Čtvrtek, 2 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Dnes je 1. výročí Ethereum (ETH) Merge: Spotřeba energie klesla o 99 %, ale obavy z centralizace přetrvávají

Uběhl rok od historického přechodu Etherea na proof of stake! Ethereum tak dnes slaví výročí aktualizace Merge, která ze sítě odstranila těžaře.

15. září 2022 – událost, při které se hlavní síť Ethereum sloučila se samostatným blockchainem proof-of-stake nazvaným Beacon Chain. Od této chvíle začala úplně nová etapa v historii 2. největší kryptoměny.

Aktualizace Merge byla ambiciozním projektem. K překopání Etherea na tzv. Ethereum 2.0 došlo za plného provozu sítě a navzdory důkladnému testování měli vývojáři v podstatě jen jeden pokus na úspěch.

Nejvýraznějším zlepšením Etherea po sloučení byl seismický posun od energii hltajícího mechanismu proof-of-work (PoW) k PoS, díky kterému síť Ethereum drasticky snížila svou celkovou spotřebu energie.

Podle údajů The Cambridge Center for Alternative Finance zaznamenala síť Ethereum pokles spotřeby energie o více než 99,9 % z přibližně 21 terawatthodin elektřiny, kterou do té doby spotřebovala při provozu v režimu PoW.

Kromě toho se ETH stalo deflačním. Množství nových mincí generovaných validátory při zabezpečení sítě bylo převýšeno jednotkami, které jsou trvale odstraněny z nabídky. Při současných rychlostech spalování se celková nabídka ETH snižuje tempem 0,25 % ročně.

CEO Coinbase potvrzuje, že kryptoburza bude podporovat Lightning Network ke zrychlení bitcoinových transakcí

Podle dat ultrasound.money již bylo od sloučení spáleno přes 300 tisíc ETH. Navzdory očekávání to však  zatím nepřineslo růst ceny, což lze připsat bear marketu na trhu kryptoměn a obecně nepříznivým ekonomickým podmínkám.

Díky vstupním bariérám pro stakery se do popředí dostali poskytovatelé liquid stakingu, což vyvolává obavy z centralizace sítě. Podle údajů DefiLlama je aktuálně Lido zdaleka největším poskytovatelem stakingu se 72% podílem na trhu.

Nástup třetích stran díky překážkám pro samostatný staking je tak trochu ironií, protože od PoS si lidé slibovali odstranění překážek drahého a sofistikovaného hardwaru pro těžbu.

Liquid staking i přes určité obavy umožnil i menším hodlerům a držitelům etherů, aby mohli stakovat své mince, což by jinak bez zásadní změny nebylo možné. Není však tím jediným, co vyvolává diskuzi o hrozbách centralizace sítě.

V současné době je většina z 5 901 aktivních uzlů Ethereum provozována prostřednictvím centralizovaných webových poskytovatelů, jako je Amazon Web Services. Podle mnoha odborníků to ponechává blockchain Ethereum vystaven centralizovanému bodu selhání.

Ethereum dnes slaví výročí svého úspěšného přechodu na PoS prostřednictvím Merge. Ačkoli kryptoměnoví vývojáři mají být na co pyšní, jak se ukazuje, stále existují vážné problémy, které je pro budoucnost předního altcoinu potřeba vyřešit.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *