Úterý, 18 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Globální dluh dosáhne před Novým rokem ATH – 255 bilionů dolarů! To je 32 500 USD na každého pozemšťana

Světový dluh je na cestě za dalším novým rekordem před příchodem Nového roku 2020. Zadlužení přitom stále roste, jen za první pololetí 2019 o 7,5 bilionu dolarů. Nejvíce se letos zadlužovaly Spojené státy a Čína.

Při čtení možná již uvažujete o existenci mimozemského života. Ne, prosím pěkně, ač se to zdá neuvěřitelné, takto jsme se dokázali zadlužit sami sobě. Je to možné, protože fiat měny jsou v zásadě peníze jako dluh – jak se výstižně nazývá jeden známý dokument o penězích od Paula Grignona. Více si o fiat měnách můžete přečíst ZDE.

Světový dluh na rekordní výši

Jak informovala agentura Reuters, před koncem 2019 a příchodem roku 2020 světový dluh opět trhá rekordy. Odhadované světové zadlužení bude na Nový rok dle Institutu mezinárodních financí (IIF) dosahovat výše 255 bilionů dolarů. To odpovídá dluhu cca 32 500 na každého ze 7,7 miliard obyvatel Země.

V průměru tak každý člověk na planetě v přepočtu na Kč dluží cca 742 000 korun. Přibližně 60 % letošního přírůstku dluhu pocházelo z USA a Číny.

Statistiky

Za posledních 10 let stoupl podíl státních dluhopisů na trhu dluhopisů ze 40 na 47 %, zatímco podíl bankovních dluhopisů klesl asi o 10 %, z 50 % na cca 40%. Zbytek pak tvoří podnikové dluhopisy.

Analýza od Bank of America uvádí, že od kolapsu americké investiční banky Lehman Brothers si vlády půjčily 30 bilionů dolarů, společnosti vzaly úvěry ve výši 25 bilionů dolarů, domácnosti 9 bilionů dolarů a banky 2 biliony dolarů.

Údaje IIF jsou založené na statistikách Banky pro mezinárodní vypořádání (Bank for International Settlements) a Mezinárodního měnového fondu (International Monetary Fund). Uvádí, že dluh mimo finanční sektor dosáhl vrcholu, a to 190 bilionů dolarů, tedy 240 % světového hrubého domácího produktu (HDP).

 

světový dluh

Závěr

Světový dluh stále jen roste a celkové zadlužení všech vlád a soukromého sektoru dohromady na celém světě se s příchodem Nového roku 2020 odhaduje na úctyhodných 255 bilionů dolarů. To je pro zajímavost asi 2000násobek celkové tržní kapitalizace Bitcoinu.

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

Co číst dále?

BREXIT | Británie zná výsledky předčasných voleb – lidé zvolili respekt k referendu a potvrdili odchod z EU

Zdroj:
https://www.reuters.com/

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *