčit regulátora, aby upustil od svých plánů. Hlavním důvodem je ochrana spotřebitelů, kteří tak dle FCA celkem ušetří přibližně 53 milionů GBP. Regulační úřad varoval, že nyní bude za podvod považován „prodej jakýchkoli derivátů (tj. Rozdílové smlouvy – CFD, opce a futures) a ETN, které odkazují na neregulované převoditelné kryptoměny.”

Kostrbatý výraz “neregulované převoditelné kryptoměny” regulátor definoval jako „tokeny, které nejsou specifikovanými investicemi nebo elektronickými penězi a lze s nimi obchodovat, což zahrn uje známé tokeny, jako je Bitcoin

, Ether nebo Ripple.” Tato věta však hovoří spíše pro nedostatek pochopení kryptoaktiv samotným britským regulátorem, než retailu, které chce chránit. Agentura, která rok zvažovala své rozhodnutí a zkoumala přitom kryptoaktiva, zde nazývá Bitcoin tokenem a místo kryptoměny XRP hovoří o firmě Ripple, která ji vydává.

Co to přinese?

Jestliže zákaz derivátů skutečně zůstane pouze u derivátů, pak jsou veškeré kryptoměny pro maloobchodní zákazníky nadále legální, vč. mincí s vlastním blockchainem, jako je Bitcoin či Ethereum, nebo tokenů, jako je Tether a Chainlink. Z toho plyne, že místní zákazníci mohou přijít na jakoukoli kryptoburzu či směnárnu a koupit si zde kryptoměny, jak byli dosud zvyklí. Odpůrci “falešných” bitcoinů a altcoinů zákaz přivítají, neboť jde proti umělému navyšování nabídky prostřednictvím různých derivátů. Zákaz však rovněž do jisté míry vyřadí kryptoaktiva z tradičních regulovaných trhů.

Maloobchodní investoři a další obchodníci na tradičních kapitálových trzích kryptoměny nenajdou. Proto lze tento krok považovat za překážku k masové akceptaci krypta v Británii. V neposlední řadě si připomeňme fakt, že zatímco prodej kryptoměn se ziskem je zatím vždy spojen s daňovou povinností, akcie a další tradiční finanční produkty jsou za určitých okolností od daně osvobozeny.

TIP: Majitelé burzy BitMEX čelí vážné obžalobě, která je bude stát víc než „kokosové ořechy;” Bittrex je vítán na Bermudách: Příběhy týdne

Závěr

Podle britského úřadu pro finanční chování Britové nechápou kryptoměny, tudíž jim od začátku příštího roku zakázal veškeré kryptoměnové deriváty. Maloobchodní spotřebitelé dle agentury rovněž nemají  žádnou “legitimní investiční potřebu” pro investici do těchto produktů a zřejmě jim chybí i vlastní rozum a rozhodovací schopnost. Až toto opatření vstoupí v platnost, mohlo by dle regulátora uchránit britský retail od ztráty přibližně 53 mil. GBP (62,5 milionu USD). Také jim ušetří spoustu práce a času stráveného zvažováním daňových optimalizací.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *