Má ještě cenu investovat do zlata a stříbra?

gold, zlato, zlata

Zatímco akcie dosahovaly slušných zisků a Bitcoin našel nové ATH, zlato za rok 2021 dokonce kleslo. Někteří investoři hovoří o konci éry zlata a stříbra jako zajištění proti inflaci.

Má ještě smysl investovat do drahých kovů?

Pokud se podíváme na to, co dělalo zlato minulý rok, situace nevypadá příliš lákavě. Zlato se v lednu pohybovalo na ceně cca 1950 USD za unci, zatímco na konci minulého roku už stálo méně než 1830 dolarů.

Inflace v mnoha regionech po celém světě dosahuje rekordů za mnoho desetiletí. Zlato a stříbro byly dříve jakožto tradiční peníze považovány za aktiva, která inflaci odolávají. Mnozí si kladou otázku: nemělo by tedy zlato a stříbro růst? Proč tato aktiva v roce 2021 nedokázala investory ochránit před inflací? A neskončil už náhodou jejich čas?

Na hodlerském webu nám jde především o objektivitu a proto se podíváme na zlato na delším časovém rámci. Rok je totiž pro toto prastaré aktivum směšně krátká doba. Navíc, na rozdíl od Bitcoinu, který je extrémně mladým aktivem, které roste společně se svým postupujícím masovým přijetím, zlato má své cykly mnohem dlouhodobější.

Abyste se zajistili proti inflaci, budete muset zlato nakoupit nikoli na pár let, nebo dokonce jen jeden rok, ale spíše na několik desetiletí. Schovejte si pár cihliček ve třiceti a v důchodovém věku nemusíte litovat. Podívejme se nyní na zlato z dlouhodobého pohledu. Níže je logaritmický graf mapující celou historii vývoje ceny žlutého kovu po Nixonově zrušení zlatého standardu v roce 1971.

Jak dlouhé jsou cykly u Bitcoinu? To je nově předmětem velkých diskuzí, protože se má za to, že by se mohly začít prodlužovat. Nícméně, dosud se dlouhodobý cyklus hlavní kryptoměny uvažoval nejčastěji v průměru kolem 4 let, což se shodovalo s pravidelným půlením růstu nabídky (tzv. halving). Mnozí z vás si pamatují bitcoinový bear market v roce 2018 až 2019. Bitcoin se vyhrabal z dlouhodobého downtrendu za méně než 2 roky. Naproti tomu zlato mělo svůj poslední velký bear market přibližně mezi lety 1980 až 2000, tedy dobrých 20 let.

Graf, který vidíme výše, nevypadá vůbec špatně a jeho jediným problémem je extra dlouhý časový rámec. Na zhodnocení si v případě zlata budete zkrátka muset počkat mnohem déle.

TIP: BlockFi recenze: Vydělávejte úroky ze své kryptoměny, zatímco spíte [aktualizace 2022]

Závěr

Oproti Bitcoinu má zlato celou řadu nevýhod. Riskujete, že si svou minci či slitek vystavíte do vitríny a budete denně ztrácet čas kocháním nad jeho krásou. Problémem je také nízká likvidita, neprodáte ho totiž kdykoli na pár kliků na Coinbase

Advertisement
, jako BTC. Ve větším množství může zlato a stříbro vyžadovat nějaký fyzický trezor či jiné úložiště a v případě potřeby nebude vždy snadné ho dostat přes hranice, natož tak používat k platbám.

Navzdory uvedeným faktům zlato určitě nepatří do kýblu na staré železo, metaforicky řečeno. Zlato dlouhodobě odolává nejen inflaci, ale je také významým hedgem proti pádům korporací, ekonomik, inflací spalovaných fiat měn či dokonce pádům celých systémů, a to právě díky své dlouhodobé životnosti. Bitcoin a celý kryptotrh je tu stále příliš krátce na to, abychom ho mohli označit za jakéhosi nástupce či dokonce náhradu tisíceletí starých peněz. To by byla ohromná arogance. Stejně tak by bylo přitažené za vlasy na základě vývoje ceny za jediný rok vyhodnotit, že zlato již neplní roli zajištění proti inflaci. Ale na našich závěrech až tak nazáleží, posuďte uvedené argumenty sami.

 

Google Trends: Zájem o Bitcoin a Ethereum v průběhu času roste

Ethereum je cenný papír? Co naznačil předseda SEC Gary Gensler

Jak si koupit Bitcoin a jiné kryptoměny – Průvodce pro začátečníka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.