Pátek, 19 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Fed bude zatím dále “tisknout” a Evergrande plánuje splatit svůj dluh: Krize zažehnána?

Trhy se uklidnily

po příznivých zprávách z FEDu i od čínské Evergrande, která vyděsila svět potenciální hrozbou, že spustí finanční krizi. Obavy o ekonomiku a finanční trhy se zatím mírní a zavládl tedy klid.

Evergrande

Je to „jako pád banky Lehman?” Takto se tento týden ptaly mnohé titulky nejen na ekonomických webech. Důvod? Předlužený čínský developer Evergrande nemá z čeho splácet již ani úroky, resp. splatné výnosy z dluhopisů ve výši mnoha desítek milionů dolarů. Nemovitosti tak mohly již podruhé figurovat v blízkosti spouštěče finanční a ekonomické krize, což potvrzovala určitá nejistota a nervozita na světových trzích, která se začátkem týdne přenesla také na kryptomarket.

Ačkoli je osud Evergrande nadále nejistý, očekává se, že čínská vláda pomůže zabránit spuštění dominového efektu. Ta by se mohla zaměřit buď na podporu restrukturalizace firmy, nebo pravděpodobněji na její řízený bankrot, aby o své majetky nepřišli lidé, kteří si u ní opatřili byty. Čínská národní banka navíc oznámila, že by mohla do ekonomiky napumpovat 14 miliard dolarů, které by šly především finančním institucím.

Srovnání s krizí z roku 2008, kdy padla americká investiční banka Lehman Brothers, je příhodné, nicméně tedejší situace byla o poznání více dramatická, protože na Wall Streetu došlo k nečekanému pádu naráz. Výše závazků developera se vyšplhala nad hranici 300 miliard dolarů (okolo 6,5 bilionu korun) – to je víc než hrubý domácí produkt České republiky.

Podle některých expertů však půjde o řízenou demolici a obavy mírní i oznámený “tisk” čínské centrální banky. Určité uklidnění pak přišlo, když se společnosti podařilo dohodnout s čínskými majiteli svých dluhopisů. Nejzadluženější developer na světě ale ve čtvrtek také zaplatit úroky ze zámořských dluhopisů ve výši 83,5 mil. USD.

„Na rozdíl od zničující řetězové reakce při pádu Lehman Brothers je toto řízená demolice, záměrně spuštěná režimem,“ uvedl k události profesor historie se specializací na ekonomiku Adam Tooze z Columbijské univerzity a dodal: „Peking dělá to, o co kritici žádali Čínu – vyfouknout realitní bublinu. Dělá to, co Západ nedělal v letech 2007 – 2008, uplatňuje zásahy regulátora, aby zvládl tvrdé přistání namísto zřícení.“

FED

Trhům prospívá také FED, který po dvoudenním jednání měnového výboru představil prognózu směřování ekonomiky. Již dříve se vědělo, že americká centrální banka bude chtít podniknout kroky směrem ke zrušení mimořádné podpory ekonomiky během pandemie. Jmenovitě jde především o zvýšení úrokových sazeb a snížení pumpování ekonomiky novými penězi.

Předseda Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci po jednání sdělil, že mutace koronaviru delta zpomalila návrat ekonomiky k normálu. Měnový výbor Fedu se prozatím do příštího roku rozhodl ponechat úrokové sazby beze změny, tedy blízko k nule. Pokud se bude situace vyvíjet podle odhadů a hospodářství se bude dařit, Fed začne omezovat svůj program nákupu dluhopisů ještě během letošního roku. Powell přitom vysvětlil, že centrální banka USA plánuje v dohledné budoucnosti pokračovat ve své současné úrovni měsíčních nákupů dluhopisů.

Závěr

Americké akcie v reakci na očekávané výsledky jednání měnového výboru FEDu mírně vzrostly poté, co v pondělí padaly kvůli krachující čínské developerské společnosti Evergrande. Zdá se, že v tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by měl v dohledné době nastat krach na světových trzích či ekonomická krize. Akciové trhy však v době po vypuknutí pandemie rostly do značné míry díky masivnímu pumpování peněz do systému a všichni si uvědomují, že se nejedná o udržitelný přístup.

 

Naučte se zkoumat argumenty bez ohledu na to, jestli se vám hodí do krámu

Turecko je „ve válce” s kryptoměnami! Řekl to prezident Erdoğan

Rok 2140: Kolik by mohl stát Bitcoin, až se vytěží do poslední mince?

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *