Středa, 24 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Rozhovor | Zakladatel směnárny Bitbeli: V průběhu testování hradíme poplatky z vlastní kapsy

Bitbeli je nová česká kryptosměnárna, jejíž hlavní předností je rychlost. Zakladatel směnárny Rostislav Plachý přijal pozvání k rozhovoru. Řeč bude o nulových poplatcích, AML zákonech, či o BETA testovací fázi. Směnárna funguje jen pár dní, ale již ji vyzkoušelo asi 100 zákazníků. Na Hodlerovi jsme nedávno vydali také návod a recenzi na Bitbeli (ZDE).

Ahoj, díky že jsi přijal pozvání k rozhovoru. Můžeš trochu popsat o co se jedná, co nabízíte a proč nová směnárna u nás?

Začal bych možná trošku z historie. Někdy v létě 2017 jsem sepisoval můj edukativní portál Jak na krypto. Tehdy mě napadlo, že by dalším logickým krokem mohla být právě vlastní směnárna. Ta by byla postavená tak, aby nákup zvládl každý, tedy i úplný nováček. A jako bonus bych integroval platební bránu. Nákupy by byly rychlé a fungovaly by ve všední dny i o víkendech.

Idea to byla pěkná, než jsem zjistil, že žádná platební brána nechtěla o kryptoměnách ani slyšet. Jako zázrakem se mi ale nakonec poštěstilo. Vyjednal jsem deal s Gopay. Bitbeli je směnárna, jejímž hlavním cílem je co nejvíce ulehčit nákup začátečníkům, při jejich prvních krůčcích ve světě kryptoměn.

Nabízíte nulové poplatky. Provoz ani platební brána GoPay není zdarma, kdo to platí?

V průběhu beta testování hradíme poplatky platební brány GoPay z vlastní kapsy. Věříme, že by tento bonus mohl fungovat jako efektivní motivace zákazníků k tomu, nakoupit nějakou kryptoměnu a následně nám sdělit zpětnou vazbu. Protože pouze díky hodnocení zákazníků můžeme vylepšovat Bitbeli tak, aby naše směnárna byla opravdu šitá na míru našim uživatelům.

Jak vysoké budou poplatky po otestování směnárny?

Dobrý dotaz, abych byl upřímný, tak bych je chtěl držet co nejníže. Cílem směnárny je hlavně umožnit nováčkům pohodlný vstup do tohoto světa a ne na nich rejžovat. Každopádně musím minimálně pokrýt všechny náklady, takže v poplatku se bude muset promítnout i poplatek platební brány a burzovních partnerů. Abych toto pokryl a něco zbylo ještě trošku na marketing, tak se pravděpodobně budu pohybovat někde kolem 2 – 3% za rychlou transakci přes platební bránu.

Hacky různých kryptoburz jsou docela časté. Máte vyřešenou otázku bezpečnosti?

Chtěl bych zdůraznit, že nejsme tradiční burza, ale jsme směnárna. Nedržíme žádné kryptoměny, nýbrž je ihned odesíláme našim zákazníkům do jejich peněženek. Tím se právě snažíme tomuto riziku co nejvíce předcházet.

Nákup kryptoměn je omezen limitem 25 000 Kč za měsíc, který lze překročit až po identifikaci totožnosti. Kdy bude možné se ověřit?

Na Bitbeli se v současné době nelze identifikovat. Zatím jsme ještě plně nezprovoznili systém pro online identifikace totožnosti. V tuto chvíli nejsem úplně schopen říci, kdy to bude hotové. Čekáme na externího partnera, který nám bude online identifikaci zprostředkovávat. Věřím, že nejpozději do konce druhého čtvrtletí to už poběží.

Kdybych se chtěl přijít identifikovat osobně, kde vás najdu?

V současné době nemáme vyhrazenou kancelář, proto bychom se museli pravděpodobně někde sejít, nebo identifikaci zprostředkovat přes Czechpoint, potažmo přes notáře. Ale tento proces se samozřejmě radikálně zjednoduší, jakmile plně zprovozníme online identifikaci.

Co obnáší vytvořit takovou směnárnu kryptoměn?

Ty bláho! Touto otázkou bychom mohli strávit klidně celý den. Ale ve zkratce… Není to tak jednoduché, jak to vypadá. Upřímně obdivuji nejstarší směnárny na českém trhu, které se v tomto prostoru pohybují už tak dlouho. Tenkrát to muselo být ještě složitější.

Každopádně jednoznačně nejkomplexnější na celém zakládání směnárny je určitě vyznat se v AML zákonech. Jak v tom českém, tak i v evropském. A následně podle toho směnárnu nastavit. Nastavit určité interní procesy, abychom mohli co nejefektivněji zachycovat a blokovat potencionální podvody, které se bohužel dějí a asi i nadále dít budou.

Vyvíjel jsi to sám, nebo ti s tím někdo pomáhal?

To určitě ne. Já celé řešení navrhnul, zdokumentoval a poté na to najal profesionály, kteří to pro mě vyvíjí. Osobně bych si netroufl tuto část nějak podcenit.

Jak probíhá první týden od spuštění? Vznikly nějaké potíže, nebo vše běží podle plánu?

Díky testování jsme již odhalili pár chyb, které jsme při našem interním testování úplně přehlédli. Spoustu z nich jsme již opravili a pracujeme na implementaci dalších funkcí a vlastností směnárny. Nemůžu si tedy vůbec stěžovat, zatím testováním prošlo skoro 100 zákazníků.

Nyní máš portál i směnárnu. Co bude následovat, kryptoměna?

Kryptoměnu tedy určitě neplánuji (smích). Přál bych si co nejvíce vyladit směnárnu, aby mohla sloužit ještě více lidem, hlavně nováčkům. To bude ale vyžadovat další kapitál, což pro mě znamená, že budu muset pracovat ještě více, abych to byl všechno schopen zafinancovat. Také mám nějaké další plány s portálem jaknakrypto.cz, ale o tom třeba někdy příště.

TIP redakce: Rozhovor | Analytik IXOYE nebude Bitcoin prodávat pod 11 200 $ (Vyhodnocení soutěže)

Závěr

V dnešním rozhovoru jsme na Hodlerovi měli Rostislava Plachého, zakladatele kryptoměnové směnárny Bitbeli. Směnárnu jsme již vyzkoušeli a zatím to není vůbec špatné (celý článek najdeš níže). V sobotu ve 20:00 se můžete těšit na další rozhovor. Tentokrát naše pozvání přijal dlouholetý kryptonadšenec a propagátor Bitcoinu, ekonom Dominik Stroukal.

 

-Kytka (fb stránka, steemit, Publish0x)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Určitě se přidej do naší fb HODL skupiny a využij odkazy na decentralizované platformy výše. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Co je to HODL (hold?), kdo je hodler, jak začít hodlovat a proč Bitcoin? [2021]

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *