Pátek, 14 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Nová smart peněženka od Coinbase? Kryptoburza maskuje nevyjasněné otázky bezpečí a soukromí za buzzwordy

Americká kryptburza Coinbase právě představila své nové smart peněženky, které „revolucionizují zkušenosti s onchain zjednodušením onboardingu, eliminací síťových poplatků a odstraněním frází pro obnovení.”

Jesse Pollak, tvůrce Base, v březnu poznamenal, že výraz „onchain“ ve spotřebitelském testování funguje lépe než jakékoli jiné slovo, které lidé používají v souvislosti s kryptem. Zdá se, že se tímto zjištěním Coinbase důsledně řídí, jen v úvodu svého oznámení ho uvedla hned třikrát:

V Coinbase jsme si vždy představovali svět, kde se každý může bez problémů zapojit onchain. Dnes zahajujeme další evoluci samoobslužných peněženek. Chytré peněženky jsou revolučním krokem vpřed v našem poslání přivést více než 1 miliardu uživatelů onchain.

Tyto peněženky nové generace se zabývají největšími bolestmi dnešního kryptoměnového zážitku – komplexním onboardingem, síťovými poplatky a obnovovacími frázemi – díky čemuž je přechod na onchain plynulejší než kdy dříve.

To vše může znít relativně dobře. Kryptoburza slibuje bezpoplatkové on-chain transakce, interoperabilitu a žádné seedy. Nováčci jásají, zkušenějším uživatelům kryptoměn v hlavě naskakuje jeden otazník za druhým.

Burza říká, že si lidé svoji kryptoměnovou peněženku založí jednoduše během několika sekund, a to pomocí biometrických údajů a aplikací třetích stran. Konktrétně mají bezpečí svých kryptoměn svěřit napojení na „Face ID, svůj profil Google Chrome, otisk prstu nebo Yubikey.”

Samozřejmostí je přístup k peněžence v prohlížeči a napojení na Coinbase, což sice umožní platit jednoduše svým zůstakem na kryptoburze, ale pochopitelně to vyvolává další zdvižené obočí zastánců soukromí a také otázky ohledně bezpečnosti peněženky.

Další věc, kterou se smart peněženka od Coinbase chlubí, je přenositelnost mezi aplikacemi. V souvislosti s tím burza naznačuje, že jí navrhovaná nová éra kryptopeněženek zahrnuje osobní údaje držitelů kryptoměn:

Vezměte s sebou svou peněženku, identitu a zůstatky do tisíců oblíbených onchain aplikací.

V současné době jsou lidé zvyklí, že své osobní údaje sdílí s bankou a již dnes nahráváte své citlivé osobní dokumenty na Coinbase a další burzy… Není tak těžké si představit, že lidé strpí určitý zásah do soukromí a schovají si případné otazníky ohledně bezpečnosti výměnou za snadné a bezpoplatkové transakce.

Jak už asi tušíte, s tím druhým to nebude tak žhavé. Ve skutečnosti se poplatky neplatí peněžence, ale v závislosti na konkrétní síti jdou těžařům, validátorům, nebo mohou být páleny a podobně. Jak tedy peněženka zařídí onen pezpoplatkový onchain?

Když Coinbase hovoří o transakcích bez gas poplatků, ve skutečnosti říká tohle:

Vývojáři se mohou rozhodnout nabízet zážitky bez poplatků a sponzorovat transakce pro své zákazníky prostřednictvím integrace paymaster.

Kryptoburza uvedla, že během několika měsíců vyvoří nástroje pro stávající uživatele peněženky Coinbase Wallet pro migraci a podporu pro chytré peněženky v aplikaci Coinbase Wallet.

Coinbase již také zveřejnila seznam sítí, které budou nové smart peněženky od Coinbase podporovat. Těmi jsou Base, Ethereum, Optimism, Arbitrum, Polygon, Avalanche, BNB, Zora. Také bychom mohli zmínit podporu swapů, NFT a mnoha dalších “onchain” zážitků.

Podle Coinbase jsme se právě v zásadě dočkali řešení všech hlavních problémů kryptopeněženek, které až dosud bránily potenciálním miliardám lidí v přístupu ke kryptoměnám.

No, uvidíme, jak se bude smart peněženkám kryptoburzy dařit, určitě je vyzkoušeje, ale zatím se obáváme, že kromě důsledného opakování buzzwordů jako je “smart” a “onchain” a propojení přístupových klíčů peněženky s třetími stranami, kterému se Bitcoineři vyhýbají jako čert kříži, bychom tentokrát velký posun vpřed vidět nemuseli.

Až dosud byl přechod na onchain pomalý, drahý a těžký, s oddělenými instalacemi aplikací pro peněženku a první generací blockchainů. Chytré peněženky se snadnou obsluhou, spárované se sítěmi nové generace na 2. vrstvě, jako je Base, konečně připravily půdu pro spojení mnoha dalších lidí. Nyní je získání onchainu snadné, rychlé a levné.

Další:

Chyba NYSE vedla k pádu Berkshire Hathaway Warrena Buffetta o 99 %! Oproti BTC je zhroucení realitou za 9 let

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *