Středa, 22 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Česká centrální banka chce pokutovat za použití slova mince (coin)?!

Bizarní pokutou hrozí CB za použití slova. I ve světě se už píše o varování, které obdrželo kryptoanarchistické hnutí Paralelní Polis. Centrální banka tvrdí, že na slovo mince, anglicky coin, má monopol a nikdo jiný ho použít nesmí, pokud jde o komerční účely.

Pokuta za slovo mince?!

Světem se již ozývá letmý smích nad českým paskvilem. Trochu jako v Orwellově románu si budete připadat při čtení následující zprávy. Centrální banka ČR si doslova nárokuje slovo mince. Jednoduše tak vyzvala kryptanarchistické hnutí Paralelní Polis, které obdrželo varování, že nezákonně vydává své vlastní mince.

Mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová k tomu uvedla:

„Ten, kdo při označení nebo popisu žetonu, medaile nebo podobného předmětu v souvislosti s jejich nabízením, prodejem nebo rozšiřováním používá slovo „mince“, dopustí se přestupku, za který může Česká národní banka ve správním řízení sankčním uložit pokutu do jednoho milionu korun.“

Monopolizace jazyka

Jinými slovy podle CB musí komerční subjekty používat jiná slova, nikoli slovo mince, na které má výhradní práva, a to na základě nového zákona, který se objevil v roce 2018. „Minci nazýváme mincí,” řekl na obranu předseda Paralelní polis Martin Leskovjan, který je odhodlán nesmyslný zákon bojkotovat.

Podle něj si stát nárokuje nepřiměřenou autoritu a odkazuje na to, že před rokem 2018 se vlastně již od Antiky, kdy se mimochodem první mince začaly razit v římském chrámu Junony Monety, toto slovo mohlo používat volně a bez pokut.

Pokud zabrouzdáme na stránky Paralelní Polis, známé i svou bitcoinovou kavárnou v Praze, zjistíme, že první edice mincí vyšla pod záštitou Institute of Cryptoanarchy v roce 2017. Zajímavostí je, že jejich limitované edice 100 ks. mincí ročně vzdávají hold osobnostem, které bojovaly za digitální svobodu a jsou podloženy každá 0,01 BTC.

Hnutí odmítá výzvu, aby si pro své mince našli jiné slovo, protože “mince” si už zabrala ČNB. Banka si podle nich přivlastnila monopol na používání slova mince, při označování něčeho, čemu se tak již po celá staletí v našem jazyce říká.

„Odmítáme se podřídit nesmyslné monopolizaci jazyka.”

 

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

Co číst dále?

Přečtěte si alespoň část – Bitcoin Whitepaper – překlad do češtiny

 

Zdroje:
https://www.seznamzpravy.cz/
https://www.penize.cz/
https://www.paralelnipolis.cz/

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *