
Charles Hoskinson je zakladatel open-source blockchainu a decentralizovaného projektu kryptoměny Cardano. Říká, že ve srovnání s Bitcoinem a Ethereem představuje Cardano generační skok v technologii.
Hoskinson ohledně BTC
Hoskinson říká, že Bitcoin byl „first mover.” Bitcoin přišel jako pvní, když tu ješřtě nic nebylo a v tom je jeho velký význam. Šlo o vynález, který ve své době neměl obdoby. Zakladatel Input Output Hong Kong (IOHK) uvádí:
„U bitcoinů to byl first mover. Byla to první generace. Vlastně to byl koncept toho, že můžete mít decentralizované peníze, hodnotu decentralizovaného převodu, decentralizovanou účetní knihu a nějakým způsobem, nějakou cestou, to udržuje v chodu dynamická a decentralizovaná síť.
Nebylo tu nic [podobného] před Bitcoinem. Nikdo z nás nic takového neměl. […] Problém s Bitcoinem je v tom, že je velmi zjednodušující v tom, co dokáže. Nejde o kritiku. Byla to funkce designu, kterou se architekti tohoto systému snažili prosadit.“
Ethereum
Tato omezení podle Hoskinsona zapřičinila vznik Etherea. Uvádí, že s Bitcoinem nebylo možné vydávat aktiva, a dodává: „Nemůžete udělat složitý smluvní vztah. Nemůžete dělat DApps a DeFi a všechny tyto věci.”
„Cílem Etherea, které bylo první kryptoměnou druhé generace, bylo pokusit se pochopit, jak tento model vypadá. Takže to převzalo všechno od předchozí generace – decentralizovanou účetní knihu, dynamickou a decentralizovanou kontrolu. Ale pak to řeklo: ‚Ahoj, najednou jsou vaše transakce programovatelné.‘“
Cardano
Programovatelnost Etherea otevřela mnoho cest. Druhá největší kryptoměna je však omezena svou neschopností škálovat a sdílet data s tradičními systémy. Alespoň tak to vidí Charles Hoskinson, který byl před Cardanem jedním ze zakladatelů Etherea. Nyní říká, že omezení, která vidí jak v případě BTC, tak u ETH, vedla ke vzniku Cardana.
Nestačí tedy postavit „systém, který je slepý a hluchý a ve skutečnosti nerozumí nebo nevidí svět kolem sebe.” Podle Hoskinsona je třeba postavit systém „který si je vědom toho, že existují i jiné systémy, s nimiž může komunikovat, přesouvat hodnotu a informace.“
Právě v tom vidí zakladatel Cardana rozhodující skok v technologii. Bylo třeba spojit tři věci – interoperabilitu, škálovatelnost a udržitelnost. Pak vznikne to, čemu říkáme kryptoměna 3. generace.
Tip: Andy: Používejte smlouvy DeFi pro pasivní příjem BTC
Závěr
A co je tedy Cardano? Hoskinon dodává následující vysvětlení ohledně dosažení konceptu kryptoměny třetí generace: „Abychom to mohli udělat, museli jsme přijmout velmi odlišný způsob navrhování věcí. Vrátili jsme se k prvotním principům, takže jsme nic nepředjímali… V podstatě jsme pomalu, ale jistě, vybudovali soubor schopností, ať už se jedná o konsensuální schopnosti, o schopnosti hlavní knihy a programovatelnost, nebo také o hlasovací systémy a schopnosti správy. Když je všechny spojíte dohromady, je to v zásadě to, co je Cardano.“