Úterý, 25 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Fed poprvé od roku 2018 zvýšil úrokové sazby, zvyšovat bude letos 7krát

Americká centrální banka (Fed) ve středu zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,25 až 0,50 procenta.

Fed zvýšil sazby

Je to vůbec poprvé od konce roku 2018, kdy Fed zvyšoval úrokovou sazbu. Zpřísňováním měnové politiky centrální banka reaguje na prudký vzestup inflace ve Spojených státech. Pro zvýšení sazeb o čtvrt procenta hlasovalo osm členů výboru, zatímco prezident Fedu v St. Louis James Bullard byl pro zvýšení o půl procentního bodu.

Včerejší zvýšení sazeb je součástí rozsáhlejšího plánu v boji proti rostocím cenám a znehodnocení měny. Připomeňme, že oficiální inflace v USA podle nedávno zveřejněných únorových dat dosahuje 7,9 %. Fed plánuje, že letos zvýší úroky celkem sedmkrát. Základní sazba by se tak na konci roku měla nacházet v rozpětí 1,75 až 2,00 procenta.

Banka dále konstatovala, že útok Ruska na Ukrajinu bude mít negativní dopady na americkou ekonomiku. Uvedla, že je jednou z příčin toho, proč snížila odhad letošního růstu americké ekonomiky na 2,8 procenta z dříve předpokládaných čtyř procent. Z druhé strany předpokládá, že válka na Ukrajině rovněž zvýší tlak na růst spotřebitelských cen.

Fed uvádí:

Ruská invaze na Ukrajinu způsobuje obrovské lidské i ekonomické útrapy. Důsledky pro ekonomiku USA jsou velmi nejisté, je však pravděpodobné, že v nejbližší době budou invaze a související události vytvářet dodatečný tlak na růst inflace a brzdit hospodářskou aktivitu.”

Ekonomika to snese, říká Powell

Podle svých plánů by měl Fed zvýšit sazby na každém ze všech šesti zbývajících letošních měnových zasedáních. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci vyjádřil přesvědčení, že americká ekonomika je natolik silná, aby Fed mohl uskutečnit sérii zvýšení úroků, aniž by způsobil hospodářský útlum.

„Jsme odhodláni učinit všechna opatření potřebná k obnovení cenové stability. Ekonomika USA je velmi silná a nachází se v dobré pozici k tomu, aby zvládla přísnější měnovou politiku,” dodal Powell.

Někteří analytici však podle agentury Reuters tento názor nesdílejí a obávají se dopadů růstu sazeb. „Zdá se, že Fed hodlá způsobit recesi, aby zlikvidoval problémy s inflací,” uvedl Scott Ladner ze společnosti Horizon Investments.

TIP: Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Závěr

Vyšší úroky obecně znamenají dražší peníze jakožto jeden z výrobních faktorů a problémy mohou způsobit také retailovým dlužníkům a držitelům resp. zájemcům o hypotéky. Nicméně se zdá, že vzhledem k enormnímu růstu inflace centrální banka prakticky nemá na výběr.

NFT hype opadl a ethereové transakční poplatky klesly na 6měsíční low

Fed a kryptoregulace; Virginské banky nabídnou krypto; EU hlídá kryptoburzy kvůli sankcím: Zprávy týdne

Ukrajina s FTX a Everstake spustila první veřejný fundraising pomocí kryptoburzy

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *