Středa, 24 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Charles Hoskinson: V čem se Cardano (ADA) liší od Bitcoinu a Etherea

Charles Hoskinson je zakladatel open-source blockchainu a decentralizovaného projektu kryptoměny Cardano. Říká, že ve srovnání s Bitcoinem a Ethereem představuje Cardano generační skok v technologii.

Hoskinson ohledně BTC

Hoskinson říká, že Bitcoin byl „first mover.” Bitcoin přišel jako pvní, když tu ješřtě nic nebylo a v tom je jeho velký význam. Šlo o vynález, který ve své době neměl obdoby. Zakladatel Input Output Hong Kong (IOHK) uvádí:

„U bitcoinů to byl first mover. Byla to první generace. Vlastně to byl koncept toho, že můžete mít decentralizované peníze, hodnotu decentralizovaného převodu, decentralizovanou účetní knihu a nějakým způsobem, nějakou cestou, to udržuje v chodu dynamická a decentralizovaná síť.

Nebylo tu nic [podobného] před Bitcoinem. Nikdo z nás nic takového neměl. […] Problém s Bitcoinem je v tom, že je velmi zjednodušující v tom, co dokáže. Nejde o kritiku. Byla to funkce designu, kterou se architekti tohoto systému snažili prosadit.“

Ethereum

Tato omezení podle Hoskinsona zapřičinila vznik Etherea. Uvádí, že s Bitcoinem nebylo možné vydávat aktiva, a dodává: „Nemůžete udělat složitý smluvní vztah. Nemůžete dělat DApps a DeFi a všechny tyto věci.”

„Cílem Etherea, které bylo první kryptoměnou druhé generace, bylo pokusit se pochopit, jak tento model vypadá. Takže to převzalo všechno od předchozí generace – decentralizovanou účetní knihu, dynamickou a decentralizovanou kontrolu. Ale pak to řeklo: ‚Ahoj, najednou jsou vaše transakce programovatelné.‘“ 

Cardano

Programovatelnost Etherea otevřela mnoho cest. Druhá největší kryptoměna je však  omezena svou neschopností škálovat a sdílet data s tradičními systémy. Alespoň tak to vidí Charles Hoskinson, který byl před Cardanem jedním ze zakladatelů Etherea. Nyní říká, že omezení, která vidí jak v případě BTC, tak u ETH, vedla ke vzniku Cardana.

Nestačí tedy postavit systém, který je slepý a hluchý a ve skutečnosti nerozumí nebo nevidí svět kolem sebe.” Podle Hoskinsona je třeba postavit systémkterý si je vědom toho, že existují i ​​jiné systémy, s nimiž může komunikovat, přesouvat hodnotu a informace.“

Právě v tom vidí zakladatel Cardana rozhodující skok v technologii. Bylo třeba spojit tři věci – interoperabilitu, škálovatelnost a udržitelnost. Pak vznikne to, čemu říkáme kryptoměna 3. generace.

Tip: Andy: Používejte smlouvy DeFi pro pasivní příjem BTC

Závěr

A co je tedy Cardano? Hoskinon dodává následující vysvětlení ohledně dosažení konceptu kryptoměny třetí generace: „Abychom to mohli udělat, museli jsme přijmout velmi odlišný způsob navrhování věcí. Vrátili jsme se k prvotním principům, takže jsme nic nepředjímali… V podstatě jsme pomalu, ale jistě, vybudovali soubor schopností, ať už se jedná o konsensuální schopnosti, o schopnosti hlavní knihy a programovatelnost, nebo také o hlasovací systémy a schopnosti správy. Když je všechny spojíte dohromady, je to v zásadě to, co je Cardano.“

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *