Inflace v ČR překonala 11 procent, USA hlásí 7,9 %

Inflace v České republice, Evropě i ve Spojených státech dosahuje dlouho nevídaných hodnot.

V únoru se meziroční inflace v ČR vyšplhala na 11,1 %. Jde o oficiální údaj o růstu spotřebitelských cen, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle těchto dat se nyní česká koruna znehodnocuje tempem, které neustále roste již více než půl roku.

Zdroj: ČSÚ

Více než 11procentní inflace je nejvyšší od od července 1998, kdy meziroční růst cen dosáhl hodnoty 10,4 procenta. Jak pravděpodobně víte, nejvíce rostly ceny elektřiny a plynu. Situaci zhoršuje také válka na Ukrajině, která masivně zvyšuje tlak na rostoucí cenu energií a pohonných hmot.

TIP: Krypto je jedním ze způsobů, jak se bráníme, říká ukrajinský politik

Právě kvůli rostoucím cenám paliv lze očekávat, že inflace nadále poroste a uvidíme ještě větší pokles kupní síly. Ceny rostou také v USA, kde index spotřebitelských cen za únor vzrostl o 7,9 % oproti předchozímu roku, což je nejvyšší úroveň od ledna 1982.

Toto 40leté maximum stupňuje tlak na zvyšování úrokových sazeb Fedu. Ve snaze zastavit tento trend se očekává, že centrální banka USA příští týden oznámí první ze série zvýšování úrokových sazeb zaměřených na zpomalení inflace.

Advertisement

Bude to poprvé za více než tři roky, a bude to znamenat obrat od politiky nulových úrokových sazeb a bezprecedentních peněžních injekcí pro ekonomiku.

 

Kraken rozdává 1 000 USD v BTC Ukrajincům! Část prostředků jde z obchodování v Rusku

Biden inicioval kryptoregulace. Co bude znamenat historický výkonný příkaz pro krypto?

NFT hype opadl a ethereové transakční poplatky klesly na 6měsíční low

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.