Úterý, 25 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Izrael banuje hotovost; Robopes bude pátrat po BTC; Inflace v eurozóně láme další rekord: Zprávy týdne

Vítejte u dalšího dílu pondělních Zpráv týdne na českém hodlerském webu. Bitcoin aktuálně mění majitele za 23 423 USD. Jde o růst asi o 6,7 % za poslední týden. V zisku skončil červenec, do kterého hlavní kryptoměna vstupovala na ceně okolo 19 200 USD. Dominance BTC od minulého dílu naopak klesla, a to o půl procenta na 41 %. Z altcoinů v top10 si pak nejlépe vedly BNB a Ethereum s růstem o 12,7 % resp. 11,35 procenta.

Izrael banuje hotovost

Od 1. srpna Izrael omezuje použitelnost fyzických peněz. Země zakáže hotovostní transakce v hodnotě nad 4 400 USD a obchodní transakce nad 1 760 USD (resp. transakce zahrnující ekvivalentní částku v šekelech).

Pod přísnější limit spadají dary, půjčky a platy i další platby související s podnikáním, zatímco hranice 15 000 šekelů (4 400 USD) platí při osobních transakcích.

Izraelci, kteří by i přes toto omezení použili hotovostní platby nad limit, se mohou dočkat pokuty ve výši 15 % až 30 % z hodnoty příslušné transakce. Zákon má bojovat proti kriminalitě.

Omezování finanční svobody má v budoucnu v zemi pokračovat. Očekávají se opatření zakazující Izraelcům držet doma více než 200 000 šekelů (58 660 USD) v hotovosti.

V červnu Bank of Israel oznámila, že koncem tohoto roku otestuje proveditelnost digitální měny centrální banky (CBDC), přičemž výsledky se očekávají do konce roku 2022.

TIP: Bitcoin a kryptoměny poslouží jako hotovost budoucnosti

Robopes bude pátrat po BTC

Příběh téměř jako ze sci-fi románu začal v roce 2009, kdy James Howells vytěžil 8 000 BTC. Nešťastný občan Newportu ve Walesu poté omylem vyhodil svůj pevný disk, na kterém měl uložené klíče, společně s dalšími “nepotřebnými” věcmi.

Říká, že měl dva stejné pevné disky. Následovala záměna, která měla na jeho finanční bohatství srovnatelný vliv, jako atrapa pistole s funkcí zapalovače na nos komisaře Dreyfuse.

Howells po této události strávil následujících devět let života vyřizováním povolení od místních úřadů, aby vykopal svůj pevný disk ležící někde v hlubinách skládky. Jeho prosbě však úřady nevyhověly z důvodu ochrany prostředí. 

Bitcoiny v aktuální hodnotě přes 153 milionů dolarů má nyní hledat tým složený z robotických psů, lidské práce a strojů umělé inteligence, které by měly prozkoumat oblast způsobem, který nepoškodí přírodní krajinu.

Pátrání může trvat až 3 roky a bude stát 11 milionů dolarů. Stroje nejprve vyhrabou odpadky a připraví skládku k průzkumu. Následně by 24hodinové CCTV kamery, robotičtí psi a stroje s umělou inteligencí pročesávaly oblast dnem i nocí, dokud nenajdou pevný disk. Jakmile bude mise dokončena, tým po sobě uklidí a recykluje odpadky.

Pokud se vnitřní disk vyrobený z kovu nebo skla, na kterém jsou uložena data, nerozbije, je údajně asi 80% až 90% šance, že zařízení bude fungovat a bude možné obnovit přístup k bitcoinům. Zda úřady na takový průzkum přistoupí však i přes ujištění o nezávadnosti plánu v tuto chvíli není jasné.

TIP: Federální rezervní systém zvýšil úrokové sazby o dalších 0,75 %

Inflace v eurozóně láme další rekord

Inflace v eurozóně se nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Podle Eurostatu v červenci stoupla z červnových 8,6 procent na 8,9 %. Evropský statistický úřad k tomu údajně došel odhadem.

I přes několik měsíců trvající prudkou inflaci ECB poprvé zareagovala až minulý týden, kdy zvýšila úrokové sazby na 0,5 %. Šlo o první zvýšení sazeb v eurozóně od roku 2011. Skončily tak nulové sazby, které se zde držely od roku 2016.

Zatímco země eurozóny, ani ČR, technicky nejsou v recesi, Spojené státy zaznamenaly pokles HDP za druhé čtvrtletí v řadě.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *