Čtvrtek, 22 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

HODL | Využití a výhody blockchainu pro dodavatelský řetězec (supply chain)

Dodavatelský řetězec (anglicky supply chain) je systém plánování a organizace procesů na cestě zboží a služeb od výroby až k zákazníkovi. Spotřebitelský řetězec zahrnuje tok informací, tok materiálu a také finance, tedy tok kapitálu. Tyto systémy jsou mnohdy až překvapivě sofistikované, do hry vstupuje celá řada kroků a každý z nich je v rámci dodavatelského řetězce pečlivě promyšlen a optimalizován. V tomto článku se budeme věnovat využití blockchainu a kryptoměny v rámci těchto procesů.

dodavatelský řetězec a blockchain

Dodavatelský řetězec začíná dodáním surovin od dodavatele výrobci a končí dodávkou konečného produktu uživateli, popř. zpětným odběrem (např. vratných lahví). Zavedení správného systému řízení dodavatelského řetězce může přinést výhody, jako je snížení režijních nákladů a zlepšení kvality, ale také omezení podvodů a falzifikátů, v některých případech i zvýšení tržeb.

Výhody blockchainu pro supply chain

Současné dodavatelské řetězce narážejí na problémy, jako přesnost dat, či omezená možnost sledování produktů a další. Řadu těchto problémů je možné vyřešit pomocí technologie blockchain. Mezi její výhody patří:

Transparentnost

Blockchain nabízí možnost sledování v reálném čase. To pomáhá třeba při řešení sporů. Např. při uvíznití zboží jej lze okamžitě dohledat či najít s velkou přesností bod, kde došlo k chybě. Každá jednotlivá operace probíhající v dodavatelském řetězci je zaznamenána v blockchainu, aby ji mohli vidět všichni. K jakkoli velké databázi lze přistupovat z mnoha míst po celém světě. Transparentnost dat může dále umožnit zvýšit účinnost a bezpečnost dodavatelských řetězců a může mít pozitivní dopad na skladování, dodávky a platby.

Data

V dodavatelském řetězci blockchain nabízí nesmírně cenná data. Tato data jsou ucelená, transparentní a jejich využití umožní výrobcům, logistice a dokonce i koncovým uživatelům tedy zákazníkům (což je velký trend) sledovat celý dodavatelský řetězec. To mimo jiné umožní data zpětně analyzovat a používat prediktivní proces sledování pro lepší kvalitu produktů. Zákazníci pak ocení možnost znát přesný původ surovin pro výrobu jídla, pravost léků, či autenticitu značkového zboží, atd.

Neměnitelnost

Žádná data přidaná do blockchainu nemohou být změněna. Není proto možné s daty zpětně manipulovat. Vše, co se jednou uloží na blockchain, tam již zůstane, což platí jak pro každé plánované operace, které se během průběhu zaznamenávají, tak i pro jakékoli případné opravy, údaje o ztrátě surovin na cestě, apod. Nic nelze zpětně měnit, což je skutečně jednou z velkých výhod blockchainu.

Podvody a falzifikáty

Díky použití blockchainu dochází k výraznému snížení množství chyb. Navíc, pokud je každý pravý výrobek pečlivě sledován a zákazník má možnost jej dohledat, nebude nakupovat kopie a falzifikáty. Když bude tato možnost chybět, už to samo o sobě prozradí drtivou většinu podvodníků a falešného zboží. Zákazník díky tomu získává větší jistotu, že kupuje skutečně kvalitní zboží a má vysoce nadstandartní přehled o jeho původu, jakož i o původu jednotlivých surovin.

Decentralizace

Existují centralizované blockchainy, ale výhodou kryptoměn, určených pro dodavatelský řetězec, je decentralizace, jaké podnikové blockchainy nedosáhnou.  Mezi supply chain kryptoměny patří VeChain (VET), Waltonchain (WTC), či TeeFood… V rámci decentralizace jednak nedochází k tomu, že má každý subjekt vlastní informace, které se vzájemně  liší, a navíc skutečně platí všechny výše zmíněné výhody, včetně neměnitelnosti. Absence centrálního bodu je zde náhrazena celou decentralizovanou sítí. Když jsou informace jednou přidány do blockchainu,tak mohou všichni účastníci vidět všechna uložená data.

Závěr

Blockchain nabízí řadu výhod pro dodavatelský řetězec, mezi které patří data, která jsou transparentní, neměnitelná a bezpečně uložena v decentralizované databázi. I díky těmto výhodám se supply chain kryptoměnám daří získávat nová partnerstí a nacházet využití ve skutečném světě. Pomáhají sledovat značkové zboží, léky, potraviny, alkohol a drahá vína, olivový olej, vzácné série obuvi a mnoho dalšího.

 

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu, Twitteru a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

Co dále

Justin Sun koupil Steemit! Blockchainovou platformu i kryptoměnu STEEM čekají velké změny

Zdroj:
https://www.cryptonewsz.com/

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *