Digitální podpis vytvořený prostřednictvím blockchainu by mohl být již brzy v USA platným a vynutitelným podle federálních zákonů. Díky tomu by blockchainové podpisy bylo možné použít jako zcela plnohodnotnou alternativu k běžným vlastnoručním či elektronickým podpisům.
Kongres projednává podpis na blockchainu
Spolupředseda kongresového výboru pro blockchain Rep. David Schweikert představil návrh zákona, který legitimizuje blockchainový podpis. Zákon o elektronických podpisech v globálním a národním obchodě, známý také jako zákon o elektronickém podpisu, platí již od roku 2000. HR 8524, představený dne 2. října, usiluje o úpravu stávajícího zákona o elektronickém podpisu tak, aby zahrnoval digitální podpisy vytvořené na blockchainových platformách.
Blockchainem jako inkoust na papíře
Účelem nového návrhu pozměňovacího zákona je učinit blockchainové podpisy zcela legálním způsobem podepisování smluv a dalších dokumentů. V návrhu stojí, že chce:
„Změnit zákon o elektronických podpisech v globálním a národním obchodním zákoně, aby se vyjasnila použitelnost takového zákona na elektronické záznamy, elektronické podpisy a inteligentní smlouvy vytvořené, uložené nebo zabezpečené na nebo prostřednictvím blockchainu, aby poskytly jednotné národní standardy týkající se právních účinků , platnost a vymahatelnost těchto záznamů, podpisů a smluv a pro jiné účely.“
Spojené státy dosud nemají žádnou zákonnou úpravu, která by řešila smart kontrakty, jejich vymyhatelnost a závaznost. Tímto návrhem, pokud bude přijat, dojde k významnému posílení legitimity blockchainu v celé zemi.
USA pracují na regulační jasnosti
Zdá se, že se věci začínají dávat do pohybu a Spojené státy začínají s tímto a dalšími kroky reagovat na mnohé hlasy volající po regulacích, díky kterým by USA nezadusily nové technologie a umožnily jim rozmach. Toho by mělo být dosaženo díky jasným pravidlům, zejména pokud jde o kryptoměny a jejich blockchainy. Současně však mnohé probíhající kauzy ukazují, že nehodlají příliš slevovat ze svých požadavků, včetně nedávného obvinění majitelů burzy BitMEX, na které později oba spoluzakladatelé reagovali okamžitou rezignací z vedení.
Blockchainové podpisy nejsou jediným krypto zákonem, který se v těchto dnech projednává. Dne 24. září představil kongresman David Schweikert zákon o digitální komoditní burze z roku 2020, který vytvoří „jednotný národní regulační rámec pro digitální platformy pro obchodování s komoditami pod jurisdikcí Commodity Futures Trading Commission (CFTC).“
TIP: Britský finanční regulátor zakázal maloobchodním zákazníkům veškeré kryptoměnové deriváty
Závěr
Spojené státy mají na stole pozměňovací návrh zákona, který v případě schválení úpraví stávající zákon o elektronickém podpisu tak, aby zahrnoval podpis na blockchainu. Jde o poměrně významný a současně logický krok, kterým by posílila legitimita blockchainu a smart kontraktů a jejich právní vymahatelnost u americkckýh soudů.
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!