
Jaké příběhy otřásly tento týden komunitou a stalo se něco, o čem jsme vás zatím nestihli informovat? Ano, BitMEX se stal útočištěm hackerů a nelegálních transakcí. To alespoň tvrdí američtí prokurátoři, kteří společně s komisí CFTC obvinili jeho vlastníky, včetně výkonného ředitele společnosti BitMEX Arthura Hayese.
Obsah článku:
Žaloba BitMEX
Majitelé jedné z největších světových kryptoburz BitMEX čelí vážným obviněním ze strany amerických úřadů. Trestní oznámení ze čtvrtka 1. 10. 2020 mimo jiné hovoří o praní špinavých peněz a účasti na dalších nelegálních transakcích. Federální prokurátoři na Manhattanu obžalovali generálního ředitele společnosti BitMEX Arthura Hayese a tři spolumajitele. Těmi jsou Benjamin Delo, Samuel Reed a Gregory Dwyer.
Z informací zveřejněných úřady plyne, že zatímco Dwyer byl ve čtvrtek zatčen v Massachusetts, ostatní tři muži zůstali vyšetřovaní na svobodě. „Drtivá většina firem poskytujících služby v USA funguje v souladu s předpisy, takže není divu, že se vláda nyní obrátila na ty, které zákon odmítají dodržovat,” komentoval událost Jerry Brito, výkonný ředitel Coin Center, výzkumné a lobbistické skupiny ve Washingtonu.
Kokosy na BitMEXu
„BitMEX se zpřístupnil jako prostředek praní peněz a porušování sankcí,” uvádí žaloba s tím, že ji využívají hackeři k praní ukradených peněz a lidé v zemích, na které se vztahují sankce, jako je Írán. Přitom jde o jednu z pěti největších kryptoburz na světě, čímž se současně stává největší kryptoburzou, která čelí takto vážnému obvinění. Jak informoval NyTimes, „Pan Hayes pochází z Buffala a po absolvování univerzity v Pensylvánii pracoval jako obchodník v Deutsche Bank a Citi. Začlenil BitMEX na Seychely, přestože jeho kanceláře byly v Hongkongu a New Yorku.”
Podle pomocného ředitele FBI Williama Sweeneyho „jeden obžalovaný zašel tak daleko, že se chlubil společností začleněnou do jurisdikce mimo USA, protože podplácení regulačních orgánů v této jurisdikci stálo jen ‚kokosový ořech.‘“ Mluvčí HDR Global Trading Limited, jedné ze spletité pavučiny korporací ovládajících BitMEX, uvedl, že obžalovaní s obviněním „důrazně nesouhlasí” a hodlají se „energicky bránit.”
Již v červenci 2019 se objevily zprávy, že CFTC vyšetřuje BitMEX. Tehdy mělo jít zejména o spekulace, že obyvatelé USA mohli platformu používat i přes formální zákaz. Podmínky služby BitMEX výslovně zakazují obyvatelům USA, některých provincií v Kanadě, Číně a v řadě dalších zemí používat tuto burzu.
[stextbox id=’grey’ caption=’Tip’]2 000 000 000 000 špinavých dolarů v kauze praní peněz bank – obviněných šéfů 0,-[/stextbox]
Bittrex je vítán na Bermudách
Další příběh nás vede na Bermudy, které si “frčí” na nové vlně kryptobyznysu. Kryptoburza Bittrex Global oznámila, že získala od bermudského finančního regulátora zelenou k provozování svých operací pod dohledem místních úřadů. Jsme snad svědky dalšího útěku k regulátorům, kteří poskytují útočiště za kokosové ořechy? Víme jen to, že společnost získala plnou licenci „Class F Digital Assets Business Act“ od Bermudského měnového úřadu, která jim umožní nabízet krypto služby, jako jsou futures. Stephen Stonberg, finanční ředitel a provozní ředitel dceřiné společnosti Bittrex Global na Bermudách, konstatoval, že celý proces proběhl bez problémů.
Měla žaloba BitMEXu vliv na cenu BTC?
Příběhy z burz jsou tento týden obdařeny tropickým ovocem a blankytnými vlnami moře, ale zřejmě jen zdánlivě. Skutečností je tvrdá soudní žaloba na vlastníky velké kryptoburzy. Kromě toho tu stále máme KuCoin, který se vzpamatovává z hacku. Otázka zní, jak je možné, že se Bitcoin i přes tyto vážné události stále drží nad supportem okolo 10 tisíc dolarů? Ve skutečnosti jsme včera zaznamenali jen velmi mírný pokles, který vůbec nijak nevybočil z chování grafu BTC v posledních dnech a týdnech, kdy se cena pohybuje v oblasti zhruba mezi 10 a 11 tisíci dolarů. BTC zůstává dlouhodobě býčí.