Středa, 24 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Dnes, před 11 lety Satoshi Nakamoto publikoval Bitcoin White Paper

31. října je Halloween, ale čím je tento den ještě zvláštní? Dnes je to přesně 11 let od vydání publikace známé jako Bitcoin White Paper (BTC whitepaper).

Dnes slaví výročí Bitcoin White Paper

Elektronický hotovostní systém typu Peer-to-Peer – zveřejněný 31. října 2008. Říká vám to něco? Přesně tak, řeč je samozřejmě o Bitcoinu. Dnes je to přesně 11 let ode dne, kdy byl publikován whitepaper decentralizovaného protokou typu peer-to-peer, který je odolný proti neoprávněné manipulaci a má několik geniálních jednoduchých funkcí.

Pakliže jste tedy včera nevěděli, jaký by mohl být důvod k oslavě, dnes už máte jasno. Dnes je totiž výročí představení decentralizovaného protokolu schopného sledovat a ověřovat digitální transakce, předcházet dvojímu utrácení a vytvářet transparentní záznam všech transakcí, který je dostupný pro kohokoli takřka v reálném čase – Bitcoin.

Proof-of-Work

Satoshi Nakamoto ve své publikaci Bitcoin White Paper představil Bitcoin jako kryptograficky zabezpečený systém založený na algoritmu Proof-of-Work. Dnes již pověstný systém fungující na principu těžby

, tedy tvorby nových mincí a schvalování transakcí prostřednictvím odměny za vyřešení matematické hádanky pomocí výpočetního výkonu počítače, později specializovaného hardwaru (Asic miner).

Být vlastní bankou

Při této příležitosti je třeba si připomenout, pro koho je Bitcoin potenciálním “haloweenským přízrakem”. Dnes je totiž zároveň 11. výročí dne, kdy se lide dozvěděli, že přichází něco, co jim umožní překonat potřebu zprostředkovatelů, jako jsou banky a finanční instituce.

Jednou z nejdůležitějších schopností Bitcoinu, na kterou by se nemělo nikdy zapomenout, je právě to, že vám umožní doslova stát se svou vlastní bankou. Lidé mají možnost si vzájemně ověřovat transakce, provozovat společně bitcoinovou síť a když vlastníte privátní klíč, jste to vy, kdo může disponovat bitcoinovým zůstatkem na dané adrese.

Cena Bitcoinu dnes a předtím

Dnes je Bitcoin nejčastěji chápán jako digitální aktivum, které lze těžit, obchodovat, platit s ním za zboží a služby, posílat si ho levně a rychle kamkoli na světě a nebo do něj dlouhodobě investovat. Pro dlouhodobou investici do Bitcoinu se ustálil výraz HODL.

Pokud chcete vědět více o původu slova HODL, přečtěte si náš článek – ZDE.

Dnes má jednotka BTC hodnotu přes 200 tisíc korun. Nebylo tomu tak ale vždy. Poprvé byla obchodní cena bitcoinu zaznamenána 17. března 2010 – na dnes již zaniklé obchodní platformě bitcoinmarket.com – v hodnotě 0,003 $ / 1 BTC.

Český překlad části textu Satoshiho publikace Bitcoin White Paper zde: Přečtěte si alespoň část – Bitcoin Whitepaper – překlad do češtiny

Závěr

Dnes je Halloween. Datum 31. 10. je však taktéž spujeno s publikováním bitcoinového whitepaperu v roce 2008, tedy přesně před 11 lety. Osoba nebo skupina působící pod pseudonymen Satoshi Nakamoto je stále neznámá, byť se o identitě tvůrce vedou vášnivé debaty a spekulace. Někdo však věří, že, stejně jako duchové zesnulých, i Satoshi by měl být ponechán bez vyrušování.

 

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

Co číst dále?

Lhůta pro podání žádosti o odškodnění uživatelů Mt. Gox se posouvá na jaro 2020

Zdroj:

https://cointelegraph.com/

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *