
Nedostatek dodávek tlačí ceny nahoru a stává se reálnou hrozbou pro globální ekonomiku i peněženky lidí. Krize během lockdownu byla zažehnána masivním “tiskem” peněz centrálními bankami, ale důsledky lockdownů nás teprve dohánějí.
Novým strašákem je dodavatelská krize a stagflace
Nejhorším ekonomickým scénářem pro všechny obyčejné lidi je zřejmě stagflace. Jedná se o stav makro hospodářství, kdy dochází ke stagnaci ekonomiky v kombinaci s vysokou inflací. Typicky takovou situaci zaviní vláda, která bezhlavě bojuje s poklesem výroby, růstem nezaměstnanosti a obecně s fází ekonomické recese (korekce). Tlak vlády na spotřebu vede k růstu cen, vláda je nucena intervence zastavit a nastává stagflace.
Jak uvádí Bloomberg: „V loňském roce se globální ekonomika prudce zastavila. Letos se to dalo znovu do pohybu, jen aby to uvízlo v jedné z největších dopravních zácp v historii.”
Svět nenašel způsob, jak rychle obnovit dodávky a výpadek se projevuje na velké části planety. Lidé v mnoha regionech světa pociťují nedostatek v podobě prázdných regálů, chybí mikročipy, atd. To vše ještě ve spojení s rostoucími cenami energií znamená, že se rýsují rostoucí ceny téměř u všeho. Následující grafy zobrazují nedostatek nabídky v USA, EU a UK na několikadekádových maximech.



Pohádka o přechodné inflaci
Vidíme již nyní rostoucí ceny některých položek a miliony domácností v ČR zažívá výrazné zvýšení cen energií, přičemž problém není lokální, ale globální. Ekonomika se vždy automaticky vrací do rovnováhy a rostoucí ceny nakonec povedou k nárůstu výroby a dodávek, zvýšení nabídky a srovnání ceny. Problematické však bude období mezitím, kdy převis poptávky nad nabídkou logicky musí vést k rostoucím cenám zboží a služeb, přičemž vidíme přehřáté akciové trhy, drahé nemovitosti a ohromné zvýšení množství peněz o oběhu. Na místě určitě není panika, nicméně určitá obezřetnost a připravenost na horší ekonomické
období a vyšší inflaci určitě ano.Centrální banky již ustupují od svého názoru, že inflace je „přechodná,“ a mohou být nuceny čelit rostoucím cenám neočekávaným zvýšením úrokových sazeb. To by narušilo již tak klopýtající oživení a mohlo by to odebrat vzduch z nafouknutých bublin cen akcií a nemovitostí, přičemž propad by se s velkou pravděpodobností přelil také na kryptoměnové trhy. Na druhou stranu je Bitcoin považován za bezpečné útočiště před zvýšenou inflací.
TIP: Příčiny a dopady inflace? + Srovnání skutečné úrovně znehodnocení měny a oficiálních dat
Závěr
Mnoho výrobců po celém světě omezilo výrobu. Svět se pomocí očkování snaží vyhrabat z pandemie, ale ekonomické důsledky lockdownů a politických zásahů do ekonomiky nás dohánějí. Výroba v mnoha odvětvích byla narušena, dodávky se prudce snížily a následné masivní oživení spotřeby, do značné míry podporované nebývalým “tiskem” peněz, se nestíhá uspokojit. Zpoždění se prohlubuje s tím, jak jeden dodavatel čeká na druhého, a rostocí ceny se na sebe nabalují jako sněhová koule. Náprava situace bude mimo jiné vyžadovat budování nové infrastruktury, zlepšení technologie pro digitální transakce a rychlejší komunikaci. Nedílnou součástí celého problému jsou pochopitelně také nekontrolovaně chrlené fiat peníze a systém, který zvýhodňuje dlužníky a utopicky vyžaduje nekonečný hospodářský růst.
Bitcoin poprvé zavřel měsíční svíčku nad 60 tisíci dolarů! Říjen byl top měsíc roku 2021