Pátek, 26 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Itálie Přichází s Mini-BOTy | Možná Paralelní Měna k Euru a Příležitost pro Růst Bitcoinu

Ahoj hodleři, jistě jste si již někdy položili otázku, zda může Bitcoin nahradit fiat peníze. V dnešním článku se společně podíváme na zprávu, která přichází z Itálie. Italská vláda totiž přišla s tím, že vytvoří něco jako paralelní měnu – mini-BOT. Není to sice Bitcoin, ale otevírá to cestu, která směřuje k možnému přijetí alternativní měny. Má to však i několik “ale”.

Itálie zavádí paralelní měnu (?)

To souvisí s jednotnou měnou – eurem, které by v Itálii mělo dostat konkurenci a alternativu v podobě mini-BOTů. Všichni si jistě pamatujete na dobu, kdy se k nám dostávaly zprávy o plýtvání a rozhazování Řeků. Měli jsme věřit, že si za svoji situaci mohou sami a že je to jejich životní styl, co je dostalo do takových problémů. Je na řadě Itálie?

Italská krize?

Nyní to vypadá, že se do podobných problémů dostává Itálie. Jsme svědky toho, jak se některé řekněme odstrčenější země dostávají do ekonomických kolapsů, zatímco velmoci si tvrdě hájí své zájmy. A stále častěji je řeč o krizi. Youtuber z kanálu Bitcoin – Investícia do budúcnosti BFI nedávno natočil video, kde mimo jiné poukazuje na extrémní zadlužení. Čtěte až do konce a v závěru se na něj společně podíváme.

Pravdou je, že to není jen Itálie či Řecko, ale prakticky všechny země světa. Dluh je nesplatitelný a nechme chvíli stranou naše sympatie k té či oné straně či nadvládě, objektivně je v ekonomickém systému cosi shnilého a hodně to souvisí s fiat měnou, která původně vznikla z potvrzenek o uložení zlata v bance.

mini-BOT

Itálie přichází z něčím, co jim umožní splatit nějaké dluhy dalším dluhem. Jelikož přijetím eura ztratili možnost vytisknout si více Lir, což byla do roku 2002 jejich státní měna, tak zřejmě zkoušejí něco jiného. Italská vláda chce vydávat mini-BOTy. Nejedná se o nějakou fiat měnu a už vůbec ne kryptoměnu, ale o jakousi formu státních dluhopisů.

Význam slova BOT

BOT je běžný (italský) státní dluhopis vydávaný v minimální nominální hodnotě 1000 eur a v násobcích této částky. Funguje to tak, že si ho můžete zakoupit s určitou slevou a po uplynutí doby, na kterou je emitován (obvykle 3, 6, 9, nebo 12 měsíců) ho můžete odprodat zpět za nominální hodnotu. Rozdíl se nazývá diskont a v Itálii z něj zaplatíte 12,5% daň.

Mini-BOT

Prakticky totéž co BOT, jen v nižších nominálních hodnotách – např. 5, 10, 20, 50 a 100 eur a nemají lhůtu. Narozdíl od současných vládních dluhopisů by byly v papírové formě. To se již začíná podobat běžným bankovkám, resp. v tomto případě státovkám – tedy penězům emitovaným státem.

Výhoda pro Bitcoin?

Co vidíme? Máme zde další zemi, která se v EU dostává do problémů. Zatímco tento krok Itálie řada renomovaných ekonomů kritizuje, Itálie se v tomto nijak neliší od většiny ostatních zemí světa, které se taktéž zadlužují. V čem by to však mělo být výhodné pro Bitcoin a kryptoměny? Ve skutečnosti jde o jednu důležitou věc.

Stále častěji se dohadujeme, jak se bude Bitcoin

chovat v krizi. Faktem je, že to nikdo z nás zatím neví a můžeme jen hádat. Jednu věc však již víme, a sice, že pokud se dostane do problémů státní, resp. bankovní měna, je to silný růstový faktor pro Bitcoin. Jinými slovy, pokud by příští krizi spustilo něco v souvislosti se státním zadlužením a významnou fiat měnou, jako je dolar či euro, tak Bitcoin s největší pravděpodobností výrazně poroste.

Italská paralelní měna je nezákonná

A ještě zde máme jeden zajímavý fakt, spojený s touto zprávou. V eurozóně má na peníze monopol Evropská centrální banka (ECB). Tedy Itálie nemůže řešit problémy své ekonomiky na státní úrovni prostřednictvím své centrální banky. Pokud by se tedy skutečně Mini-BOTy začaly používat jako paralelní měna, způsobilo by to zřejmě nucený odchod Itálie z eurozóny.

Závěr

Itálie je zadlužená a její vláda to chce řešit pomocí jakýchsi Mini-BOTů, což jsou v podstatě státní dluhopisy vydávané v nízkých nominálních hodnotách na neomezenou dobu. Tyto poukázky připomínají státovky a mohly by začít sloužit jako paralelní měna.

Šíří se kritika Itálie z dluhové nekázně a někdo dokonce tvrdí, že by to mohlo vyvolat další krizi. Itálie však v porovnání s řadou dalších zemí (včetně USA či Japonska) nemá největší veřejné zadlužení na obyvatele, což působí poněkud pokrytecky. Jsme svědky rostoucího napětí v eurozóně a toho, jak další stát čelí finančnímu a mediálnímu tlaku spojenců. Určitě se tedy nejedná o dobré zprávy, byť Bitcoinu by případná měnová krize mohla pomoct v růstu.

-Kytka (fb stránka; decentralizované platformy: Steemit, Publish0x)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Sleduj nás na Facebooku, Instagramu a přidej se do naší diskuzní HODL skupiny. Využij také odkazy na decentralizované platformy výše. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Video

Prní video, které vám v souvislosti s dnešním článkem doporučujeme zhlédnout, je z kanálu Crypto Invest SK/CZ. Pokud jste se divili, kde je tento youtuber, tak nekončí, ale musel se dočasně přesunout na nový kanál…

https://youtu.be/D89IpwWGVm4?t=553

A níže si ještě můžete zkouknout slíbené video varující před vysokým zadlužením a nabízející řadu zajímavostí a informací. Jako vždy platí, že proklikem se přesunete přímo na daný kanál a můžete autora odměnit třeba lajkem.

Zdroje:
https://www.nytimes.com
https://www.spiked-online.com/
https://www.ccn.com/
https://it.m.wikipedia.org/
https://www.open.online/
https://www.borsaitaliana.it/

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *