Středa, 21 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

SBF zvažoval prodej akcií FTX saúdskému korunnímu princi a šílel z další půjčky od BlockFi, říká Caroline Ellison

Bývalá generální ředitelka Alamedy Caroline Ellisonová dosvědčila, že bývalý generální ředitel FTX Sam Bankman-Fried kdysi „šílel“ přimět regulační orgány, aby zasáhly proti Binance a chtěl získat kapitál od saúdského korunního prince. Společně lhali o finanční situaci společností věřitelům i zákazníkům.

Ve svém druhém dni svědectví u soudu Sama Bankmana-Frieda (SBF) 11. října poskytla Caroline Ellisonová více informací o měsících, které vedly k debaklu FTX v listopadu 2022. Věřitelé požadovali, aby společnost Alameda Research splatila mnohamilionové půjčky v polovině června po květnovém poklesu trhu, uvádí bývalá ředitelka.

Byla jsem velmi vystresovaná, řekla.

Měsíce před krachem FTX diskutovali Bankman-Fried, Wang a bývalý technický ředitel Nishad Singh o uzavření Alamedy a nahrazení její role jinými tvůrci trhu. Závazky společnosti však byly v té době příliš vysoké – přes 13 miliard dolarů – zatímco její otevřené půjčky přesáhly 1,3 miliardy dolarů.

Výrobce bitcoinových ASIC minerů Bitmain nemá z čeho zaplatit výplaty, zaměstnanci příjdou o bonusy

Alameda zůstala v provozu až do listopadu 2022. Podle svědectví Ellisonové jí Bankman-Fried nařídil, aby přišla s „alternativními způsoby“, jak sdělit finanční informace Alamedy věřitelům, konkrétně Genesis. Podle bývalé šéfky Alamedy společnost Genesis mohla stáhnout všechny půjčky Alamedě, pokud by si byla vědoma jejího skutečného finančního stavu, a také poškodit její pověst.

Nechtěla jsem, aby to Genesis věděl, uvedla v narážce na Alamedinu mnohamiliardovou pohledávku v děravém rozpočtu FTX.

Podle Ellisonové ji Bankman-Fried obvinil z potíží Alamedy a špatného zajištění. Během procesu připustila, že lepší hedgeová strategie mohla Alamedě pomoci čelit kryptozimě, ale poznamenala, že společnost měla také velké otevřené půjčky a utratila miliardy ze své úvěrové linky s FTX.

Během soudu Ellisonová řekla porotcům, že krach ekosystému Terra v květnu 2022 byl dostatečně významný na to, aby Bankman-Fried zvážil uzavření Alamedy a snažil se získat kapitál ve výši 1 miliardy dolarů od saudského prince Mohammeda bin Salmana, známého svými investicemi do blockchainových her prostřednictvím saúdskoarabského státního investičního fondu.

Další prioritou, ze které Bankman-Fried „šílel,” bylo „přimět regulátory, aby zasáhli proti kryptoburze Binance, což byl podle Ellisonové krok, jehož cílem bylo zvýšit podíl FTX na trhu. Neposkytla však žádné podrobnosti o tom, jak to Bankman-Fried dělal či plánoval udělat. Z předešlých informací jen víme, že byl velmi aktivní politický dárce a mecenáš.

Podle důkazů předložených u soudu Ellisonová vytvořila seznam „věcí, ze kterých Sam šílí“ ve svém článku měsíce před kolapsem burzy. Ten kromě zmíněného také obsahoval půjčení si dalšího kapitálu od BlockFi, která již Alamedě půjčila přes 660 milionů dolarů. Uživatelé lending platformy BlockFi se díky tomu stali dalšími obětmi kolapsu a dosud čekají na případné odškodnění.

Ellisonová údajně, také na žádost Bankman-Frieda, vytvořila “alternativní” tabulky pro věřitele Alamedy a skryla finanční závazky společnosti u FTX, aby “vypadala lépe” a aby věřitelé nepožadovali úplné splacení.

Otevřené půjčky nemají datum splatnosti, což znamená, že dlužník má možnost předčasného splacení, zatímco věřitel má opci na nákup. V červnu začali věřitelé, jako je Genesis Capital, prosazovat svou kupní opci a požadovat, aby Alameda splatila miliony dolarů. Pod vedením Bankmana-Frieda Ellison splatila část dluhů Alamedy prostředky od zákazníků FTX.

Ellisonová se přiznala k podvodu, kterého se dopustila ve vedení společnosti Alameda a z velké části svalila vinu za prošustrování prostředků zákazníků na Bankmana-Frieda, včetně toho, že ji nařídil poskytovat zavádějící finanční informace věřitelům (včetně Genesis).

Bankman-Fried odmítl vinu v sedmi trestných bodech souvisejících s podvodem v FTX a také v pěti obviněních, kterým bude čelit v jiném procesu v březnu 2024. Podle ministerstva spravedlnosti Bankman-Fried lhal zákazníkům a investorům FTX a používal Alamedu jako klíčového partnera ke „krádeži finančních prostředků zákazníků,“ což je fráze, která opakovaně zazněla během úvodních prohlášení.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *