Čtvrtek, 2 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Fed se ve zprávě o kolapsu Silvergate nehlásí k odpovědnosti za sazby. Na vině je kryptosektor a management banky

Centrální banka USA provedla vyšetřování Silvergate Bank, které zjistilo, že její kolaps byl způsoben závislostí na kryptodepozitech a „neefektivním“ vyšším managementem.

Úřad generálního inspektora rady Fedu ukázal prstem na změnu strategie Silvergate zaměřenou na „zákazníky zapojené do krypto aktivit“ v roce 2013. To ve spojení s chybami vedení banky mělo být tou hlavní příčinou, proč banka na jaře padla.

Koncentrace Silvergate na depozitní zákazníky v kryptoprůmyslu, rychlý růst a vícevrstvá rizika financování vedla k dobrovolné likvidaci banky.

Silvergate rychle expandoval z málo známé instituce na začátku roku 2010 a stal se přední bankou pro krypto klienty. Vklady rostly z 1 miliardy USD v roce 2017 na 16 miliard USD do roku 2021. Problém podle Fedu je, že se stal v podstatě jediným oborovým věřitelem, přičemž drtivá většina klientských vkladů byla nepojištěná a neúročená.

Stablecoin EURC podložený eurem od společnosti Circle je nyní k dispozici na Ethereu, Avalanche a Stellaru

Fed dále nepřímo přiznává, že se mu z nějakého důvodu nepodařilo banku přesvědčit, aby řádně dodržovala stávající bankovní předpisy a zavedla nová opatření na ochranu před riziky. Nezmiňuje však jako součást problému své prudké zvýšení do té doby prakticky nulových sazeb, natož pak systém částečných bankovních rezerv, který vytvořil fenomén tzv. runů na banky.

V případě Silvergate to však nebyl run na banku, ale prostý odliv kapitálu, který byl zapřičiněn jak obecným ochladnutím kryptomarketu, kde byla tato banka přeexponovaná, tak i kolapsem kryptoburzy FTX a dalších firem kryptosektoru, které smetla společná lavina během poslední kryptozimy.

Problémy banky se však i podle Fedu nesoustředily pouze kolem kryptoměnového průmyslu. Vrcholové vedení banky mělo zásadní nedostatky, které vedly k nekompetentní a neefektivní podnikové struktuře, která nedokázala řešit řadu rizik přítomných v té době.

Kromě toho nepotismus, doložený v několika rodinných vztazích mezi členy týmu vyššího vedení banky, podkopal efektivitu funkce řízení rizik banky.

Představenstvo a vrcholový management Silvergate byly neefektivní a korporátní správa a řízení rizik banky nedržely krok s rychlým růstem banky, rostoucí složitostí a vyvíjejícím se rizikovým profilem, uzavřela zpráva.

Silvergate zaznamenala obrovské propady akcií začátkem ledna, když vyšlo najevo, že kolaps FTX a další problémy kryptosektoru vedly k odlivu vkladů v Q4 2022 z 11,9 miliardy USD na 3,8 miliardy USD, což představuje pokles o 68 %. Banka se to pokusila rozdýchat, ale nakonec v březnu 2023 zbankrotovala.

Silvergate nebyla jedinou bankou, která letos vyhlásila bankrot. Totéž se dotklo řady dalších bank, které nebyly nijak zapojeny do kryptosektoru. Tehdy se ukázalo, jak rostoucí úrokové sazby podkopávají hodnotu “relativně bezrizikových” státních dluhopisů – vydaných s nižším výnosem v době, kdy byly sazby nižší.

Řada bank právě v těchto cenných papírech uchovává značnou část rezerv a problém nastává, když je taková banka donucena je odprodat ve ztrátě, například odlivem klientských vkladů z jakéhokoli důvodu. Fed si je tohoto problému dobře vědom a potvrdil to, když v březnu po pádu SVB a několika dalších zavedl svůj záchranný program financování pro banky, které mají problémy s likviditou.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *