Odpočinkový článek: Klid vs. Cíl

svoboda, život, šance, hora, překážky.jpg
Advertisement

Existují dva rozdílé přístupy k životu, z nihž žádný není lepší či horší. Mít se dobře, nebo něco dokázat? Jak to máte vy?

Klid vs. Cíl

Paradox je, když se dva zdánlivě zcela rozdílé a protichůdné názory navzájem potvrzují. Ale přesto lze říci, že jsou lidé, kteří se více soustředí na pohodu, dobrý pocit, štěstí.., a na druhé straně pak ti, kteří touží neustále překonávat překážky a něčeho dosáhnout, někam se posunout a splnit si cíle a sny.

Tento rozpor mě zaujal, protože v extrémech přerůstá až v zapřisáhlý rozpor mezi přívrženci toho či onoho přístupu. Ani jeden názorový proud přitom není vyloženě špatně.

Rozdíly, které nejsou dobré či špatné

Někdo žije tak, aby se cítil dobře, je pro něj důležitá rodina, obyčejné chvíle strávené obyčejnými věcmi… Za ničím se nežene, snaží se být v klidu, uvolněný, hlavně žádný stres a štěstí je volba.

Opačný přístup pak zaujímá ten, který den za dnem překonává překážky. Má velké sny, velké cíle a maká na tom, aby dosáhl toho, co si předsevzal.

Vtip je v tom, že skutečně není možné kterýkoli z těchto přístupů brát jako lepší. Přitom je to v zásadě pravý opak. Z pohledu toho, kdo na sobě maká, je člověk, který se za ničím nežene, jaksi pod úrovní. Mohl by ho brát jako líného, bezprizorního, nebo dokonce plýtvajícího životem. Z druhého pohledu však může být spatřena upachtěnost, neustálá nespokojenost a zbytečné nahánění se za něčím, co ve finále možná není tak důležité.

Závěr

Různé pohledy na věci nám umožní pochopit i druhé lidi. Podívat se na věci z jiných úhlů pohledu. Myslet více “globálně” a vidět věci v celku, nikoli jen jejich části. Je pravda jen jedna? A je taková, že mají pravdu oba? Já myslím, že přesně tak to asi je. Stejně tak, jako může být jedna rada pro někoho dobrá a pro jiného jedem, tak i v tomto případě platí, že každý má vlastní recept na život a nelze ten svůj vnucovat druhým lidem. Toto uvědomění lze vzít jako příležitost ke skvělému odpočinku.

Relaxace a její magická moc: Vstupte do světa blahodárného klidu

Odpočinkový článek | Život je plný překážek, ale můžeme to brát jako výzvu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.