Středa, 22 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Co je to total value locked (TVL) v kryptoměnách a proč na tom záleží?

Celková uzamčená hodnota – total value locked (TVL) – je jedním z důležitých ukazatelů, které mohou posloužit k posouzení úspěšnosti a hodnoty kryptoměny v DeFi.

Total value locked (TVL)

Aktiva DeFi nabízejí odměny a úroky pocházející z typických služeb, jako jsou půjčky a lending, staking a poskytování likvidity, navržené ve formě chytrých smluv.

Total value locked (TVL) je celková hodnota uzamčená v protokolech DeFi a představuje množství aktiv uložených poskytovateli likvidity. S rostoucí popularitou a hodnotou DeFi v kryptoměnovém prostoru se TVL stala základní metrikou pro investory, kteří chtějí posoudit, zda je celý ekosystém nebo konkrétní protokol zdravý a stojí za to do něj investovat.

Celková uzamčená hodnota všech kryptoměn dosáhla na konci roku 2021 historického maxima a přesáhla 100 miliard dolarů.

K čemu slouží

Aby platformy DeFi fungovaly, vyžadují, aby byl kapitál uložen jako zajištění úvěru nebo likvidita v obchodních poolech. TVL je důležitá, protože ukazuje dopad kapitálu na zisky a použitelnost aplikací DeFi pro obchodníky a investory. Vyšší TVL obecně reprezentuje zvýšení likvidity, popularity a použitelnosti.

..Kromě toho také důvěry, protože čím více je total value locked v projektu, tím větší je důvěra investorů a uživatelů, kteří sem vkládají kapitál.

Kde se dá zjistit

Celková uzamčená hodnota je sledována analytickými platformami, jako je DeFi Pulse a DefiLlama, kde můžete najít i srovnání jednotlivých DeFi protokolů, do kterých uživatelé uzamykají své kryptoměny. Tím jsou myšleny různé půjčovací platformy a decentralizované burzy apod.

Vklady některých protokolů jsou často denominovány v nativním tokenu projektu, takže jeho TVL se liší podle jeho tržní hodnoty. Pokud hodnota konkrétního coinu či tokenu roste, roste i TVL protokolu, a naopak.

Samotné výpočty se liší. DeFi Pulse monitoruje pohyby inteligentních kontraktů protokolů na blockchainu Ethereum pouze extrakcí celkového zůstatku ETH a tokenů ERC-20. DefiLlama pak vypočítává TVL extrahováním celkového zůstatku všech řetězců DeFi dohromady i každé jednotlivé platformy samostatně.

TIP: Jak fungují kryptoměnové, DeFi a NFT airdropy a kdo je může využít

Závěr

V květnu 2022 byla TVL podle DeFi Pulse 55,5 miliard USD a protokoly s nevyšší uzamčenou hodnotou byly Maker (14,5 mld. $), Aave (8,3 mld. $) a Uniswap (7 mld. $). DefiLlama pak poskytuje srovnání napříč blockchainy, přičemž na blockchainu Ethereum (ETH) bylo uzamčeno 64 % z celkového TVL všech kryptoměn.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *