Pondělí, 20 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Centrální bance musíte věřit, že měnu neznehodnotí, ale historie je plná porušení důvěry: Satoshi Nakamoto

Byly odhaleny dosud neznámé e-maily tvůrce Bitcoinu. Satoshi Nakamoto říkal, že fiat měny porušují důvěru lidí a již dlouho byl znepokojen jejich znehodnocením centrálními bankami.

Nově zveřejněné e-maily od Satoshi Nakamota z května 2009 upozorňují na největší nedostatek vládou vynucených měn, jako je americký dolar, euro a česká koruna.

Raný bitcoinový účastník Martti Malmi právě vůbec poprvé zveřejnil svou e-mailovou komunikaci se Satoshim, čímž umožnil bitcoinové komunitě získat přístup k novým “vzkazům” pseudonymního autora Bitcoinu.

Malmi uvedl, že se zdráhal sdílet svou soukromou korespondenci se Satoshim, ale rozhodl se tak učinit poté, co se v roce 2024 postavil jako svědek v soudním procesu ve Spojeném království. Podle spekulací se soud mohl týkat rozkrytí nepravdivých tvrzení samozvaného tvůrce BTC Craiga Wrighta.

V jednom z e-mailů Satoshi Nakamoto uvádí:

Základním problémem konvenční měny je veškerá důvěra, která je nutná k jejímu fungování. Centrální bance se musí věřit, že měnu neznehodnotí, ale historie fiat měn je plná porušení této důvěry.

Bankám se musí věřit, že drží naše peníze a převádějí je elektronicky, ale půjčují je ve vlnách úvěrových bublin se sotva zlomkem rezervy. Musíme jim svěřit naše soukromí, věřit jim, že nedovolí zlodějům identity vysát naše účty.

Satoshi dále říká , že v průběhu historie lidé vždy používali aktiva, která mají omezenou zásobu, jako peníze. Poznamenává, že vnímání lidí řídí hodnotu měny více než její případ použití.

Historicky lidé používali vzácné komodity jako peníze, v případě potřeby brali vše, co bylo po ruce, jako jsou mušle nebo kameny. Každá z nich má jádro užitečnosti, které pomohlo nastartovat proces, ale peněžní hodnota je nakonec mnohem větší než samotná funkční hodnota.

Většina hodnoty pochází z hodnoty, kterou do ní vkládají ostatní. Zlato je například hezké, nekorozivní a snadno tvárné, ale většina jeho hodnoty zjevně nepochází z toho. Mosaz je lesklá a má podobnou barvu. Naprostá většina zlata leží nevyužita v trezorech, vlastněných vládami, které by se o jeho krásu mohly starat méně.

Doposud nebyla k dispozici žádná vzácná komodita, kterou by bylo možné obchodovat prostřednictvím komunikačního kanálu bez důvěryhodné třetí strany. Pokud existuje touha získat formu peněz, které lze obchodovat přes internet bez TTP (důvěryhodná třetí strana), pak je to nyní možné.

Po schválení ETF v USA se ještě větší důraz klade na přijetí Bitcoinu jakožto digitálního aktiva. Skutečný základ růstu hodnoty Bitcoinu však i po 15 letech přetrvává právě v tom, že kryptoměna je stále touto novou důvěryhodnou formou internetových peněz.

Komentář závěrem

Bitcoinům nemusí marketéři vymýšlet příběhy o tom, proč je vlastně dobře, že každoročně ztrácí několik procent své hodnoty. Říkají tomu uchovatel hodnoty, ale pak řeknou, že kdyby tuto funkci peníze plnily, lidé by je přestali používat k nákupům a jako prostředek směny. Ve skutečnosti jsou lidé přinuceni hledat alternativní cesty, jak si ochránit úspory, což často znamená nakupovat riziková aktiva. Kruh se uzavírá, přichází Bitcoin a nabízí novou možnost.

Další:

Právník, který pomohl držitelům XRP, chce ve volbách sesadit Elizabeth Warrenovou! John Deaton vs. „elity”

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *