Úterý, 5 prosinceVítejte na hodlerském webu! ** KYTKA JE ZPĚT! **

HODL | Strach: Jak se vyrovnat s obavami z rizika nákazy koronavirem a spojitost s hodlery

Milí čtenáři, je neděle a opět tu máme náš týdeník pro hodlery. V dnešním díle to bude takové zamyšlení, protože současná situace ve světě k zamyšlení vyzývá. Na malou chvíli jsme se zastavili. Dalo by říct, že jsme s otevřenou pusou sledovali, jak koronavirus pozastavil náš systém. Již v úvodu bych vás proto chtěl trochu uklidnit, ale zároveň podpořit v opatrnosti.

Zastavme se, zamysleme se, ale nemějme strach

V kryptosvětě často poukazujeme na problémy fiat měn. Když banky začnou tlačit do oběhu peníze, vytvářet je ze vzduchu, zatímco my pro ně musíme pracovat, tak se někdy ptáme, proč vlastně platíme ty daně, když si to jednoduše můžou vytisknout. Víc peněz znamená víc pokácených lesů, víc dluhů, vyšší inflace, to znáte, že? Ale nezapomínáme na něco? Nové peníze přece logicky znamenají také to, že si za ně v důsledku někdo koupí nějaké zboží a služby. Při službách se spotřebuje materiál, při výrobě zboží ještě víc a taková činnost znamená, vzít si něco ze zdrojů této planety a samozřejmě také dojde k zanechání ekologické stopy.

Chci říct, že to není jen o fiat penězích samotných, ale má to vliv na řadu dalších věcí. Stejné je to s celou naší ekonomikou, která funguje na principu růstu HDP. Když čtete nebo v televizi posloucháte o záchraně ekonomiky, nemyslí se tím ekonomika jako taková. Ekonomika se v podstatě zastavit nedá – dokud tu budou lidé, kteří si mezi sebou potřebují ke svému přežití něco směňovat. Nemějte tedy strach, že se ekonomika nějak zhroutí a bude se vším konec, to se samozřejmě nestane.

Co se možná stane je, že se HDP, což lze bez nějakých pouček výjádřit jako množství všeho, co se u nás vyprodukuje za rok, nebude letos růst. Koronavirus nás donutil sedět více doma, nejezdíme tolik na výlety, za kulturou, do restaurací, a tak dále. Možná nyní odložíte nákup auta, kola, atd., ale možná na druhou stranu nakoupíte větší zásobu Anti-Covid dezinfekce. To by mimochodem již brzy díky rychlé reakci celé řady podniků nemusel být takový problém, takže různí šmejdi, kteří zdesetinásobili ceny, budou mít již brzy utrum. Řekněme ale, že HDP nebude růst, nebo že klesne. Je to reálně takový problém?

 dezinfekce, dezinfekční, koronavirus, strach, mýdlo, gel

Čeho se bojíme?

Prakticky to problém je. Pokles produkce je spojen s tím, že někteří producenti jednoduše zjistí, že nejsou potřební. Jinými slovy zbankrotují. Tržní ekonomika je v tomto směru neúprosná a silnější vyhrává, trochu jako v džungli. V podstatě se tedy bojíme toho, že příjdeme o peníze a nebudeme mít za co žít, což je vážný problém. Ale je strach skutečně na místě? Připomeňme, že když HDP klesá dvě čtvrtletí po sobě, je to recese, když v řadě 4, jmenuje se to krize. Zastavme se nyní a zkusme se zamyslet. Co nás učí koronavirus? Já bych řekl, že je to hledání opatření, která jsou zaměřena na lidi. Je to svým způsobem vzácná chvíle, kdy vidíme politiky reálně dělat něco pro nás všechny, pro naše životy a zdraví. Ekonomika se samozřejmě musí řešit také, ale v zásadě jde v otázkách života a smrti na druhou kolej, což je v posledních desetiletích mimořádný jev.

Tip: Strach je zneužitelný k pošlapání lidských práv a svobod

Číslo vs. člověk

Nemějte tedy strach. Já to chápu, když lidé začnou být nervózní, protože najednou vidí, že je něco jinak. Skoro jako by někdo ve vlaku zatáhl za záchrannou brzdu. Řekl bych, že dokud náš svět funguje tak, že se i systém zastaví, když je člověk v ohrožení, tak máme šanci přežít. Přiznejme si, že náš systém postupně nabyl obludných rozměrů a člověk se před ním necítí zrovna v rovnocenném postavení. Ale v tuto chvíli se karta aspoň na chvíli obrátila. I proto si myslím, že z hlediska tohoto pohledu skutečně můžeme zůstat klidní, neříkám že lehkovážní, ale nemusíme mít strach. A nebojme se ani toho, že teď potkáváme lidi v rouškách, je to jen ochranné opatření, podobně jako když venku prší a vezmete si nějakou plášťenku, deštník, nebo zůstanete doma.

Nejsem znalec na krize a jestli tato situace přeroste v rok poklesu HDP, budu stejně zvědavý jako mnozí z vás. Ale proč se bát, když nyní máme čas přemýšlet. Promarnit to by přece jen byla škoda. To je jako jízda v autě. Ze začátku možná budete mít velký strach, protože chyba ve velké rychlosti znamená velké ohrožení, ale časem převáží opatrná jízda a poměrně dobrá znalost toho, na co si dát pozor a co sledovat, aby člověk minimalizoval riziko. Podobné je to i s tou ekonomikou. Když se zaměříme jen na růst, tedy rychlost, a na lidi zapomeneme, bude to velice nebezpečné.

Co z toho plyne a jak se připravit?

V zásadě jde o to udělat opatření, která jsou zaměřená na lidi, což se nyní děje a napište nám do komentáře, kdo jste již zažli nějakou krizi a sledovali jste to, jestli se častěji řešila ekonomika, nebo lidé a jak jim pomoct. My v kryptosvětě hodně kritizujeme fiat peníze. Když se vytisknou ze vzduchu, lidé ztrácejí kupní sílu a nic z toho nemají. Nedostanou část nových peněz rovným dílem, ale dluh je nás všech. Cílem je ekonomika. Stát nebo centrální banka to takzvaně lije do ekonomiky. Banky nás ale neuživí, když příjde krize, začne se propouštět a krachovat. Lidi potřebují jídlo, vodu a další základní potřeby a v tom osobně vidím ten rozpor, když se stát snaží něco dělat proti krizi. Nedělá to pro lidi a proto to nefunguje. Proto bych řekl, že jestli nás koronavirus nyní něco učí, může to být skutečně ochota se zastavit a uklidnit, nemít strach a použít maximum bezpečnostních opatření, aby lidi byli v pořádku. Ekonomika jako taková totiž hladem ani žízní netrpí a meziroční pokles jí nijak neublíží.

Tip: Myslete na zdraví

Závěr

A jak to celé souvisí s hodlery? Co bylo řečeno vlastně analogicky platí i pro každého investora, klidně i podnikatele. V první řadě tedy pochopit svůj strach – často ze ztráty – a následně ho odbourat tím, že budete investovat tak, aby riziko bylo minimální. Jistotu nemáte nikdy, ale člověk s tím dokáže žít, když udělá vše jak umí nejlépe k tomu, aby byl v bezpečí. Zachovejme tedy klid a rozvahu v tomto poněkud těžkém čase, kdy venku řádí pandemie. Hlavně se uklidněte a nepanikařte ani z roušek. Je to zvláštní pohled a může to působit trochu děsivě, ale toto jsou opatření zmenšující riziko. Děsivé by naopak bylo, kdybychom dělali jako že nic.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Coinbase

Registrací na Coinbase přes náš odkaz získáte zdarma 10 USD v bitcoinech po prvním nákupu kryptoměny.

VÍCE ZDE

Binance

Registrací na burze Binance přes náš odkaz získáte doživotní 10% slevu na obchodních poplatcích.

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *