Některé evropské burzy končí kvůli KYC a AML! Nechcou špehovat uživatele, zavírají

0
AML,KYC,zavřeno, končí, směrnice, kryptoměny, osobní údaje, soukromí

Zákony proti praní špinavých peněz, známé pod zkratkami KYC a AML, vedly v Evropě k uzavření či omezení již několika burz či jiných kryptoměnových společností. Raději zavřou, než by tato pravidla implementovaly.

KYC a AML

KYC

Know Your Customer, angl. poznej svého zákazníka, je proces vyplývající z AML regulace. V rámci KYC je každá povinná osoba, např. všechny kryptoburzy a směnárny, nucena vyžadovat a skladovat citlivé osobní údaje svých uživatelů. Tato data jsou předávána, často dlouhodobě uchovávána a slouží jako lákadlo pro hackery, kteří již v minulosti osobní dokomunty uživatelů kryptoburz vykradli.

S osobními daty se následně obchoduje a není výjimkou, že si tak skuteční zločinci dokážou odcizená data levně obstarat a použít pro registraci či jinak zneužít, zatímco slušní uživatelé kryptoměn jsou špehováni. Kryptokomunita se většinou shoduje, že riziko v tomto případě zdaleka převyšuje případný přínos, který v zásadě nikdy nebyl prokázán.

Tip: Mezinárodní Finanční Komando FATF a Zákony, Které Zničí Bitcoin

AML

Anti Money Laundering, angl. proti praní špinavých peněz, je souhrnné označení pro zákony, směrnice a nařízení, které mají za cíl bojovat proti praní peněz a souvisejícím prohřeškům, ale hodí se i slůvka jako terorismus či organizovaný zločin. V EU jsou implementovány na základě tzv. směrnic, což jsou v zásadě nařízení, jimiž EU diktuje zákony, které jsou následně jednotlivými členskými státy povinně implemenovány do právních systémů.

A právě další taková AML implementace proběhne ke dni 10. ledna 2020, kdy má být členskými státy EU transponována již pátá AML směrnice. 5AMLD ukládá přísnější povinnosti podávání zpráv o vlastnících kryptoměn. Nová směrnice vyžaduje, aby se burzy a poskytovatelé peněženek zaregistrovali u místních úřadů a provozovali finanční zpravodajské jednotky získávající adresy a totožnosti vlastníků kryptoměn.

Tip: Česká Republika Plánuje Přísnější Kryptoregulace, Než Vyžaduje Brusel

Bottle Pay

Ačkoli se v UK blíží Brexit, AML implementace zřejmě stihne proběhnout a dosud není jisté, zda bude mít odchod z EU vliv na AML zákony ve Spojeném Královsví. Anglická kryptoplatební společnost Bottle Pay již oznámila,  že silně nesouhlasí s pravidly KYC a AML. Raději zavřou, než by takový zakon poslechli.

Uvedli:

„Nejsme ochotni tak radikálně a negativně změnit současný uživatelský zážitek a přinutit k tomuto [KYC] naši komunitu.”

„Abychom si udrželi integritu jako poskytovatelé služeb a chránili zájmy našeho týmu, investorů a uživatelů, přijali jsme bolestivé rozhodnutí zcela zrušit program Bottle Pay, než abychom se stali subjektem, na který se vztahují tato nová nařízení.“

Mining pool Simplecoin a bitcoinová herní platforma Chopcoin

Dle slov spoluzakladatele Christiana Griegera má Simplecoin 42 000 uživatelů a Chopcoin 305 000. Obě spoelčnosti ukončí činnost. Zavírají kvůli AML směrnici č. 5, která nabývá účinnosti 10. ledna 2020. Dle oznámení končí k 1. lednu 2020, protože nová pravidla vyžadující KYC jdou proti těm, která mají chránit soukromí uživatelů.

Advertisement

Simplecoin k tomu uvádí:

„Až zákony vstoupí v platnost, budeme nuceni požadovat, abyste se, uživatelé, identifikovali pro účely boje proti praní špinavých peněz. Těžba by měla být dostupná každému a my odmítáme ohrožovat soukromí našich uživatelů.”

Závěr

Nepříjemné regulace nutí čestné a konzistentní společnosti, které si zakládají na soukromí uživatelů, odejít, což je skutečně politováníhodné. Jsme svědky toho, jak některé burzy a další kryptopodniky raději zavírají, než by se podřídily zákonům, které nepovažují za správné a které by z nich v zásadě udělaly zpravodajské jednotky v rukou státu, namířené proti uživatelům.

Perlička závěrem: Když jsem byl nedávno koupit baterii, v elektru mi řekli, že musím znát číslo objednávky – nestačí říct jméno, „protože GDPR…” Říkám si, k čemu mi to je, když někde o mě mají úplně vše a můžu jen čekat, kdy to padne do rukou nějakému hackerovi.

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

Co číst dále?

HODL | Jak vydělat na kryptoměnách peníze a co je vlastně kryptoměna

Zdroje:
https://www.theblockcrypto.com/
https://www.theblockcrypto.com/

Advertisement

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *