Čtvrtek, 30 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Návrh zákona o “krypto měně” z roku 2020 byl předložen kongresu USA! Kritici ve schválení nevěří

Kongresu spojených států byl předložen nový návrh zákona o kryptoměně (U.S. Crypto Currency Act of 2020). Dočkají se kryptoměny v USA oficiální regulace?

Návrh amerického zákona o “krypto měně” z roku 2020 je zde

Dosud v USA neexistují žádná jasná regulační pravidla pro kryptoměny. To pochopitelně vede k řadě problémů a zmatku ohledně této prudce se rozvíjející oblasti. Původně byl zákon o kryptoměně z roku 2020 předložen v prosinci minulého roku. Současná verze však obsahuje řadu novinek.

3 kategorie kryptoměn

Návrh zákona o krypto měně, který v pondělí předložil arizonský kongresman Paul Gosar z Republikánské strany, stanovuje pro kryptoměny tyto kategorie:

  1. cryptocurrency (kryptoměna),
  2. crypto-commodity (krypto – komodita,
  3. crypto-security (krypto – cenný papír).

Již nyní se u kryptoměn setkáváme s tím, že se u soudu řeší, zda je něco tzv. “security” (cenný papír), nebo ne. Toto zdálnivé slovíčkaření má obrovský dopad, protože cenné papíry spadají pod svého regulátora, kterým je Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států amerických (SEC).

Zjednodušeně řečeno, když v USA kryptoměna (vč. ICO) spadne do kategorie “security”, má na krku masivní pokutu za neregistrovanou nabídku cenných papírů a velké problémy. Když dokáže, že v této kategorii není, tak se má za to, že pak coby komodita spadá pod Komisi pro obchodování komoditních futures a pohlíží se na ni tedy jako na komoditu.

Související: HODL | Co je Howeyův test a jaký je jeho dopad na kryptoměny?

Zákon by měl vyřešit současnou právní nejistotu a v podstatě legitimizovat / regulovat kryptoměny. Nabízí se však otázka, zda návrh skutečně vychází z kryptoměn. Ve skutečnosti to totiž vypadá, že v určitém ohledu některé problémy neřeší, ale spíše je legitimizuje. Jako by se při jeho psaní regulátor snažil současnou situaci spíše zafixovat, než vyřešit.

Měny

Jedinou novinkou je v tomto ohledu samostatná kategorie pro stablecoiny (jako USDT). Ty by tak po případném schválení v USA spadaly v podstatě do stejné skupiny jako fiat peníze, což by speciálně pro stablecoiny podložené dolarem mohlo být zajímavé řešení. Pro všechny ostatní, podložené vším možným, včetně komodit a košů aktiv zahrnujích jak měny tak i komodity, by to však mohlo být naopak matoucí. Skupina “kryptoměna

” by spadala pod ministerstvo financí.

Závěr

“Od začátku je mrtvý,” komentovala návrh Kristin Smith ze sdružení Blockchain Association. Také řada dalších odborníků poukazuje na to, že po bližším prozkoumání zákon s takovou kategorizací kryptoměn nevychází z reálného využití kryptoměn, které je mnohem širší. Už vůbec pak nereflektuje budocí vývoj, který potřebuje dostatek prostoru.

Návrh zákona o krypto měně je podle kritiků v podstatě ukázkou toho, proč je těžké regulovat kryptoměny. Jde o to, že se jedná o nesmírně pestrou škálu projektů, které řeší obrovské množství rozličných problémů. Je pravda, že s různou úspěšností a značným podílem zbytečných či dokonce podvodných projektů. Na druhou stranu jako celek jdou kryptoměny neustále dopředu. Otázka, na kterou se americká vláda bude během projednávání tohoto návrhu také ptát, zní, zda by nebylo lepší s podobnou regulací počkat a umožnit projektům “dýchat”.

„Jakékoli legislativní úsilí musí brát v úvahu budoucí inovace v oblasti a to, co se stane v příštích letech. Není dobré sázet na koňské dostihy, pokud neznáte koně,“ uvedl Lawson Baker z technologické společnosti TokenSoft.

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu, Twitteru a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

(Zdroje: Cryptopolitan, Coindesk)

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *