Pátek, 14 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Co je Tether (USDT)

Tether (USDT) je první svého druhu – kryptoměna známá jako stablecoin, speciálně navržená jako most mezi fiat měnou a kryptoměnami.

Tether (USDT)

Tether je první stablecoin a jako takový si klade za cíl udržet svou valuaci stabilní a bez typické volatility kryptoměn.

Stablecoiny jsou navrženy tak, aby byly navázány na danou měnu a Tether je navázán na americký dolar a udržuje poměr 1:1 vůči americkému dolaru, pokud jde o jeho hodnotu.

Veškerý počet jednotek v oběhu by měl být krytý hodnotou rezerv v americkcýh dolarech. Tokeny Tether, které byly vyvinuty kryptoburzou Bitfinex, jsou nativními tokeny sítě Tether Network a obchodují se pod symbolem USDT.

Každý USDT token je vyměnitelný za odpovídající množství amerických dolarů držených společností Tether Limited.

 

Co je to? | Fiat peníze – Co dává bankovkám hodnotu

 

Stabilní hodnota je udržována pomocí rezerv a botů. Ty nakupují a prodávají, kdykoli jeho hodnota kolísá.

Zajímavosí je, že Tether byl dříve známý jako Realcoin a pod tímto názvem byl v roce 2014 spuštěn na bitcoinovém blockchainu prostřednictvím protokolu Omni Layer.

V současnosti tokeny USDT leží na několika různých blockchainech. Vzhledem k tomu se při převodu ujistěte, že ho převádíte na správné síti, jinak o své prostředky můžete přijít.

Největší podíly USDT jsou na Tronu a Ethereu, jak ukazuje následující graf.

 

Stojí za ním společnost Tether Limited, vlastněná společností Bitfinex se sídlem v Hong Kongu, která vznikla spojením sil startupu Realcoin a kryptoměnové burzy Bitfinex. Spoluzaložili ji Brock Pierce, ředitel Bitcoin Foundation, Reeve Collins a Craig Sellars. 

USDT je jednou z nejstarších kryproměn a dosud je největším stablecoinem s kapitalizací cca 68 miliard dolarů (leden 2023). V souvislosti s Tetherem jsou však také obavy, někdy nazývané jeko Tether FUD

, které se rozšířily zejména poté, co došlo ke změně následující věty v bílé knize Tetheru:

Každá jednotka tetheru uvolněná do oběhu je zajištěna v poměru 1:1 (tj. jeden USDT je jeden USD) odpovídající jednotkou fiat měny drženou v depozitáři společností Tether Limited se sídlem v Hongkongu.

Společnost Tether se od tohoto principu částečně odklonila, když připustila, že USDT může být kryto také určitými hotovostními ekvivalenty, aktivy a pohledávkami.

Pro uživatele kryptoměn je USDT a stablecoiny obecně prostředkem k usnadnění obchodování na centralizovaných a decentralizovaných kryptoburzách. Mohou také držet digitální aktivum stabilitou podobné fiat měně, což může poskytnout únik při očekávání propadů, ačkoli také není zcela bez rizika.

Závěr

Tether (USDT) je stablecoin navázaný na USD a krytý rezervami, které by měly odrážet množství jednotek v oběhu. Stojí za ním centralizovaný subjekt – společnost Tether Limited vlastněná kryptoburzou Bitfinex.

 

Varování: Všechna historická data jsou za náma a jejich podobnost s budoucností je nepravděpodobná. Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty, proto by je nikdo neměl neuváženě kupovat ani používat. Vstupem na web Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!
Registrací na Coinbase přes tento odkaz získáte bonus 10 USD za Váš první nákup kryptoměn na největší americké kryptoburze. Více informací a návod najdete zde.
Zaregistrujte se na Binance přes tento odkaz a získáte 10% slevu na poplatcích. Pro více informací o největší altcoinové burze na světě navštivte náš návod.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *