Čtvrtek, 2 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Decentralizované burzy (DEX) a jejich rozdíl oproti klasickým kryptoburzám, výhody a nevýhody i rizika

Zatímco centralizované burzy mají vedení, registrované uživatele a KYC, decentralizované burzy (DEX) nespravují prostředky svých uživatelů a fungují přímo na blockchainu.

DEXy mají oproti klasickým kryptoměnovým burzám určité výhody i nevýhody. Uživatelé zde najdou i takové kryptoměny, které na Binance a dalších altcoinových kryptoburzách ještě nejsou.

Na druhou stranu, nízká či žádná kontrola a bariéra pro nové obchodní páry DEX vede k velkému množství neověřených tokenů. Těch je celá řada a zahrnuje to různé druhy podvodů.

Klasická burza je vhodnější pro začátečníky, umožňuje obchodování i bez předešlých zkušeností s kryptoměnou a obchodovaná digitální aktiva obvykle podléhají určitým filtrům. Ani centralizovaná kryptoburza však není bez rizika.

Decentralizované burzy zaznamenávají tsunami wash tradingu! 2 miliardy dolarů za dva roky, říká Solidus Labs

Největší slabinou klasických kryptoburz je právě jejich centralizace. Jsou to společnosti, které ve svých aktivech spravují zůstatky svých uživatelů. S tím je spojeno riziko hacku, jak se nejednou ukázalo. Podobné útoky jsou možné i na pooly DEXů, kam dobrovolně uživatelé zamykají krypto za účelem jeho zhodnocení.

Na druhou stranu, obchodování na DEXech probíhá přímo z uživatelských peněženek. To uživatelům umožňuje neustálou kontrolu nad svými digitálními aktivy a jejich vlastní správu. Obchodníci si lépe chrání své soukromí, protože zde nedochází k ověřování identity (KYC).

Abyste mohli obchodovat na decentralizované burze, potřebujete držet nějaké mince ve své peněžence podporující DeFi a s tou se připojit k platformě. V Ethereu, ale i BNB a dalších, je to například Metamask, ale existuje celá řada dalších blockchainů, na kterých tyto burzy jsou.

Pokud jde o klasickou kryptoburzu, zde se nováček jednoduše zaregistruje a může začít obchodovat. Některé, jako například Coinbase, slouží jako vstupní brány a umožňují vklad fiat měn, jako jsou eura a dolary.

Decentralizované burzy si postupně získávají své uživatele a oblibu, což může být jedním z faktorů probíhajícího trendu odlivu kryptoměn z centralizovaných platforem. Přesto lze toto téma uzavřít tak, že se vzájemně doplňují a společně tvoří elementární obchodní infrastrukturu kryptomarketu.

Je třeba dodat, že celé odvětví on-chain burz vyrostlo během posledních pár let a jako takové je de facto stále ve stádiu testování. Uživatelé by si toho měli být vědomi a přistupovat k DEXům obezřetně. Totéž se v podstatě týká podstatné části celého kryptosektoru, i proto se v našich tématech často objevuje bezpečnost či regulace.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *